Müfettişlerin 'Görevden alınsın' dediği müftü 7 aydır görevde

Müfettişlerin 'Görevden alınsın' dediği müftü 7 aydır görevde, Gündem Haberleri.

Müfettişlerin 'Görevden alınsın' dediği müftü 7 aydır görevde
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 09:45
Müfettişlerin 'Görevden alınsın' dediği müftü 7 aydır görevde, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre 2019/147 sayılı kararnameyle Esenyurt İlçe Müftüsü olarak tahsis yapan Abdülcelil Çakar, Bartın İl Müftüsü olarak atandı.

Kentte 11 Temmuz 2019 yılında göreve başlayan müftü Çakar ’ın kaldığı lojmanının su faturasının genel bütçeden ödendiği, lojman kirasının ödenmediği, camilerde toplanan yardım paralarının yerine ulaşmadığı ve müftülüğün özel giderlerine harcandığı ayrıca resmi araçların amacı haricen ayrı yerlerde kullanıldığı ileri sürüldü.

DİYANET SORUŞTURMA BAŞLATTI

İddialar üstüne Diyanet İşleri Başkanlığı kente müfettiş göndererek soruşturma başlattı.

Bartın müftülüğüne giden Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişliği görevlileri 06.07.2021 tarihinde Müftü Abdülcelil Çakar hakkında analiz yapmaya başladı.

3 ay 22 gün süren incelemelerini 28.10.2021 tarihinde sonlandıran müfettişler Müftü Çakar hakkında ortaya atılan iddiaları bir bir rapor etti.

LOJMANIN SU FATURASINI MÜFTÜLÜK BÜTÇESİNDEN ÖDEDİ

Müfettişler yaptıkları incelemede müftü Çakar ’ın 2020 yılı Nisan ayından itibaren lojmanda kaldığı ve 2020 yılı Nisan- 2021 yılı Temmuz aylarında İl Müftülüğü hizmet bürolarına su tedarik eden ve su faturası il müftülüğünün ilgili bütçe tertibinden ödenen su sayacından sağlandığını belirterek, Çakar ’ın her hangi bir ödeme yapmadığını ortaya çıkardı.

MÜFTÜLÜK HİZMET ARACINI ÖZEL İŞLERİNDE KULLANDI

Raporda bulunan bilgilere göre, müftü Çakar, müftülük hizmetlerine atama edilen Türkiye Diyanet Vakfı Bartın Şubesine ait hizmet aracını, büyük kasaba içi ihtiyaçları için kullandı.

Çakar, bahse konu vasıta ile Amasra ve İnkum ’daki camilere yoklama yapmak için gittiğini açıklama etti.

Fakat, yapılan tahlil de müftünün beyanlarının gerçeği yansıtmadığı ve Çakar ’ın eşiyle birlikte hizmet aracıyla kişiye özel işleri için gittikleri ortaya çıktı.

Müfettişler, müftü Çakar ’ın hizmet aracını 2020 ve 2021 yılları muhtelif tarihlerde şahsi işlerinde kullandığını belirtti.

MİSAFİRHANEYE ALINAN EŞYALARI LOJMANINDA KULLANDI

Kentte göreve başladıktan 1 ay sonradan müftülük misafirhanesi için, çamaşır makinesi, buzdolabı, set üstü ocak, yatak, baza, başlık, iki adet çekyat ve bir televizyon alındı.

Alınan eşyaların faturası Türkiye Diyanet Vakfı ’na kesildi. Ama müfettişler yaptıkları incelemede alınan eşyaların müftü Çakar kadar 2019 yılı Ağustos ayından 2020 yılı Nisan ayında kadar geçici olarak kaldığı misafirhaneye dönüştürülen dairede, sonradan da taşındığı benzer binanın çatı katındaki lojmanda kullandığını tespit etti.

LOJMANA KİRA ÖDEMEDİ

Soruşturma raporunda, İl Müftüsü Abdülcelil Çakar ’ın devir olduktan sonra geçici olarak kaldığı misafirhaneye dönüştürülen daire ile sonra taşındığı aynı binanın çatı katındaki lojmana soruşturmanın başladığı tarihe değin her hangi bir aidat ve kira ödemediği bilgileri de yer aldı.

KINAMA CEZASI VERİLMESİ ISTEK EDİLDİ

Müfettişler yaptıkları incelemede, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma dahilinde istenilen bazı belgelerin müftü Çakar ’ın bilgi ve talimatıyla gönderildiğini ve bu şekilde yürütülen soruşturmalarda usulsüzlük yapıldığını tespit etti.

Müfettişler, keza Çakar ’a isnat edilen suçların dördünden ayıplama cezası verilmesinin uygun olacağını dile getirdi.

GÖREVDEN ALINMASI YERINDE OLACAK

Disiplin açısından yapılan inceleme sonucunda, müfettişler 4 kez kınama cezasıyla cezalandırılması talep ettikleri İl Müftüsü Abdülcelil Çakar ’ın yönetimle ilgili açıdan da cezalandırılmasını istedi.

Müfettişler raporda, “İl Müftüsü Abdülcelil Çakar ’ın, disiplin cezası öneri edilen eylemleri neticesinde personel nezdinde kendisine duyulan güvenin zedelendiği, dosya zarfında tespiti yapılan bazı konularda yerel basın ve sosyal medyada Diyanet İşleri Başkanlığını ve adı geçenin şahsında İl Müftülüğünü yıpratıcı haber ve yorumlar yapıldığı, bereketli bir hizmet yürütme imkanının kalmadığı anlaşıldığından İl Müftülüğü görevinden alınmasının yerinde olacağı netice ve kanaatine varılmıştır” ifadelerini kullandı.

öte yandan müfettişlerin negatif raporuna rağmen Müftü Çakar ’ın halen daha görevine devam ettiği belirtildi.

Müfettişlerin 'Görevden alınsın' dediği müftü 7 aydır görevde, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum