Kurban Bayramı yaklaşıyor

Kurban Bayramı yaklaşıyor, Gündem Haberleri.

Kurban Bayramı yaklaşıyor
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 14:31
Kurban Bayramı yaklaşıyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kurban Bayramı Hicrî takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanıyor. Yardımlaşma ve paylaşım bayramı olan Kurban Bayramı, İslam dinindeki ikinci ve son dini bayramı olarak kutlanacak. Bayrama sayılı gün kalmasına rağmen henüz bayram tatili süresi hakkında tanımlama yapılmadı.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 9 Temmuz ’da sezgi edilecek.

Kurban Bayramı 1. Günü: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Günü: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Günü: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Günü: 12 Temmuz Salı

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLUR?

Kurban bayramının birincil iki günü hafta sonu, son iki günü ise hafta içi gününe eşit geliyor. Ramazan bayramı günlerinin hafta içine eşit gelmesine rağmen tatil süresinin 9 güne çıkarılmaması göz önüne alındığında, Kurban bayramı tatili süresinin de bayram günleri ile sınırlı olması bekleniyor.

KURBAN İBADETİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah ’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah ’a yaklaşmak ve O ’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, açıklanmış şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun bir şekilde kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı açıklama eder (İbn Âbidîn, Reddü ’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Zihin sağlığı uygun, bağımsızlık, mukim ve dinî ölçülere kadar varlıklı sayılan mümin, ilâhî rızayı gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk ’a yaklaşmakta, keza de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk ’a yakın olma ve halka fedakârlıkta katılmak anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna tarafından udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise seçim edilen görünüm, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirtilen simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında manâlı bir yer tutmaktadır.

Kurban Bayramı yaklaşıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kurban Bayramı yaklaşıyor haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum