evde masajmasaj istanbul

Muğla 'da tarihi keşif! 60 metre uzunluğunda tonozlu tünel bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Doç.

Muğla 'da tarihi keşif! 60 metre uzunluğunda tonozlu tünel bulundu
Editör: 15Haber
08 Ekim 2021 - 01:53

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Doç. Dr. Abdulkadir Baran göre yürütülen Cumhurbaşkanı Istikrarlı İdyma antik kenti kazı çalışmaları, Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve Ula Belediyesinin destekleriyle kesintisiz bir şekilde sürdürülüyor. Ula ilçesi Gökova Mahallesinde yer alan ve büyük ihtimalle 4 bin takvim bir tarihi geçmişe sahip olan İdyma antik kentinin Akyaka ’nın batısındaki Maden iskelesi mevki ’inden Gökova ’nın doğusundaki Ataköy mahallesine dek yayılma gösteren antik dönem mahallerinden birisi olan Akyaka ’daki İnişdibi mevkiinde, azmak kenarında bulunan hain tepecik ele geçen verilere göre 2700 yıllık tarihi geçmişe sahip.

1a9cec7c-0197-41c4-a8cb-dad0af59b6b3

KAZI ÇALIŞMALARI TAMAMLANIYOR

Antik dönemde deniz kıyısında yer almış olması olası olan yığın bütün çağlar baştan başa önemini korumuştur ve tepenin üst kısmında daha eski sur duvarları üzerinde günümüze değin iyi durumda korunagelmiş bir kale MS 12.yy ’da inşa edilmiş. Yapılan kazı çalışmaları Ortaçağ Kalesinin Selçuklular döneminde de kullanılmış olduğunu gösteriyor.

Takriben 40 dönümlük alanda ot ve bitki temizliğinin tamamlanmasının arkasından 600 metre uzunluğundaki Bizans kalesinin surlarının konservasyon öncesi kazı çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

ASKERİ GAZNİZON OLARAK İNŞA EDİLMİŞ

Askeri bir garnizon olarak inşa edilmiş ve büyük ihtimalle savaşmaksızın Selçuklular kadar ele geçirilmiş olan kalenin göz alıcı yapılarından birisi de kalenin güneyinde duvar içinde tonozlu girişi bulunan ve tepenin güney bitimine dek ulaşan tonozlu tünel yapısı. Kazı Başkanı Doç. Dr. Abdülkadir Baran, “İşçiliği kale ile modern bir dönemde inşa edilmiş olduğunu belirten toprak altındaki tünelin bazı bölümlerinde tonoz kısmı imha olmakla birlikte giriş kısmındaki takriben 20 metre uzunluğundaki bölümü epeyce iyi durumda korunmuş. Yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki tünelin iç kısmında kazı çalışmalarımız devam ediyor. Toplam 60 metre uzunluğundaki tünelin güney bitiminin kazıları yapılırken, kapalı bir bitimi olduğu görüldü. Tünelin orijinalinde toprak altında yer aldığı ve büyük ihtimalle kale içindekilerin abluka esnasında düşmanlara gözükmeden yokuş bitimindeki bugün de Azmak ’ı oluşturan temiz su kaynağına ulaşması için yapılmış" dedi.

AKYAKA'NIN DENİZ, KUM VE GÜNEŞİNE KÜLTÜR TURİZMİ DE EKLENECEK

Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı ve Ula Belediye Başkanı Özay Türkler ’in destekleriyle sürdürülen İdyma antik kenti kazı çalışmaları bölgede bulunan önemli bir antik kentin açığa çıkartılarak ziyaret edilebilir ülkü gelmesini sağlayacak. Kazı ekibinin çalışmaları sonrasında insanların rahatlıkla gezebileceği, görebileceği ayla getirilecek kalıntıların bölgeye idareli katkı sağlayacak duruma gelmesi amaçlanıyor. Deniz, kum, güneşin fazla güzel yaşandığı Akyaka ’da turizmi 12 avuç içi yayarak kültür turizmini canlandırması hedefleniyor.

(İHA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum