Meslektaşı tarafından katledilmişti! Doktorun "Ölmek istemiyorum" çığlığını duyan olmamış

Meslektaşı tarafından katledilmişti! Doktorun “Ölmek istemiyorum” çığlığını duyan olmamış, Mersin ’de 20 Ekim ’de benzer merkezde ödev yaptığı meslektaşı Dr.Hasan Mera göre pompalı tüfekle vurularak öldürülen Dr.Ahmet Dikmen ’in, HTS kayıtları ortaya çıktı.

Meslektaşı tarafından katledilmişti! Doktorun "Ölmek istemiyorum" çığlığını duyan olmamış
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 14:08
Meslektaşı tarafından katledilmişti! Doktorun “Ölmek istemiyorum” çığlığını duyan olmamış,

Mersin ’de 20 Ekim ’de benzer merkezde ödev yaptığı meslektaşı Dr.Hasan Mera göre pompalı tüfekle vurularak öldürülen Dr.Ahmet Dikmen ’in, HTS kayıtları ortaya çıktı. Dikmen ’in, öldürülmeden günler öncesinden önlem almaları konusunda Mezitli İlçe Sağlık Durumu Müdürü Ayşe Yavaşoğlu bayta almak üzere çok sayıda yetkili ve ilgiliyi aradığı belirlendi.

HER ZABIT SONRASI MÜDÜRÜ ARAMIŞ

Mersin ’de meydana gelen olaydan daha sonra savcılık ve yönetimsel soruşturma devam ederken, Dr. Ahmet Dikmen ’in cep telefon görüşmelerin HTS kayıtları cinayetin az daha göz kadar göre geldiğini ortaya koydu. İncelenen kayıtlara göre Dr. Ahmet Dikmen ’in, Mezitli Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezi ’nde birlikte ödev yaptığı Dr. Hasan Otlak ’ın disiplinsiz davranışları sebebiyle hakkında aralıksız tutanak tutup gereğinin yapılması için İlçe Sağlık Durumu Müdürlüğü ’ne yolladı.

Dr. Dikmen ’in, HTS kayıtlarına kadar tuttuğu her tutanaktan daha sonra da tutanağın kendi biriminde resmiyete konmasını sağladığı gibi, benzer anda ilçe sağlık durumu müdürünü aradığı da belirlendi.

SON 3 AYLIK TELEFON KAYITLARI İNCELENDİ

ARALIKSIZ soruşturma kapsamında aile avukatı Erşan Sarı ’ın savcılığa yaptığı kullanım üzerine Dr. Ahmet Dikmen ’in öldüğü ana dek olan son 3 aylık telefon kayıtları mercek altına alındı. Bu kayıtlarda, Dr. Dikmen ’in öldürülmeden önce Mezitli İlçe Müdürü Dr. Ayşe Yavaşoğlu ile ayrı olarak 65 kez görüşmesi ortaya çıktı. Bu görüşmelerin bazılarının 1197, 533, 512, 490, 317 saniye sürdüğü tespit edildi. Dr. Dikmen ’in katil zanlısı Dr. Hasan Mera hakkında vakti ile hangi tutanağı tutarken saatinde ilçe müdürünü aradığı, hatta ısrar edip bir gün içinde 3-5-10 kere aradığı, aynı gün içinde ilçe müdürü ile de onlarca kere müşterek mesajlaştığı belirlendi. Dr. Dikmen ’in 02.9.2021 ’de de ayrı saatlerde ilçe müdürüne 6 bambaşka mesaj attığı ve aldığı, 01.10.2021 günü farklı saatlerde ise 18 mesaj attığı ve aldığı saptandı.

SAVCIYI DA ARAMIŞ

Dr. Ahmet Dikmen ’in incelenen HTS kayıtlara tarafından sadece ilçe sağlık müdürünü değil, olayın yaşandığı sağlık merkezinde görevli G.A. ’yı, 1, H.G. ’yi 17, K.G.‘yi 4 ve S.Ö. ’yü de 1 defa tutanak tutma anlarında ayrı olarak aradığı belirtildi. Dr.Dikmen keza İl Sağlık Müdürlüğü ’nde o dönem Personel Daire Başkanı olan Hüseyin Geldi ’yi 4,  Mersin ’de tahsis yapan bir savcıyı ise 3 kere aradığı da kayıtlarda yer aldı.

Dr. Ahmet Dikmen ’in, kendisini öldüren Dr. Hasan Otlak hakkında bütün zabit tutma esnasında, şu anda ailenin avukatı olan kendisinin de yakın arkadaşı ve dostu olan Av. Erşan Sarı ’yı da tekrar tekrar aradığı belirlendi.

“BU KAYITLAR DOKTORUN ‘VEFAT ETMEK İSTEMİYORUM ’ ÇIĞLIĞIDIR”

Ailenin Avukatı Erşan Sarı HTS kayıtları raporunu incelediğini belirterek, “Bu evraklar da gösteriyor ki; Dr. Ahmet Dikmen olaydan aylar önce katil zanlısı Hüseyin Otlak hakkında her tuttuğu tutanakla ilgili yetkili amirlerine durumu telefonla ya da mesaj yazarak aktarmış. Yani, ‘Ben vefat etmek istemiyorum, lütfen tedbir alın” çığlığı atmış. Lakin ne duyan olmuş, ne önlem alan olmuş. Dr. Ahmet Dikmen ’in, bu çağlığını ilgili ve yetkililer oturdukları koltuklarında duyup görevlerini yapmış olsaydılar, büyük ihtimal menfur olay gerçekleşmemiş olacaktı” dedi.

 “BILIRKIŞI KİŞİLERCE İDARİ SORUŞTURMA YAPILMALI”

Ortada kasten bir öldürme olayı bulunduğuna uyarı çeken Av.Erşan Sarı, dosya ile ilgili gelinen aşamayı şöyle özetledi:

“Hunharca, vahşice, planlanarak kasıtlı olarak bir suç oluşturan işlendi. Cinayeti işleyen hakkında adli tahkikat titizlikle devam ediyor. Ama işin bir de Devlet Memurları Kanunu(DMK) açısından bu olayın gelişiminde sorumlu olanlarla ilgili idari tahkikatı laf konusu.

Yani olayın gelişiminde ve içinde kastı-ihmali-görevi kötüye kullananların ortaya çıkarılması açısından savcılığa verilecek olan soruşturma izni için yapılacak ön tahlil. Bu ayrı bir soruşturma ve 2021/ 65226 sayılı dosyada mevcut. İl İdare Kurulu, savcının talebi üzerine ön inceleme için bir ad belirleyecek.

Ancak bu konu bakanlık müfettişliği data ve tekniği gerektiren bir iştir. Biz bu nedenle vakti ile Valiliğe yazı yazarak talepte bulunduk. Fakat ilerleyen işlem içinde uyarıcı başvurumuzun bile dikkate alınmadığını görüyoruz.

Bunun üzerine soruşturma izni isteyen savcılık makamına 4.1.2022 günü yeni bir kullanım yaparak, Mersin İl İdare Kurulu ’na yaptığımız uygulama ve talebimizi de ekleyerek, tekrar bilgilendirme yaptık. Savcılık olayı ciddiyetle takip ediyor.

Oysa yönetimle ilgili yönden yapılacak ön incelemede yanlı ve cepheli olunursa, uyarılarımız dikkate alınmaz ise bu ulus vicdanını sızlatacak, adalete ve hakkaniyete gölge düşürecektir.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Mezitli Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezi ’nde 20 Ekim ’de meydana gelen olayda Dr.Hasan Mera, ‘ciddiyetsizlik ’ sebebiyle hakkında tutanak tuttuğu Sağlık Merkezi Sorumlusu Dr. Ahmet Dikmen ’in odasına gitgide artarak yaşanan kavga ardından akarsu için kaynayan suyu üzerine döktü.

Odadan hızla çıkıp merkez önünde park halindeki aracının bagajında bulunan pompalı tüfekle bitmiş dönüp bu defa Dr. Ahmet Dikmen ’in üzerine rast gele ateş ederek ölümüne niçin oldu. Olay sonrası yakalanarak mahkemeye çıkartılan Dr. Hasan Otlak tutuklanmıştı.

 

Meslektaşı tarafından katledilmişti! Doktorun “Ölmek istemiyorum” çığlığını duyan olmamış, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum