Mesaide gazete okudu, tazminatsız kovuldu

Mesaide gazete okudu, tazminatsız kovuldu, Mesaiye geç gelmeyi alışılmışlık haline getirip, internetten gazete okuyan emekçi, işi savsakladığı iddiasıyla işten atıldı.

Mesaide gazete okudu, tazminatsız kovuldu
Editör: 15Haber
21 Kasım 2021 - 10:01
Mesaide gazete okudu, tazminatsız kovuldu,

Mesaiye geç gelmeyi alışılmışlık haline getirip, internetten gazete okuyan emekçi, işi savsakladığı iddiasıyla işten atıldı. İş Mahkemesi'nin yolunu tutan işçi, internetten gazete okumadığını savunarak, sık aralıklarla mesaiye geç gelme, izinsiz mesai sonrası iş yerine girme eylemlerine dair iddiaları reddetti.

Duruşma, feshin geçerli olduğuna hükmederek davanın reddine karar verdi. Kararı şikayetçi işçi istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, işten çıkarmaya gösterilen sebeplerin maddi olarak ispatlanamadığı ve böylece de geçerli veya haklı fesih olamayacağına karar vererek çalışanı işe iade etti.

Kararı davalı patron temyiz edince devreye Yargıtay girdi. Yüksek mahkeme, internetten gazete okuyarak, işe kesintisiz geç kalan işçinin tazminatsız kovulmasının önünü açtı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Fesih bildiriminde adı geçen mesaide iken gazete okuma, sık aralıklarla mesaiye geç gelme, izinsiz mesai sonrası iş yerine girme eylemlerine dair tutanaklar tutulduğu gibi zabıt içerikleri tanıklarca da doğrulanmıştır. Bu davranışın meslek yeri kurallarına uymadığı sabit olmakla birlikte eylemin haklı fesih sebebi ağırlığında olmadığı ancak işverenin bu davranışı yapan işçi ile iş ilişkisini sürdürmesi beklenemeyeceğinden işverence yapılan feshin geçerli sebebe dayandığı kabul edilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılmış ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının ortadan kaldırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Süleyman Okumuş
 

Mesaide gazete okudu, tazminatsız kovuldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum