Mahkeme başkanından, depremde 11 kişinin öldüğü binadaki BİM'e suç duyurusu

Mahkeme başkanından, depremde 11 kişinin öldüğü binadaki BİM'e suç duyurusu, İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin gerisinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı göre başlatılan soruşturma dahilinde, 10'u tutsak 29 birey hakkında 5 öb

Mahkeme başkanından, depremde 11 kişinin öldüğü binadaki BİM'e suç duyurusu
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 13:25
Mahkeme başkanından, depremde 11 kişinin öldüğü binadaki BİM'e suç duyurusu,

İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen ve 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin gerisinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı göre başlatılan soruşturma dahilinde, 10'u tutsak 29 birey hakkında 5 öbür iddianame hazırlandı. Depremin arkasından yan yatan Yılmaz Erbek Apartmanı ile ilgili iddianame, İzmir 9. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi göre kabul edilerek dava açıldı.

BİM'E KOLON KESME SUÇLAMASI

Yılmaz Erbek Apartmanı B Blok'ta meydana gelen çökmede 11 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin ise yaralanması sebebiyle açılan ve 1'i esir 9 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. İzmir 9. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesindeki duruşmaya tutsak sanık Mustafa Yılmaz Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Bazı tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Mahkeme başkanı, kendilerine ulaşan bilgi ve fotoğraflar doğrultusunda, binanın altında yer alan ve taşıyıcı kolonu kestikleri iddia edilen BİM A.Ş. hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

"GELEN RAPORLARI İMZALADIM"

Duruşmada davalı olarak dinlenen, zemin etüdüne raporuna imza atan inşaat mühendisi P.U., kendisine yöneltilen suçlamayı kabul etmediğini ifade ederek, "Zeminin yerinde olmadığına dair bir rapor bana gelmedi. Gelen raporları imzaladım. Benim binanın yapılışı ve tadilatıyla bir ilgim yoktur" dedi.Kooperatif kurucu üyelerinden tutuksuz davalı A.Y. ise kendisinin sayının tamamlanması için kurucu üye yapıldığını belirterek, "1997'de kooperatife kurucu aza olarak adım geçiyor. O sırada İstanbul'da üniversitede okuyordum. Sadece ismim var. Sayıyı tamamlamak için adım yazılı. Hiçbir şeyden bilgim ve haberin olmadı" ifadelerini kullandı.

Müştekilerden C.Ö. de 2006 yılında idare heyeti toplantısında, yapı altındaki dükkanda taşıyıcı duvarların olmadığının konuşulduğunu söyleyerek, sorumlulardan davacı olduğunu söyledi.

"BÜYÜK BİR SALLANTI HİSSETMEDEN BİNA YIKILDI"

Zelzele esnasında markette bulunan ve 17 saat sonradan enkazdan çıkarılan H.Ö., "Sallantı başladığında İzmir'de fazla sık yer sarsıntısı olduğundan derhal geçer diye kendimi direkt dışarı atmayı düşünmedim. Kapıya doğru ilerlerken bina aniden yıkıldı. Göçükten 17 saat sonra çıkarıldım. Büyük bir sallantı hissetmeden bina yıkıldı" dedi.

"4 AY ÇALIŞTIM, SÜTUN KESİLDİĞİNİ GÖRMEDİM"

Binanın aşağıda bulunan BİM mağazasında çalışan M.K., "Enkazdan 3 saat sonra çıkarıldım. Depremden 4 ay önce bu mağazada çalışmaya başlamıştım. Markette çalıştığım sürede kolon kesilmesi görmedim" diye konuştu. Savunma tanığı olarak dinlenen H.K., "1 sene kooperatif namına mobilya işi yaptım. Bizim çalıştığımız dönemde dükkanlar boştu. 2001 yılında dükkanların kiraya verildiğini söylediler. Sonra da market açıldı" dedi.

"HAYATIMDA HİÇ MÜTEAHHİTLİK YAPMADIM"

Esir davalı Mustafa Yılmaz, yıkılan binada kendi dairesi de olduğunu söyleyerek, "Çocuklarım vardı orada. Kolon kesildiğine dair bir tek kayıt varsa bana en ağır cezayı verin. Hayatımda hiç müteahhitlik yapmadım. Mesuliyet almamak için kat karşılığı arsa verdim. Denetleyen arsa sahibi statüsüyle ilgilendim. İlgilenmedim demiyorum. Keşke arsamı vermez olaydım" biçiminde konuştu.

Mahkeme heyeti, Mustafa Yılmaz'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için davayı erteledi.

Mahkeme başkanından, depremde 11 kişinin öldüğü binadaki BİM'e suç duyurusu

SON DEPREMLER: Türkiye ve dünyadan son dakika depremler listesi.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Mahkeme başkanından, depremde 11 kişinin öldüğü binadaki BİM'e suç duyurusu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum