Mevsim geçişlerinin vazgeçilmez ürünü: Zencefil

Mevsim geçişlerinin vazgeçilmez ürünü: Zencefil, Peş teneffüs yolları hastalıklarına iyi geldiği belirtilen zencefil, kış aylarına yaklaşılmasıyla birlikte kilolu kendisine kullanılıyor.

Mevsim geçişlerinin vazgeçilmez ürünü: Zencefil
Editör: 15Haber
22 Ekim 2021 - 10:25
Mevsim geçişlerinin vazgeçilmez ürünü: Zencefil,

Peş teneffüs yolları hastalıklarına iyi geldiği belirtilen zencefil, kış aylarına yaklaşılmasıyla birlikte kilolu kendisine kullanılıyor. Aktar tezgâhlarındaki talepte ıhlamurla yarışan zencefilin; zinde, sıska ve tüymek üzere üç çeşidi bulunuyor. Rendelenerek limonla veya hint safranı, bal ve tarçın kabil malzemelerle karıştırılarak tüketilmesinin yanı sıra kış çaylarına üstelik katılabilen zencefil, ağır ezgi kullanıldığında vücudun direncini arttırıyor.

“Üç çeşidi farklı şekillerde tüketiliyor”

Zencefil için mütekellim aktar Koray Özkılıç, “Zencefil; canlı, ark ve toz olmak amacıyla üç nev yerine tüketilebiliyor. Bunlardan türap zencefil; zerdeçal ve havlıcanla karıştırıldıktan bilahare bal, karanfil ve tarçın eklenerek yenildiğinde öksürük, bronşit, nefes darlığı, üst teneffüs yolu enfeksiyonları, faranjit, koah gibi hastalıklara gür dirimsel. Ağızdan giren mikrobu kırar. Enflüanza, dumağı olmayı engeller. Eğin direncini arttırdığı için kışın vücudu ısıtır. Sıcaklık verir. Alelhusus okula giden çocuklara propolis ve çiçek tozu kabil zencefilin birlikte kullandırılması gerekir. Arık parça zencefil dahi kuşburnu, ıhlamur, lavanta, papatya, ekinezya kabil çaylarla gelişigüzel kullanılırsa, bunlar dahi resen kendisine vücudun direncini arttırır. Günde birkaç çay bardağı ıhlamur kabil içilebilir. Gözyaşı zencefil, rendelenerek ve üstüne sulu zırtlak çekinerek direkt yutulabilir. Bunun da tanesi ve tozu kabil vücuda alınması yeterlidir” ifadelerini kullandı.

“Ne büyüklüğünde doğaldan uzaklaşırsak, o büyüklüğünde hastalık kapıda”

Yılın her kocaoğlan kullanılabilen zencefilin şu anda yaşanan zaman geçişlerinde alelhusus tüketilmesi gerektiğini söyleyen Özkılıç, “Sabah evden çıktığımızda hava 5 basamak oluyor, meridyen düzlemi 25 dereceye çıkıyor. Akşam tekrar 5 dereceye düşüyor. Haliyle üzerimizdeki kıyafetleri dengeleyemiyoruz. Vücutlarımız savunmasız kalıyor ve çor çok tez meydana geliyor. Bunu ortadan kaldırabilmek amacıyla vücudumuza bakmamız lazım. Burada cesim olan vücudun savunmasını kuvvetlendirecek materyalleri vücuda ahzetmek. Ne kadar doğaldan uzaklaşırsak, o büyüklüğünde hastalık kapıda” diye niteleyerek konuştu.

Fiyatlar iki katına imdi

Ürünün fiyatlarına bile değinen aktar Özkılıç, “Zencefil alelhusus Uzak Şark ülkelerinde sürekli kullanılıyor. Bu ürünler de oradaki ülkelerden ithal ediliyor. Dövizdeki artıştan muhit bu ürünün fiyatı üstelik haliyle arttı. Güzeşte seneye göre iki katına satışa sunuluyor. Şu anda kilosu 70 TL” dedi.

Mısra Ezginur Göçer
 

Mevsim geçişlerinin vazgeçilmez ürünü: Zencefil, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum