Miras yüzünden 4 akrabasını öldüren muhtardan ilginç savunma!

Miras yüzünden 4 akrabasını öldüren muhtardan ilginç savunma!, Kartal'da 6 Nisan 2021 tarihinde avukatlık bürosunda bir araya gelen taraflar aralarında meydana çıkan servet kavgasında 4 akrabasını silahla vurarak öldüren Ahmet Salih Belginer'in(62), “bilerek öldürme” ve “ka.

Miras yüzünden 4 akrabasını öldüren muhtardan ilginç savunma!
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 14:16
Miras yüzünden 4 akrabasını öldüren muhtardan ilginç savunma!,

Kartal'da 6 Nisan 2021 tarihinde avukatlık bürosunda bir araya gelen taraflar aralarında meydana çıkan servet kavgasında 4 akrabasını silahla vurarak öldüren Ahmet Salih Belginer'in(62), “bilerek öldürme” ve “kasıtlı olarak öldürmeye teşebbüs” suçlarından 4 kez müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına başlandı.

Anadolu 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Ahmet Salih Belginer cezaevinden getirilirken, müştekiler ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan sanık Belginer, “Maktuller ile benim dahil olduğum dedelerimizden kalma taşınmazlar vardı. Daha öncesinde babam tarafından kullanılan ardından da babamın yanına artan bir şekilde işletmesini yaptığım bir arazi bulunuyordu. Bu arazi üstünde iş olabilmek için mirasçılar olarak bana izin vermişlerdi, fakat sonrasında bana karşı çeşitli davalar açıldı.

Durum günü servet meselesini karşılaşmak ve anlaşmak için buluştuklarını anlatan davalı, “Gittiğimde maktuller ve müştekiler ile iki avukat vardı. İçeri girdiğimde kendilerine ‘hem bana müsade veriyorsunuz, ayrıca de dava açıyorsunuz ve babamın yaptırmış olduğu taş evin anahtarını istiyorsunuz' dedim. Bu sırada maktul Haluk Onat, ‘siz ne biçim insansınız, avukatın parasını da ödemiyorsunuz' diyerek bana yönelik küfür ve hakaret taşıyan sözler söyledi. Bu esnada Ahmet Nuri araya girerek Haluk'u susturdu ‘biz karar aldık' diyerek servet olan taşınmazların parsel numaralarını sayıp buradaki haklarımdan kullandığım yerin karşılığında vazgeçmemi söyledi” dedi.

“Çok Büyük bir enerji patlaması oldu”

Bu sırada Haluk'un kendisine el hareketi yaptığını anlatan sanık, “Yerinden kalkıp üzerime doğru geliyordu. Ben de yerimden kalkmak istediğim esnada midemin yandığını, göğsümde koskocaman bir enerji patlaması olduğunu, vücuduma bir gücün girdiğini hissettim. Bu gücün etkisiyle elimi silahıma atıp çıkardım ve Haluk'a doğrulttum. Beynimde şimşekler çaktı, sonrasını hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde silahın elimde olduğunu, Haluk'un ayağımın yanında yattığını gördüm, diğerlerine bakamadım ve oradan ayrıldım. Amacım eve gidip intihar etmekti, Eve gittiğim sırada yol üzerinde jandarma göre yakalandım” diye konuştu.

Müşteki nefret edilen şey doymuş anlatı anlattı: “Çabuk biçimde bizi tarıyordu”

Müşteki Istek Onat, durum günü avukatlık ofisine gittiklerini söyleyerek, “Daha Sonra sanık geldi. Avukatımız bir başlangıç konuşması yaparak servet konusunda anlaşabileceğimizi tavsiye etti. Abim Ahmet Nuri söz alarak konuşmaya başladı. Sanığın kullandığı arazinin karşılığında dedemize ait evin anahtarı ve öteki haklarından vazgeçmesini söylediği sırada sanık sağ eliyle ceketinin içindeki silahı çıkardı. ‘Benim hayatımı mahvettiniz, beni niye mahvettiniz' diyerek ateş etmeye başladı. Kardeşim Haluk önüme atıldı. Sanık seri biçimde bizi tarıyordu. Hatta ben otomatik bir silah olduğunu düşündüm. Sanığa durum öncesinde kimse küfür etmedi. Kardeşim benim önüme atlamasaydı ben de ölürdüm. Davalı bilinçli olarak hareket etmiştir” diyerek şikayetçi olduğunu söyledi.

Söz bölge davalı avukatı, olayın cinnet hemencecik meydana geldiğini söyleyerek, müvekkili sanık hakkında cezai ehliyet hususunda rapor aldırılmasını talep etti.

Cezai ehliyeti tespit edilecek

Ara kararını ifade eden duruşma, davalı Ahmet Salih Belginer'in zihin hastası olup olmadığı, us hastasıysa ne zamandan beri hasta olduğu, davranışları üstünde etkilerinin bulunup bulunmadığı hususunda değerleme yapılarak, cezai ehliyetini etkileyen bir fikir hastalığının bulunup bulunmadığı yönünde rapor aldırılması için ilk olarak 3 hafta süreyle gözlem altına alınmasına karar verdi. Gerisinde sanığın Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'ne sevki sağlanarak, cezai ehliyetine ilişkin rapor aldırılmasına hükmedildi. Sanığın tutukluluk haşinin devamına karar veren duruşma heyeti, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

Ne olmuştu

Kartal'da 6 Nisan 2021 tarihinde, arasında miras konusunda anlaşmazlık bulunan akrabalar bir avukatlık bürosunda buluştu. Burada bir süre konuşan taraflar aralarında kavga çıktı. Tartışmanın ardından Yalova 50. Yıl Mahallesi Muhtarı Ahmet Salih Belginer akrabalarına ateş etmeye başladı. Silahlı saldırıda, Haluk Onat (58), Kebire Esra Ay (54), Ayşe Ece Ay (26) ve Ahmet Nuri Onat (63) hayatını kaybetti. Belginer, Yalova'ya kaçtığı sırada jandarma ekipleri göre yakalandı.

Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Ahmet Salih Belginer hakkında “bile bile öldürme” ve “kasıtlı olarak öldürmeye girişim” suçlarından 4 kez müebbet ve 15 yıla değin hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Gamze Erdemir

Miras yüzünden 4 akrabasını öldüren muhtardan ilginç savunma!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum