Milli Saraylar'ın Dolmabahçe'deki lojmanları da yıkılıyor

Milli Saraylar'ın Dolmabahçe'deki lojmanları da yıkılıyor, Gündem Haberleri.

Milli Saraylar'ın Dolmabahçe'deki lojmanları da yıkılıyor
Editör: 15Haber
18 Haziran 2022 - 20:11
Milli Saraylar'ın Dolmabahçe'deki lojmanları da yıkılıyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İBB Meclisi ’nin haziran ayı oturumlarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü Inşa İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı ’nın talebi üzerine Beşiktaş Dolmabahçe ’deki eski askeri binaların bulunduğu hazineye ait parselin imar planı değişikliği gündeme geldi.

Yapılan plan değişikliği ile askeri bölge fonksiyona sahip 24 bin 373 metrekarelik parselin, konservatuar binası olarak kullanılmak üzere 28 Temmuz 2021 ’de üniversiteye devir edilen 20 bin 483 metrekarelik kısmına ‘yüksek öğretim tesisi ’ fonksiyonu verildi.

2003 yılından beri Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı tarafından lojman olarak kullanılan 3 bin 890 metrekarelik kısım da ‘devlete ait kurum alanı ’ bildiri edildi. Plan değişikliği İBB Meclisi ’nde oybirliği ile kabul edildi.

LOJMALARI TOKİ-KİLER GYO YENİLEYECEK

Plan değişikliğine ilişkin hazırlanan raporda ilgili kurumların bakış ve değerlendirmeleri de yer aldı. Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı ’nın plan teklifine ilişkin görüşünde lojman binalarıyla ilgili uyarı çeken bir data yer aldı.

Parselde yer alan 2 lojman bloğunun yıkılarak yenilenmesi konusunun 8 Kasım 2021 tarihli Ulusal Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulunda değerlendirildiği ve lojmanların yıkılıp yenilenmesine karar verildiği kaydedildi.

14 Şubat 2022 tarihli Ulusal Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu toplantısında ise lojman bloklarının yıkılıp yenilenmesi işinin TOKİ işbirliğiyle Kiler GYO göre hazırlanan proje ile yerinde olduğuna oybirliği ile karar verildiği aktarıldı.

Beşiktaş Belediye Başkanlığına Kiler GYO tarafından hazırlanan üretim projesinin bildirildiği ve gerekli ruhsat izinlerinin istek edildiği belirtildi.

ABBASAĞA ’DAKİ PROJE KAPSAMINDA BEDELSİZ YAPILACAK

TOKİ, 2021 yılında Ulusal Saraylar ’a ait lojmanların bulunduğu Abbasağa Mahallesi 347 ada 1 parselde bulunan 17 bin 665 metrekarelik taşınmaza ilişkin ‘Arsa Satmak Karşılığı Gelir Paylaşım İşi ’ ihalesi düzenlemişti. En yüksek teklifi Kiler GYO vermişti.

Arsa satışı karşılığı satış toplam geliri 1 milyar 450 milyon TL, yöneticilik payı geliri 203 milyon TL önerge edilmişti. Bu ihale kapsamında imzalanan sözleşmede en son plan değişikliği yapılan Dolmabahçe ’deki lojmanlar da yer aldı.

Sözleşmede bu parseldeki lojmanların yıkılarak yerine 14 adet konutun ve bunlara ait 20 adet açık otoparkın bedelsiz olarak idareye teslim edileceği imza altına alınmıştı. Kiler GYO ’nun idare heyeti başkanı Nahit Kiler, idare heyeti başkan yardımcısı da AKP Milletvekili Vahit Kiler.

Milli Saraylar'ın Dolmabahçe'deki lojmanları da yıkılıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Milli Saraylar'ın Dolmabahçe'deki lojmanları da yıkılıyor haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum