Mahkeme, 'Hankulu' cinayetinde gerekçeli kararını açıkladı

Mahkeme, 'Hankulu' cinayetinde gerekçeli kararını açıkladı, Gündem Haberleri.

Mahkeme, 'Hankulu' cinayetinde gerekçeli kararını açıkladı
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 13:05
Mahkeme, 'Hankulu' cinayetinde gerekçeli kararını açıkladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Esra Hankulu, Mamak ilçesi Akdere Mahallesi ’nde yalnız yaşadığı evinde, geçen yıl 5 Ağustos ’ta ölü bulundu.

Hankulu ile geceyi evde geçiren arkadaşları Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ile kamuoyunda ‘Aleyna Çakır ’ olarak aşina Sema Esen ’in ölümüyle ilgili sürekli soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun, gözaltına alındı.

Uygun, ‘bile bile öldürme ’ suçundan sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, Furkan Gürgil ile Dilan Civelek de adli yoklama şartıyla serbest bırakıldı.

Ümitcan Uygun hakkında, ‘kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi bilerek öldürme ’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek hakkında ise ‘suç delillerini karartma ’ suçundan 5 yıla dek hapis istemiyle dava açıldı.

10 YIL HAPİS CEZASI 

Ankara 9 ’uncu Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde görülen davanın 13 Nisan ’daki karar duruşmasında, cumhuriyet savcısının ağırlaştırılmış müebbet hapis istediği Yerinde ’a, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama ’ suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

Kararda takdir indirimi uygulanmadı. Hükümle beraber sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek ’e ise ‘suç delillerini karartma ’ suçundan 1 ’er ay 6 ’şar gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı.

GEREKÇESİ AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti, bahşedilen hükmün gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, olay günü davalı Ümitcan Uygun ’un, Esra Hankulu ’na birlikte kaldığı odada hayatını kaybetmesi sonucunu doğuracak şekilde baş bölgesine darp- cebir uyguladığı belirtildi.

Cebrin sanık göre Hankulunun düşürülerek başının sert ve künt zemine çarptırılması veya kafaya sert ve künt cismin vurulması sonucu mu oluştuğunun adli tıp raporlarında bütün olarak belirlenemediği vurgulandı.

Alınan raporlarda Hankulu ’nun, sanığın evde olduğu saatte öldüğünün tespit edildiği aktarılarak, Yerinde ’un kıza yönelik darp eylemini de gerçekleştirdiği, bunun sonucu olarak da Hankulu ’nun fenalaştığı aktarıldı.

Davalı Ümitcan Yerinde ’un, Esra Hankulu ’yu baygınlık geçirmesi üstüne öteki 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalıştığı belirtildi.

Kendine gelen Hankulu ’nun akarsu demleyip, sanıklarla bir süre sohbet ettiği, bu durumun da Uygun ’un kendisine negatif tavrının olmadığını gösterdiğine dikkat çekildi.

Yerinde ’un, sonradan Hankulu ile odaya gittiği de göz önüne alındığında öldürme kastı olmadığı kanaatine varıldığı, bu nedenle ‘kasıtlı olarak öldürme ’ suçundan değil ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama ’ suçundan hüküm kurulduğu vurgulandı.

KARARA İTİRAZ 

Gerekçeli kararın açıklanmasının arkasından Hankulu ailesinin avukatı Nuran Özdemir, kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı.

Özdemir, itiraz dilekçesinde, mahkemenin yargılama sonunda adaletli olmayan karar verdiğini, sanığa bile bile öldürme suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulmasını istek etti. (DHA)

Mahkeme, 'Hankulu' cinayetinde gerekçeli kararını açıkladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum