evde masajmasaj istanbul

Mardin eşeklerinin mesaisi bitmiyor: Eşek olmasa iş yürümez

Mardin Artuklu ilçesi dar sokakları ile biliniyor.

Mardin eşeklerinin mesaisi bitmiyor: Eşek olmasa iş yürümez
Editör: 15Haber
09 Ekim 2021 - 01:47

Mardin Artuklu ilçesi dar sokakları ile biliniyor. Mahalle aralarında bulunan tarihi yapılar her tarafta restore edilip kullanıma açılıyor. Restorasyon çalışmaları esnasında eşekler molozları taşıyıp mesai yapıyor.

Gizli sokaklarda çalıştıklarını bildiren taşıma görevlisi Hadi Aras, “Eşya falan yüklüyoruz, moloz taşıyoruz. Tüm eşyalarımızı eşeğimizin üstünde götürüyoruz. Şurada inşaat yapılıyor. Eski tarihi konak var. O molozları taşıyıp üstteki tarafa götürüyoruz. Eşekler olmasa burada meslek yürümez. Daima merdivenli yerler olduğu için taşıyamıyoruz. Sokaklar sıcacık olduğu için otomobil geçmez burada. Yükleri eşeğin üstünde götürüyoruz” dedi.

Screenshot_5

''MOLOZLARIMIZI CAN DOSTLARIMIZ EŞEKLERE YÜKLÜYORUZ''

Eski yapıları eski konakları burada ilk haline kazandırdıklarını söyleyen Mimari Restorasyon Atölyesi Kurucusu Seçkin Acar, "Yapıları restore ediyoruz. Yapıların üzerinde yer alan eski betonarme sıvaların hepsini kaldırıp, ilmek ilmek tarakla işleyip, ondan sonradan molozlarını can dostlarımız eşeklere yüklüyor ve ara sokaklarımızda nakliyelerini yapıyoruz” diye konuştu.

Screenshot_9

''RESTORE EDİLECEK BİN ÜZERİNDE EV VAR''

Devletin de kendilerine yardım verdiğini kaydeden Acar, “Restorasyon ve mimari proje destekleri ile ilgili takriben 7 projemiz bitti ve 14 projemiz beklemede. Bunları Anıtlar Kurulu'nun belirlediği proje koordinelerine göre yapıyoruz. Zamanlamamızı buna kadar planlıyoruz. 14 tane de yeni projemiz var. Onlara da devam edeceğiz. Birçok ev, konaklama, kafe ve restoranlara dönüyor. Ama ağırlıkla oda sayısına tabi olarak oteller, butik oteller ve konaklamalar tarzlarına göre değişiyor” şeklinde konuştu.

Screenshot_10

(İHA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum