Kurban Bayramı için geri sayım başladı

Kurban Bayramı için geri sayım başladı, Gündem Haberleri.

Kurban Bayramı için geri sayım başladı
Editör: 15Haber
24 Haziran 2022 - 10:24
Kurban Bayramı için geri sayım başladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Geçen sene Temmuz ayına denk gelen Kurban Bayramı tekrar Temmuz ayında kutlanacak. Tarih yaklaştıkça vatandaşlar tarafından Kurban Bayramı ne süre araması sıkça araştırılıyor. Kurban bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü başlayacak. Ramazan bayramı günlerinin hafta içine denk gelmesine karşın tatil süresinin 9 güne çıkarılmaması göz önüne alındığında, Kurban bayramı tatili süresinin de bayram günleri ile sınırlı olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI NE SÜRE?

Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 9 Temmuz ’da algılama edilecek.

Kurban Bayramı 1. Günü: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Günü: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Günü: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Günü: 12 Temmuz Salı

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLUR?

Kurban bayramının birincil iki günü hafta sonu, son iki günü ise hafta içi gününe eşit geliyor. Ramazan bayramı günlerinin hafta içine eşit gelmesine karşın tatil süresinin 9 güne çıkarılmaması göz önüne alındığında, Kurban bayramı tatili süresinin de bayram günleri ile sınırlı olması bekleniyor.

KURBAN İBADETİNİN HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yakınlaşmak, Allah ’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah ’a yakınlaşmak ve O ’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü ’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Zihin sağlığı uygun, serbest, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sanılan mümin, ilâhî rızayı gayesiyle kurbanını kesmekle ayrıca Cenab-ı Hakk ’a yaklaşmakta, keza de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk ’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın tüm varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna tarafından udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise seçim edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Kurban Bayramı için geri sayım başladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kurban Bayramı için geri sayım başladı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum