'Millet dünyayı yiyor' diyen başkan belediyeyi 4 milyon TL zarara uğrattı

'Millet dünyayı yiyor' diyen başkan belediyeyi 4 milyon TL zarara uğrattı, Elazığ ’ın AKP ’li Palu Belediyesi, belediye hizmet binası üretim işi için 28 Ekim 2021 tarihinde ihaleye çıktı.

'Millet dünyayı yiyor' diyen başkan belediyeyi 4 milyon TL zarara uğrattı
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 10:04
'Millet dünyayı yiyor' diyen başkan belediyeyi 4 milyon TL zarara uğrattı,

Elazığ ’ın AKP ’li Palu Belediyesi, belediye hizmet binası üretim işi için 28 Ekim 2021 tarihinde ihaleye çıktı. Alınan bilgiye göre, yapım işi ihalesine AKP ’li Elazığ Belediyesi meclis üyesi Gökhan Ünalan ’ın kardeşi Zülfü Ünalan ve Murat Demirci İnşaat Anonim Şirketi girdi.

İhalede Zülfü Ünalan 5 milyon 370 bin önerge ederken Murat Demirci İnşaat Anonim Şirketi ise 7 milyon 800 bin TL civarında önerge verdi. Belediye hizmet binasının üretim işi en az teklifi veren Zülfü Ünalan ’da kalmasına karşın yapım işinin maliyetini kurtarmayacağı gerekçesiyle ihaleden vazgeçildi.

BELEDİYE KASASINDAN 4 MİLYON 180 BİN TL POZITIF PARA ÇIKACAK

AKP ’li belediye meclis üyesi Gökhan Ünalan ise 160 bin TL ’lik teminatı kurtarmak için belediyenin ihaleyi iptal etmesini talep etti. Belediye de ‘mimari projede yapılacak olan değişiklik ’ gerekçe gösterilerek ihaleyi iptal etti.

AKP ’li Elazığ belediyesi meclis üyesi Gökhan Ünalan ’ın kardeşi olan Zülfü Ünalan ’a 160 bin TL ’lik teminatı iade edildi. AKP ’li Palu Belediyesi, 17 Aralık 2021 yılında belediye hizmet binasının üretim işi için ikinci kere ihaleye çıktı.

İhaleye tek başına giren Murat Demirci İnşaat Anonim Şirketi, 9 milyon 550 bin TL karşılığında ihaleyi aldı. Yapılan birincil ihalede 5 milyon 370 bin TL önerge verilmesine karşın belediyenin ‘proje değişikliği ’ gerekçesiyle ihaleyi iptal etmesi sonrasında yapılan ikinci ihaleden belediye 4 milyon 180 bin TL zarara uğratıldı.

“BAŞKAN OLAYI DOĞRULADI”

Palu Belediye Başkanı AKP ’li Bekir Yıldırım laf konusu ihalenin bahsedildiği gibi gerçekleştiğini belirterek konuyla ilgili daha arti konuşmak istemediğini söyledi.

‘İhalenin iptal edilmesi için size baskı yapıldı mı? ’ sorumuza “Pek bir şey yok bize kim zorlama yapılabilir? ’ diye yanıt verdi. İlk ihalenin iptal edilme gerekçesinin nedenini sorduğumuz da ise, “Ben bilmiyorum bu Pazar günü yanımda bir şey değil ben sana neyi cevap veririm. Sen fazla biliyorsan gel masada otur hesabı kitabı yap telefondan olmaz. Pazar günü rahatsız etmeyin gel oturalım konuşalım, tartışalım telefonda ne konuşacağım. Bana hiçbir şey sorma telefonu kapatıyorum” diyerek tepki gösterdi.

“BU İHALE ZARARINA ALMAYIN DEDİM”

İptal edilen ihaleye ilişkin SÖZCÜ ’ye konuşan Zülfü Ünalan ’ın abisi Elazığ Belediyesi meclis üyesi AKP ’li Gökhan Ünalan,

“İhaleyi ben almadım, kardeşlerim almış. Onlar alınca tabi benim haberim değil. Çünkü biz farklı meslek yapıyoruz. Zaten o ihale zararına bir ihale, ‘bu ihaleyi almayın ’ dedim. Bu dolar artışında kurum ihalesi huzursuz olduğunu söyledim.

Hatta şunu da düşündük; siz bu ihaleyi bir daha kontrol edin hasar mı kar mı ediyoruz bakın kar ediyorsa yapın. Sonra yeniden çalışma yaptılar ben de ihaleyi denetleme ettim baktım ama ihale kurtarmıyor. Kaldı ancak kârı da geçtim ihale hasar ediyor. Yüzde 40 kırım yaptığı ve belediyenin işinin yapılamayacağını gördük.

Bu fiyatla zaten yapılamayacağı her türlü apaçık. Bend e Palu Belediye Başkanıyla görüştüm. Başkan bey de ihalenin iptal edilmeyeceğini söyledi. Belediyenin ödenek konusunda sıkıntıları var iki ihaleye çıktılar ama hâlâ bu ödeneği ödeyemediler, ödeyemeyecekler çünkü para değil.

Ziver İnşaat ile mülâkat de yok bu iyice yalan benden habersiz öyle bir şey de yapamazlar. Kaldı ama İhale kanunen zaten yaklaşığın fazla altında kaldığı için iptal olup ve ikinci firmaya kalmıyor.

Dolayısıyla ihale iptal edilip iç düzenleme yapılıp daha konfor ve elverişli olsun diye. Ardından ise belediye proje değişikliğine gitti bu değişiklikten sonradan yeniden ihaleye çıkıldı” diye konuştu.

“PROJE DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİLER BİZDEN DE YARDIM İSTENDİ”

‘Dolar bazının yüksek olmasından nedeniyle ihaleye çıkılmaması gerekirdi ’ diyen Ünalan, “Çünkü dolar kuru Türkiye çapında ekonomiyi kilitlemiş bir durumda. İnşaat sektöründe her alanda durulma yaşandı.

Belediye de yıkılan mevcut binalar biran önce yapılsın diye hızlı şekilde ihaleye çıkmış. Dolar kurunun yüksek olmasından nedeniyle üretim maliyeti yüksek çıktı. Normalde bu ihaleye 15 gün sonra ya da bir ay daha sonra çıkılmış olsaydı oranın şuanda yapım bedeli 7 buçuk milyona bile gitmeyecekti.

Belediyeye ödenek gelmediği ve para konusunda sıkıntı olunca proje değişikliğine gittiler bizden de destek istendi bizde bilgimizin yettiğince memleketimiz olduğu için yardımcı olduk. Burada herhangi bir kanun dışı işlem yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

AKP ’Lİ BAŞKAN ‘MİLLET DÜNYAYI YİYOR ’ DEMİŞTİ

Daha öncede AKP ’li Palu belediyesine alınacak 5 işçi alımı için işçilerin Palu Belediye Başkanı Bekir Yıldırım ve AKP ’li meclis üyelerine yakın isimlerin alınacağı iddiasıyla ilgili konuşan belediye başkanı Bekir Yıldırım, “Beş kişi için adam mı vuralım? Insanlar dünyayı yiyor, biz 5 birey işe alıyoruz, fazla mu görüyorlar?” açıklamalarında bulunmuş ve tepkilere neden olmuştu.

 

'Millet dünyayı yiyor' diyen başkan belediyeyi 4 milyon TL zarara uğrattı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum