Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Kısa vadede oynak seyir izlemesi bekleniyor

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Kısa vadede oynak seyir izlemesi bekleniyor, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu buluşma özetini yayınladı.

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Kısa vadede oynak seyir izlemesi bekleniyor
Editör: 15Haber
25 Kasım 2021 - 23:24
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Kısa vadede oynak seyir izlemesi bekleniyor,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu buluşma özetini yayınladı. 100 baz puanlık indirime giden toplantının özet metninde enflasyonun kısa dönemde oynak seyir izleyeceğinin varsayım edildiği belirtildi.

Özet metinde şu ifadeler yer aldı:

"Enflasyonun kısa dönemde, başta emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar edinmek üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesi beklenmektedir. bununla birlikte, geçici etkilerin ortadan kalkmasıyla enflasyonun baştan düşüş eğilimine dönmesini sağlayacak sıkılıktaki mali duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara aleyhinde önemli bir tampon işlevi görecektir.

"YÜZDE 5 HEDEFİNE ULAŞANA KADAR TÜM ARAÇLAR KULLANILACAK"

TCMB, fiyat istikrarı esas amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe göze çarpan eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin ve Döviz rezervlerindeki büyüme eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin daimi olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Bu Vesile Ile, yatırım, imal ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

FİNANSAL İSTİKRAR VURGUSU

Özetlerde mali istikrar vurgusu da dikkat çekti. Konuyla ilgili özetlerde şu ifadeler kullanıldı:

Kredi piyasası, iktisadi etkinlik, talep yönü olan unsurlar ve ithalat fiyatlarındaki gelişmeler doğrultusunda enflasyon üzerindeki istek ve maliyet yönlü etkiler yakından izlenmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki para politikası ile küresel tehlike iştahına ilişkin görünüm, gelişmekte olan ülkelere karşın portföy akımları üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Komite, para politikasında fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda parasal istikrara yönelik riskleri de gözeten bir girişim sergilemeyi sürdürecektir. Bu bağlamda makroihtiyati politikaların krediler üzerindeki etkisi ile TCMB fonlamasının APİ ve swap işlemleri arasındaki kompozisyonu yakından peşine düşüp takip edilmektedir."

Euro kuru ne değin? Euro kaç TL? Euro alış ve satış fiyatları için tıklayın. Dolar kuru ne dek? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne dek? Çeyrek altın ne dek?

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Kısa vadede oynak seyir izlemesi bekleniyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum