evde masajmasaj istanbul

Mariza "Fado benim kaderimdi"

Mariza “Fado benim kaderimdi”, “Fado ’nun Divası” olarak anılan, Unesco ’nun “Kültürel Miras” listesine aldığı Fado geleneğine çağdaş bir açıklama katan Mozambik asıllı usta Mariza; müzik kariyeri, yeni çıkardığı “Mariza sings Amelia” adlı albümü ve kendis.

Mariza "Fado benim kaderimdi"
Editör: 15Haber
13 Ekim 2021 - 23:54
Mariza “Fado benim kaderimdi”,

“Fado ’nun Divası” olarak anılan, Unesco ’nun “Kültürel Miras” listesine aldığı Fado geleneğine çağdaş bir açıklama katan Mozambik asıllı usta Mariza; müzik kariyeri, yeni çıkardığı “Mariza sings Amelia” adlı albümü ve kendisine ait merak edilen her şeyi MAG Ekim sayısında anlattı.

Amalia Rodrigues ’in adını taşıyan Vakıf kadar “Fado ’nun Sesi” unvanını alan ve“Mariza sings Amelia” isimli yeni albümünü Fado severler ile paylaşan Mariza “Amelia, müziğe başladığım ilk zamanlardan beri hayranlık duyduğum, Fado ’yu dünyaya duyuran bir isim. Kendimce Fado ’nun kraliçesi. Bu albüm müzik kariyerimin yirminci yılını geride bırakmamın şerefine Amelia ’ya bir saygı duruşudur. Jaques Morelenbaum ’un ses olarak katkı sağladığı, dinleyicilerden fazla güzel tepkiler alan bir albüm oldu” açıklamasında bulundu. Türk dinleyicisi ile arasında özel bir bağ oluştuğunu ifade eden Mariza “Türk dinleyicisi de Akdeniz coğrafyasındaki öteki ırk gibi tutkulu. Duygularını coşkuyla ifade ediyor. Sahnede şarkılarımı söylerken, sözlerini anlamasalar bile hüzünlerini derin yaşadıklarını hissedebiliyorum”dedi.

Fado ’nun dünya müziği içerisinde böylesine özel bir kazanmış olmasının sebebini, duyguları en doğru anlatan müzik türü olmasına bağladığını söylen Mariza,“Fado, Portekiz ’e özgü, dünyada iyi tanıdık bir folk müzik türü. Lizbon sahillerindeki öyküleri anlatıyor. Gidip de geri dönmeyen denizcilerin ardından yakılan ağıtlar, ayrılık ve acıyı anlatan aşk hikâyelerini anlatan bir müzik. Bence dünya müziği içerisinde bu kadar sağlam ve köklü bir yeri olmasının en önemli sebebi Fado ’nun ayrılığı ve acıyı en dürüst anlatan müzik türü olmasıdır. Portekiz gitarı, şarkıcının sesiyle harmanlanıp güçlenirken, hüzün ayrılık gibi duygular Fado şarkıcısının sesinde hayat buluyor ve dinleyiciler tarafından çok daha içten hissediliyor” ifadelerini kullandı.

‘Fadonun Diva ’sı olarak anılan Mariza, “Siz bu yirmi yıl içerisinde müzikal anlamda nasıl bir yol katettiniz? Sorusuna ise söyle yanıt verdi: “Geleneksel Fado ’ları bulup yorumlamaya ve üzerime düşen görevi yapmaya çalışıyorum. Senelerdir turnelerdeyim. Bu sayede birbirinden öbür kültürleri daha yakından tanınma fırsatı buldum. Müzikal olarak ise olgunlaştığımı düşünüyorum.”

 

Mariza “Fado benim kaderimdi”, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum