Muhammed Ali Acarzade gözünü ABD'ye dikti

Rusya-Ukrayna savaşının ekonomide yarattığı küresel dalgalanmalar ve arz sorunları ihracatı durdurmadı. 30 ülkeye demir çelik ve türevleri ihracatı yapan Acarzade Group CEO'su Muhammed Ali Acarzade, yılın ilk 6 ayında ihracatın yüzde 20 artışla 126 milyar dolara yaklaştığını belirterek, "Çelik ihracatında yüzde 94 artış oldu. Yılın ilk 6 ayında Amerika Birleşik Devletleri'ne."

Muhammed Ali Acarzade gözünü ABD'ye dikti
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 12:54
Muhammed Ali Acarzade gözünü ABD’ye dikti, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Rusya-Ukrayna savaşının ekonomide yarattığı küresel dalgalanmalar ve arz sorunları ihracatı durdurmadı. Yılın ilk 6 ayında ihracat %20 artışla 126 milyar dolara yaklaştı.
Ekonomide yaşanan küresel dalgalanmalara ve Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı arz sorunlarına rağmen ihracatta rekor rakamlar düşmeye devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Haziran ayı verilerine göre çelik sektörü, 2,3 milyar doları aşan hacmiyle en çok ihracat yapan 3. sektör oldu.
Acarzade Group CEO'su Muhammed Ali Acarzade, sektör rakamlarını değerlendirirken, “Türkiye geçen yıl Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise 7. çelik üreticisi konumunu sürdürdü. Sektörün 6 aylık ihracatı 12 milyar$'a yaklaşırken, çeliğin sınır ötesi yolculuğunda en büyük payı ABD aldı. Tüketim kaynaklı yerli üretimin artması büyümeyi tetikledi. Çelik tüketimi 2021 yılında %13,2 artarak 33,4 milyon ton seviyesine ulaştı. İç piyasadan artan talebin yanı sıra sanayi sektörünün büyümesi üretimi doğrudan etkilerken, ülkemizin coğrafi konumunun avantajı ihracat faaliyetlerini artırdı.
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle başta ABD olmak üzere AB ülkelerinin alternatif pazar arayışlarına başladıklarını da sözlerine ekleyen Muhammed Ali Acarzade, “Batı'nın alternatif pazar arayışlarına artan pazar payımızla cevap verdik. demir ve çelik üretimi. Almanya'ya yapılan çelik ihracatında %94'lük bir artış oldu. Aynı dönemde Almanya'ya ihracatımız %30'u aştı. 6 ayda ABD'ye demirli ve demirsiz metal ihracatındaki artış %50'yi, Almanya'ya ihracatımız ise %58'i aştı yer.
Geçen yıl ihracat işlerini yüzde 73 civarında artırdıklarını kaydeden Muhammed Ali Acarzade, “Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hindistan, Kanada, Çin, Güney Kore ve Tayland dahil 30 ülkeye demir, çelik ve benzeri ürünleri ihraç ediyoruz. . 2021 yılında ihracat yaptığımız ülkeler arasına Polonya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri'ni ekledik. Uluslararası standartlara uygun olarak geliştirdiğimiz ürünlerimizin kalitesini artırmak için çalışmalarımıza hız verdik. Yeni yatırımlarımızla üretimimizi desteklerken ihracat faaliyetlerimizi de genişletmeyi planlıyoruz. 2023 ihracat hedefimiz Ortadoğu'da daha da büyümek. Yurtiçinde ve yurtdışında farklı sektörlere yatırım yapacağız. Yurtiçinde ve yurtdışında demir-çeliğin yanı sıra kozmetik, gıda ve tekstil sektörlerine açılmayı hedefliyoruz.
Muhammed Ali Acarzade gözünü ABD’ye dikti

Detaylı bir şekilde, Muhammed Ali Acarzade gözünü ABD’ye dikti başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum