Mescid-i Aksa'yı korumak için çaba sarfeden Hristiyan ortak gazeteci: Şirin Ebu Akile

İsrail askerlerinin Batı Şeria'da vazifesini meydana getirdiği tam öldürmüş olduğu Al Jazeera'nin tecrübeli avrat muhabiri Ebu Akile, 20 yılı aşan dizge hayatında Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı korumak için çaba sarfeden Hristiyan ortak gazeteci namına Filistinlilerin saygısını k

Mescid-i Aksa'yı korumak için çaba sarfeden Hristiyan ortak gazeteci: Şirin Ebu Akile
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 12:56
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Kudüs
.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}Al-Jazeera'nin avrat muhabiri İsrail askerleri çeşidinden oluşturulan alevde öldürüldü

Al Jazeera ekranlarına yansıyan önce adlardan bir tanesi bulunan Ebu Akile, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenlemiş bulunduğu baskınların yanı esna İsrail güçlerinin Filistin'de Müslüman ve Hristiyanların kutsallarına müteveccih ihlallerini seyircilere aktarma etmek düşüncesince icra ettiği levent boylu mütemadi deli dolu yayınlar ve alan haberleriyle eş ömür geçirdi.

Al-Jazeera'nin avrat muhabiri İsrail askerleri çeşidinden oluşturulan alevde öldürüldüİsrail şiddetinin sonuç kurbanı: 'Kudüs'ün kızı' Şirin Ebu Akile kimdir?FKÖ: İsrail güçleri, 2000 yılından buyana 55 Filistinli gazeteciyi öldürdü

Kudüs'te 1971 senesinde dünyaya mevrut Ebu Akile, kuruluşundan elden sonradan Al Jazeera televizyonunda çalışmaya başlamış bulunan önce muhabirler ortada yerini aldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 11 Mayıs sabahı icra ettiği açıklamada, Al Jazeera'nın tecrübeli muhabiri Kudüslü Şirin Ebu Akile'nin Cenin'de İsrail askerlerinin kurşunuyla 51 yaşlarında dirilik verdiğini duyurdu.

Al Jazeera ve Filistin yönetimi, İsrail'i, Ebu Akile'yi vazifesini icra ettiği tam biberli açarak düşünülerek öldürmekle suçladı. İsrail ordusu ise Ebu Akile'in "ilk tahminlere layıkıyla Filistinli silahlı insanların kurşunuyla öldüğüne bağlı semboller bulunduğunu" tez etti.

- Kudüs'te "Müslümanlar ile Hristiyanların birliğini canlandıran" eş isim

AA muhabirine mütekellim Filistinli Müslüman ve Hristiyan diyanet adamları, karışma altındaki topraklarda levent boylu seneler süresince gazetecilik karşıcı Şirin Ebu Akile'yi anlattı.

Filistinli diyanet adamları ve orgazm önderleri, Ebu Akile'yi, karışma altındaki Filistin topraklarında ve hassaten de Kudüs'te "Müslümanlar ile Hristiyanların birliğini canlandıran" eş ad şekilde tanıdıklarını söyledi.

"Olayları namına saf ve tatminkâr halde aktarabiliyordu"

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Ebu Akile'nin yüksek dirayetli eş gazeteci şekilde ilkin Kudüs ve Mescid-i Aksa edinmek az daha Filistin topraklarındaki gelişimleri hararetli düzen halde izleme ettiğini söyledi.

Ebu Akile'nin Mescid-i Aksa ile ilgilendiren sert aşırı salık yaptığına ayraç fail Şeyh Hüseyin, şöyleki konuştu:

"Şirin, gazetecilik mesleğini dürüstçe ve profesyonelce yapıyor, Filistinlilerin mesajını dünyaya ulaştırabiliyordu. O, İsrail'in Mesicid-i Aksa ve öteki kutsallara müteveccih ihlallerine değgin aşırı sayıda salık yaptı. Olayları namına saf ve tatminkâr eş halde aktarabiliyordu."

"Kudüs'teki Müslüman ve Hristiyanlar, Hazreti Ömer'in emannamesinin atmosferinde beraberce yaşarlar"

Kudüs ve Filistin topraklarındaki Müslüman-Hristiyan birlikteliğinin Hazreti Ömer'in 638 senesinde Kudüs'te zihayat Hristiyanlara "emanname" verdiği çağa dayandığını hatırlatan Şeyh Hüseyin, "Hazret-i Ömer'in emannamesi, buradaki beraberce hayatın aslını oluşturuyor. Bu da topu topu dünyada beraberce hayat düşüncesince temel alınacak eş örnektir." dedi.

Şeyh Hüseyin, "Kudüs, Filistin'in bulunduğu kadar Arap ve Müslümanlarındır. Kudüs'teki Müslüman ve Hristiyanlar, Hazreti Ömer'in emannamesinin atmosferinde beraberce yaşarlar." diyerek konuştu.

"Birçok insanoğlu Şirin Ebu Akile'nin Hristiyan bulunduğunu bilmiyordu"

"Barış İçin Dinler Vakfı" gönüllü Başkanı Piskopos Munib Younan, "Birçok insanoğlu Şirin Ebu Akile'nin Hristiyan bulunduğunu bilmiyordu." dedi.

Pek aşırı ferdin Ebu Akile'nin Hristiyan bulunduğunu ölümünden sonradan öğrendiğine ayraç fail Younan, şunları kaydetti:

"Filistin'de Müslümanlar ile Hristiyanların beraberce hayatı münakaşaya açılmayacak eş konudur. Bizler Müslümanlar ile Hristiyanları ayırmadan eş el olduğumuza bakarız. Acımız ve kaderimiz eş bulunduğu kadar herkesin olacak eş devletin kurulması amacımız de birdir."

"Kudüs, bize Müslüman-Hristiyan şekilde beraberce yaşam sürmeyi öğretti"

Ne eyvah ki Filistinlileri hedeflerinden saptırmaya etkin birilerinin bulunduğunu kail Younan, "Ama biz ısrarla Filistinliler şekilde eş el olduğumuzu dillendiriyoruz. Bizim eş biricik davamız var, intifadamız da birdir. Bizler, işgali sonlandıracak ve hürriyet getirecek eş talih istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Piskopos Younan, "Kudüs kenti, bize çoğulculuğu öğretti, Müslüman-Hristiyan şekilde beraberce yaşam sürmeyi öğretti." dedi.

"Filistinli hepsi Ebu Akile'yi yaşamının ayrılmaz eş parçası şekilde görüyor"

Filistin Yasama Konseyinin emektar Hristiyan saylav Barnadir Sabila da İsrail güçlerince maktul Filistinli gazeteci Ebu Akile'nin, karışma altındaki topraklarda yaşanmış bulunan vakaları dürüstçe ve profesyonelce aktaran eş muhabir bulunduğunu söyledi.

İsrail'in 14 Mayıs 1948'de karışma etmiş bulunduğu Filistin topraklarında bağımsızlığını duyuru etmesinin arkası esna yaşanmış bulunan barhana dolayısıyla Filistinli Hristiyanların da bire eş Müslümanlar kadar aşırı zorluk çektiğini dile getiren Sabila, 700 bin yöresinde Müslüman Filistinlinin yanı esna o devirde 50-60 bin Hristiyan Filistinlinin de sığınmacı özelliğine düştüğünü anlatım etti.

Sabila, Ebu Akile'ye bağlı şu ifadeleri kullandı:

"Filistinli hepsi Ebu Akile'yi yaşamının ayrılmaz eş parçası şekilde görüyor. Şirin Ebu Akile, icra ettiği gazetecilikle Filistin halkının acılarını aktarmanın yanı esna Filistinli Hristiyanların bu üzüntülü gerçeğe bulunan bağlılığını da yansıttı. Ebu Akile, Arap Filistin halkının yasal haklarına ulaşması düşüncesince çalıştı. Dolayısıyla biz Kudüs'te Müslüman ile Hristiyan'ı ayırmayız. Çünkü biz acılarda denktaş olduğumuzun ötesinde Müslümanlar ile Hristiyanların beraberce sürme edilmiş bulunduğu kuma eş tarihe sahibiz."

İnsanları parçalama girişiminde mevcut kimilerini gördükçe üzüldüğünü dile getiren Sabila, "Bazılarının, kullanmakta olanları parçalama ve Filistin'in karışma altındaki toprakları ile Kudüs'te gelişigüzel gündüz yaşananlara dirlik amaç spekülasyon girişimleri karşısında üzülüyorum." dedi.

Filistinli Hristiyan Sabila, gazeteci Ebu Akile'nin "bir Filistinli" şekilde hepsi çeşidinden nazikâne anılmayı adalet ettiğini vurguladı.

Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesi

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun tecrübeli alan muhabiri Şirin Ebu Akile (51), İsrail güçlerinin 11 Mayıs Çarşamba haset karışma altındaki Batı Şeria'da mevcut Cenin Mülteci Kampı'na düzenlemiş bulunduğu baskını izleme etmiş bulunduğu sırada, İsrail askerlerinin açmış bulunduğu ateşle gene ağırbaşlı yaralanmıştı.

Görevini icra ettiği tam ve üstünde "basın" bağlanmış polat perforaj giydirilmiş bulunduğu halde, İsrail askerleri çeşidinden asıl mermiyle yaralanan Ebu Akile hâlâ sonradan yaşamını yitirmişti.

Ebu Akile'nin yaşamını kaybetmiş bulunduğu vakada indinde mevcut gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum