Mansur Yavaş'tan Başkentlilere 4 metro hattı müjdesi

Mansur Yavaş'tan Başkentlilere 4 metro hattı müjdesi, Gündem Haberleri.

Mansur Yavaş'tan Başkentlilere 4 metro hattı müjdesi
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 16:04
Mansur Yavaş'tan Başkentlilere 4 metro hattı müjdesi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent ’te raylı sistem ağını genişletecek projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Çoğalan nüfus yoğunluğu ve vasıta sayısı nedeniyle harekete geçen BENLIK Genel Müdürlüğü, Çayyolu Metrosu ’nun uzatılması projesi zarfında “M2 Hattının Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca Sistem Uzama Hattı Uygulamaya Esas Emin Proje Hizmetleri Danışmanlık Hizmet Alım İşi” için ön tatminkarlık ihalesine çıktı.

Raylı sistemler ağı ile ilgili ayrıca Keçiören Metrosu ’nun uzatılmasını içeren “M4 Hattının Şehitler-Forum Raylı Sistem Uzatma Hattı Uygulamaya Başlıca Muhakkak Proje Hizmetleri Danışmanlık Hizmet Alım İşi” ile “M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri Danışmanlık Hizmet Alım İşi” için de ihaleye çıkıldı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Başkentlilere bakanlık onayına sunulan Dikimevi-Natoyolu hattı projesinin dışarıda 3 yeni metro projesine daha başlanacağı müjdesini sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

BAŞKENT ’TE İŞLER RAYI ’NDA

“Başkent ’te işler rayı ’nda” sloganıyla Başkentlileri bilgilendiren Yavaş, “3. yılımızda 4 yeni metro hattı için harekete geçiyoruz. Projesi biten 7,4 kilometrelik Dikimevi-Natoyolu hattı için bakanlık onayının ardındaki çalışmalara başlayacağız. Takriben 26 kilometrelik 3 yeni hatta ise ön tatminkarlık ihalemizi tamamladık, proje çalışmalarımız başlıyor” dedi.

Yavaş; ihale süreci, proje detayları ve metro hatlarını taşıyan haritaları da yaptığı videolu paylaşımla anlattı.

YAŞAMKENT VE BAĞLICA ’YA KONFORLU BİR ULAŞIM SAĞLANACAK

Ankara Şehirsel Ulaşım Başlıca Planında (2015 yılı hedefli) bulunan ve 2014 yılında işletmeye açılan M2 Kızılay-Çayyolu hattının kentin batı aksında yer alan Yaşamkent ve Bağlıca ’ya uzatılmasının amaçlandığı proje için birincil adım atıldı.

Son yıllarda gelişen ve yoğun bir nüfusa sahip olan Yaşamkent ’i raylı sistem hattına dâhil edecek proje bir uçtan bir uca keza otobüs aktarmaları ve vasıta trafiği azalacak hem de yolculara daha kuytu, konforlu ulaşım ve zamandan tasarruf sağlanacak.

ÖN YETERLİLİK İHALESİ CANLI YAYINLANDI

Üç bambaşka ihale ABB TV ve Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden 8,9 ve 10 Haziran 2022 tarihlerinde canlı olarak yayınlandı.

EGO Genel Müdürlüğü dosyaların değerlendirilmesinin ardındaki ihalenin ikinci oturumunda en fazla 6 firmaya ağırlama mektubu göndererek teknik ve parasal dosyalarını isteyecek. Projenin hayata geçirilmesiyle mevcut Koru İstasyonu ’ndan sonra Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca kılçık hatlarına hizmet edecek müşterek istasyondan sonradan hat ikiye ayrılacak. Koru-Bağlıca hattı keza güzergâh üstünde yer alan üniversite ve Bağlıca bölgesine hizmet edecek ve M2-M3 bağlantısının da birincil aşamasını oluşturacak.

HAT UZUNLUĞU 7,72 KİLOMETRE OLACAK

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 11.03.2022 tarih ve 203 sayılı kararı üstüne mevcut Çayyolu hattının Koru İstasyonu ’ndan sonradan toplam uzunluğu 7,72 kilometre olacak.

5 istasyondan oluşan M2 Hattının Koru-Yaşamkent, Koru-Bağlıca Raylı Sistem Uzatma Hatları Uygulamaya Başlıca Belli Proje Hizmetleri işi kapsamında; fizibilite ve etüt çalışmalarının ardından mevcut (M2) raylı sistem hattının devamı olacak şekilde Koru–Yaşamkent ve Koru-Bağlıca Raylı Sistem Uzama Hatlarının çalışmaları gerçekleştirilecek.

ABB ’DEN 2 YENİ METRO PROJESİ DAHA

BENLIK Genel Müdürlüğü, Çayyolu Metrosu ’nun uzatılması ihalesinden daha sonra iki yeni raylı sistem projesi için daha ihaleye çıktı.

Keçiören Metrosu ’nun uzatılması zarfında birincil oturumu düzenlenen “M4 Hattının Şehitler-Forum Raylı Sistem Uzama Hattı Uygulamaya Başlıca Belirli Proje Hizmetleri İşine Ait Teknik Beyanname İşi” ihalesine 10 işyeri öneri verdi.

PROJE, 4 İSTASYON VE 5,5 KİLOMETREDEN OLUŞACAK

Proje kapsamında ‘Ulaşım Esas Planı ’ öngörülerinde bulunan (Gazino-Forum) Şehitler-Forum hattı, kentin kuzey yönünde işletilen Keçiören hattının son istasyonu olan Şehitlerden başlayarak ambar sahasının yer alacağı Forum bölgesine uzatılması şeklinde planlandı. Bu aksta bulunan Sanatoryum Hastanesine, Ufuktepe ve Ovacık bölgelerine hizmet verecek olan hat, mevcut M4 hattının güneyde Dikmen ’e uzatılması projesiyle de bir bütünüyle Kuzey-Güney aksında sürekli ulaşım sağlanmasını kolaylaştıracak. Proje, 4 istasyon ve 5,5 kilometreden oluşacak.

BENLIK Genel Müdürlüğü, Başkent ’te raylı sistem ağını güçlendirmek ve toplu ulaşım araçlarının kullanımını desteklemek amacıyla bir diğer raylı sistem projesi için daha ihaleye çıktı. “M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı Uygulamaya Esas Emin Proje Hizmetleri İşi” kapsamında birincil oturumu yapılan ihaleye 9 işyeri teklif sundu. Mevcut Keçiören Hattı ’nın güneyde Dikmen ’e uzayan kısmını kapsayan yeni proje 13 kilometre ve 10 istasyondan oluşacak.

Mansur Yavaş'tan Başkentlilere 4 metro hattı müjdesi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Mansur Yavaş'tan Başkentlilere 4 metro hattı müjdesi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum