MİT, PKK'nın Suriye'deki kilit ismini öldürdü

MİT, PKK'nın Suriye'deki kilit ismini öldürdü, Gündem Haberleri.

MİT, PKK'nın Suriye'deki kilit ismini öldürdü
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 15:19
MİT, PKK'nın Suriye'deki kilit ismini öldürdü, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Şanlıurfa ’nın Suruç ilçesinin karşısındaki Kobani ’de MİT kadar bir eve Silahlı İnsansız Hava Aracıyla düzenlenen operasyonda PKK ’nın Suriye ayağını yaratıcı YPG ’nin kilit isimlerinden Ekrem Üstek öldürüldü.

Üstek ’i uzun zamandan beri izleyen istihbarat birimleri Kobani ’nin güneyindeki iki katlı bir eve geldiğini saptama etti, burada teröristlerle buluşma karşılayan Üstek,11 Mayıs günü sabahtan saat 09.25 ’te gizlendiği eve düzenlenen nokta harekatla öldürüldü, gizlendiği evde yerle bir edildi.

45 GÜNLÜK TAKİP 

Peşine Düşüp Takip sebebiyle çoğu kez yer değiştiren Ekrem Üstek, bir dönem de Irak ’ın Kuzeyindeki terör kamplarında faaliyetlerde bulunmuştu.

Üstek ’in, 45 gün boyunca izlendiği ve Kobani yakınlarındaki bir eve gelince çevrede sivillerin de olmadığı anda işlem için düğmeye basıldı.

aynı zamanlı olarak Kobani-Halep yolunda da Ekrem Üstek ile buluşmaya gidecek olan bir arazi aracı hedef alındı. Burada da iki yabancı uyruklu terörist öldürüldü.

15 YIL CEZAEVİNDE ESIR KALDI SURİYE ’YE KAÇTI

Üstek ’in, Şırnak ’ta KCK namına esnaftan vergilendirme adı altında para topladığı, PKK bildirilerini dağıtıp çarşı esnafına kepenk kapattırdığı ve Şırnak Ağır Canice Mahkemesi ’nde yargılanıp 15 sene hapis cezasına çarptırıldıktan sonradan da 2014 yılında Suriye ’ye geçiş yaptığı belirtildi.

PKK saflarında güya IŞİD ’le uğraş aşağı sorumlu düzeyde faaliyet yürüten Ekrem Üstek, 1990 ’lı yılların başında da PKK ’ya silah ve cephane karşılamak suçundan 15 yıl cezaevinde esir kalmıştı.

Türkiye ’de 6-8 Ekim 2014 ’te 53 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan Kobani protestolarının yaşandığı dönemde terörist Ekrem Üstek, Kobani ’de silahlı çatışmalarda sorumluluk sahibi düzeyde yer almıştı.

MİT, PKK'nın Suriye'deki kilit ismini öldürdü, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum