Mersinli gençler 19 Mayıs'ı coşkuyla kutladı

Mersinli gençler 19 Mayıs'ı coşkuyla kutladı, Gündem Haberleri.

Mersinli gençler 19 Mayıs'ı coşkuyla kutladı
Editör: 15Haber
19 Mayıs 2022 - 11:51
Mersinli gençler 19 Mayıs'ı coşkuyla kutladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Atatürk ’ün 19 Mayıs 1919 ’da Samsun ’a çıkışının 103 ’üncü yılında, tüm yurtta olduğu gibi Mersin ’de de 19 Mayıs coşkusu yaşandı. Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanında sabahtan saat 8.45 ’te Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ve iki genç kadar Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

Törene, Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, protokol üyeleri, askeri erkan, sporcular ve öğrenciler katıldı.

Hürmet duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının gerisinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi üyesi kadar bir şiir okundu.

“19 MAYIS GENÇLİK VE GELECEK DEMEKTİR”

Törende, günün manâ ve önemine ilişkin konuşmayı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Demir yaptı. 19 Mayıs ’ın, Tür Milletinin bütün iftihar ve asaletiyle tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olduğunu vurgulayan Demir, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ün, işgal altındaki Anadolu ’yu kurtarmak için başlattığı yürüyüşün birincil adımını yaratıcı ve Türk Milletinin bağımsızlığı için kurtuluş meşalesi bütün 103 sene önce 19 Mayıs 1919 ’da Samsun ’da ateşlenmiştir.

19 Mayıs, gençlik ve gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklalinin ve Türk Cumhuriyeti ’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Biz, ülkemizin değerlerine sımsıkı ast gençlerle geleceğe yürümekten gurur duyuyoruz. Genç nesillerimizin gelecekte fazla daha iyi imkanlara kavuşmaları, her anlamda dünya gençleriyle rekabet edebilecek donanıma ve birikime sahip olabilmeleri için var gücümüzle çalışıyor, her türlü imkan ve kaynaklarımızı geleceğimizin teminatı gençlerimiz için seferber ediyoruz” dedi.

Gençlerden, tarihi şan ve şerefle yoğrulmuş bir milletin fertleri olarak hareket etmelerini isteyen Demir, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu cennet vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gençlerimiz ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk ’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramını içten gelen kutluyorum” diye konuştu.

Törende sonradan Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Oyunları ekibi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü lisanslı sporcuları göre sanatçı ruhlu cimnastik, karate ve güreş gösterileri sunuldu. Gençlerin gösterileri, kutlamaya katılanlardan büyük alkış aldı. Yenişehir Gençlik Merkezi görme engelli üyesi Melek Sude Akbaş da ‘Vardar Ovası‘ türküsünü söyledi. (İHA)

Mersinli gençler 19 Mayıs'ı coşkuyla kutladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum