MİT'in operasyonuyla yakalanan 8 kişilik suikast şebekesi için ek gözaltı süresi

MİT'in operasyonuyla yakalanan 8 kişilik suikast şebekesi için ek gözaltı süresi, Gündem Haberleri.

MİT'in operasyonuyla yakalanan 8 kişilik suikast şebekesi için ek gözaltı süresi
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 11:38
MİT'in operasyonuyla yakalanan 8 kişilik suikast şebekesi için ek gözaltı süresi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İran bakımlı servisi namına çalıştıkları iddiasıyla geçtiğimiz Perşembe günü Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve emniyet unsurlarınca yapılan operasyonda, Türkiye'deki İsrailli gruplara yönelik saldırı hazırlığında oldukları öne sürülen 8 şahsiyet hücre yakalanmıştı. Geçtiğimiz Perşembe günü kaldıkları otele yapılan baskında tabanca ve mühimmatlarla birlikte yakalanan hücre üyeleri, 16 Haziran'dan bu yanlamasına güvenlik birimleri kadar çok yönlü olarak sorgulanıyordu.

Karşısında casusluk çalışmaları yoğunlaştı

İran'da bazı bilim adamları ile Köklü Değişiklik Muhafızları Ordusuna mensup kimi kilit görevdeki subayların gizemli ölümleri, Tahran ile Tel-Aviv hattında yeni bir gerilime yol açmış, İsrail'e yönelik karşı casusluk çalışmalarını yoğunlaştıran İran, bu ülkeye karşın misilleme arayışına girmişti. Büyüyen saldırı ve tehdidin sorumlusu olarak İsrail'i bildiren Tahran'ın, iki taraf arasındaki gerilimi Türkiye derinliğine taşıma amacında olduğu açıklama ediliyor.

Operasyonun geçmişi

Gerilimin gölgesinde İran İstihbaratınca yönlendirildiği bahis edilen aralarında bir takım lokal unsurların da olduğu 8 kişilik bir hücrenin, İsrailli turistlere suikast düzenlemek üzere ‘işadamı', ‘turist' ve ‘öğrenci' kılığında Türkiye'ye gönderildiği saptandı. İkişer kişilik 4 farklı hücreden oluşan suikast timi, MİT göre 2 ay boyunca gölge gibi izlendi. Bilgiler emniyetle paylaşıldı. 16 Haziran Perşembe günü terörle mücadele polisleri peş peşe baskın düzenledi. Beyoğlu'nda bir otelin ikinci ve dördüncü katında 2 öbür odaya yerleşen suikast timindeki tetikçiler, fazla sayıda tabanca ve mühimmatla etkisiz ışık halkası getirildi. Aralarında Türk kökenlilerin de olduğu 8 kişinin faaliyetleriyle ilgili öne çıkan bir başka ayrıntıda ise İsrail adına geçmişte bir fazla misyonda atama yapmış, güvenlik nedeniyle adı saklı tutulan emekli bir diplomatın eşine saldırı hazırlığı yaptıkları anlaşıldı. Silahlı suikast ağına mensup şahısların, İsrailli grupları izleyip her faaliyetlerini yakından takip ettikleri ve bu bilgileri Tahran'a aktardıkları öğrenildi.

öte yandan mümkün misillemeye aleyhinde İsrail ve Türk istihbaratı arasındaki koordinasyonun “doğaüstü” seviyede olduğuna uyarı çekiliyor. Alınan ilave nezaret süresi dolduktan sonradan saldırı timindeki 8 şahsiyet hücreli üyelerinin, adli makamlara sevk edilmeleri bekleniyor.

Sadık Kahraman
 

MİT'in operasyonuyla yakalanan 8 kişilik suikast şebekesi için ek gözaltı süresi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. MİT'in operasyonuyla yakalanan 8 kişilik suikast şebekesi için ek gözaltı süresi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum