Marmaris yangını çöplüğe ulaştı

Marmaris yangını çöplüğe ulaştı, Gündem Haberleri.

Marmaris yangını çöplüğe ulaştı
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 20:53
Marmaris yangını çöplüğe ulaştı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Muğla ’nın Marmaris ilçesinde 3 günden bu yana devamlı yangında 45 helikopter 12 uçakla söndürme çalışmaları sürerken, alevlerin önü alınamadı. Yangın Değirmenyanı Mahallesi ’ni de aşarak çöplerin toplandığı katı atık alanına ulaştı. Yeşilbelde Mahallesi tehdit altında.

GÖZALTINA ALINAN KİŞİ SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son duruma ilişkin data verdi. Bakan Soylu, sabotaj iddiasıyla ilgili “Yangının nasıl çıktığına karşın bir tespitimiz ve kimliğimiz var” dedi. Bakan Kirişci ise, yangına 12 uçak ve 45 helikopterle müdahale edildiğini şu ana değin takriben 3 bin hektarlık alanın hasar gördüğünü açıkladı.

Orman yangınıyla ilgili 1 birey gözaltına alındı. Bakan Soylu yaptığı açıklamada, “1988 doğumlu S.A. isimli şüpheli itiraf etti. Olay uygun iki adet benzin bidonu ele geçirildi. Şüpheli aile arasındaki ticari bir husumetten nedeniyle olayı gerçekleştirdiğini söyledi. Hatta kendisini öldürmek istediğini de belirtti. acilen şüpheli gözaltında” dedi.

Orman yangınının başladığı Küfre mevkisinde yakalanan şüphelinin durum hemencecik alkollü olduğu da öğrenildi.

Gözaltına alınan S.A. isimli şüpheli.

KOMANDOLAR, GÖNÜLLÜLER, ORMAN İŞÇİLERİ YANGINA MÜDAHALE EDİYOR

Muğla Valisi Orhan Tavlı bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Jandarma komando ekipleri, sivil toplum kuruluşu gönüllüleri el ele vererek yangının Kürardı mevkine geçişini engellemek için bölgede söndürme çalışmaları başlattı.

Havadan yangın söndürme helikopterleri ve uçakları kesintisiz müdahalede bulundu. Bölgenin sarp ve engebeli arazi olması sebebiyle meslek makineleri kadar yol açılarak yangının önünün kesilmesi hedeflendi.

Kadınların içinde olduğu gönüllü grup, orman işçilerine anafor taşıyarak sarp arazide yangını söndürmek için kesintisiz çalışıyor. Bölgedeki bir takım gönüllülerin ise istirahat etmek için gölgesi olan yerlerde uyudukları gözlendi.

“10 TON SU ATMA KAPASİTELİ”

ÖTE YANDAN, orman yangınına havadan müdahalede Türk Silahlı Kuvvetleri ’ne ait 10 ton su atma kapasiteli Chinook helikopteri ödev yapıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından, “Chinook, Türkiye ’nin en büyük yangın söndürme helikopteri. Tek bir atımda 10 ton su atma kapasitesiyle Muğla Marmaris ’teki yangına müdahale ediyor. Bütün kurumlarımızla birlikte, bütün gayretimizle, müdahalemiz ve mücadelemiz devam ediyor” paylaşımını yaptı.

Marmaris yangını çöplüğe ulaştı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Marmaris yangını çöplüğe ulaştı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum