Kumpas davalarının hakim ve savcıları yargılanıyor

Kumpas davalarının hakim ve savcıları yargılanıyor, Gündem Haberleri.

Kumpas davalarının hakim ve savcıları yargılanıyor
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 15:07
Kumpas davalarının hakim ve savcıları yargılanıyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Modern Yaşamı Destekleme Derneği, Kafes Eylem Planı, Poyrazköy soruşturması ve amirallere suikast soruşturmalarında ödev bölge, arasında FETÖ firarileri savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen ’in de olduğu 48 eski hakim ve savcı hakkında “gizliliği ihlal etme, kötüleme, kabahat delillerini yok etme, devlete ait belgede sahtecilik, suçluyu kayırma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi istismar etme” suçlarından hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı.

Ali Türkşen

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde, Silivri Suç Oluşturan ve İnfaz Kurumu karşısındaki salonda yapılan ilk duruşmaya dokuz tutuklu sanık getirildi. Davada Modern Yaşamı Destekleme Derneği, Türkan Saylan ’ın ve Ali Tatar ’ın ailesi de müştekiler aralarında. Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen de davaya katılma dilekçesi sundu.

“Bu davada, Türk hukuk tarihine, daha doğrusu hukuksuzluk tarihine geçen, sözde bir yargılamanın faillerinin ilk olarak hesap verdiklerine şahit oluyoruz ve karanlık bir dönemin sorumluları ile başta yüzleşme şansını da yakalamış durumdayız” diyen Türkşen, dilekçede şunları belirtti:

TATAR VE SAYLAN ’I KATLEDENLERLE YÜZ YÜZEYİZ

– Hiçbir suçun cezasız kalmayacağının kanıtıdır bu dava…Duruşma salonunda, rahmetli Ali Tatar, rahmetli Türkan Saylan ve nice masumu katledenlerle yüz yüzeyiz. İftira ile danışıklı dövüş ile ilmek ilmek ördükleri hukuksuzluk ağının parçası olmuş bir güruh var karşımızda.

– Ruhsuz, efendilerine itaat eden ve hiçbir pişmanlık göstermeyen, vicdansızlar topluluğu. Sahte kanıt üreten, bizleri o sahte delillerle yargılatan, hukuksuzca özgürlüğümüzün kısıtlanmasına gerekçe gösterilen bir senaryonun baş aktörleri ile karşı karşıyayız.

– İşledikleri suçlar sadece bize karşı değil; eşlerimize, çocuklarımıza, ailelerimize, tanrısal saydığımız her türlü değere, özetle insanlığa karşı işlenmiş suçlardır. Delil yerleştirmeyi, imza sahteciliğini, dijital komploları, Türk Hukuk Tarihine mülk eden bu kişileri bağımsız ve tarafsız bir şekilde yargılamalıyız.

UNUTMUYORUM, BARIŞMIYORUM, AFFETMİYORUM

– Bizlere özel yetkili mahkemelerde tanınmayan adil yargılanma hakkını sonuna kadar kullanmalılar. Çünkü biz, bir dönemin zalimlerinden, mazlum yaratmamalıyız. Lakin bu suçlama sonunda, kurguladıkları veya cihaz oldukları komplonun bir parçası olarak hak ettikleri cezaları da almalılar. Bu dava bizlerin çocuklarımıza bırakacağı bir miras olacak. Hükmünüz, hiçbir zalimin cezasız kalmayacağının ilanı olmalı. Hak önünde, halk müziği önünde, mahkemeniz önünde bu kişilerden şikayetçiyim. Ve onları unutmuyorum, barışmıyorum, affetmiyorum, helalleşmiyorum.

İDDİANAMEDEN

Poyrazköy davası olarak tanıdık dosyada haksız yere gözaltı kararları verildiği, kumpas davalarında FETÖ ’ye mensup kolluk görevlileriyle iki taraflı hareket ettikleri belirtildi. Öz ve Seçen ile birlikte savcı Ercan Şafak, Mehmet Murat Yönder hakkında 22 yıldan 83 ’er yıla dek hapis cezası isteniyor.  Diğer şüpheliler hakkında da 2 yıldan 32 yıla değin, değişen oranlarda hapis talep ediliyor. 92 kişi ve kuruluş, suçtan hasar görebilen sıfatıyla iddianamede yer aldı. Duruşmalar 25 Haziran ’a değin devam edecek.

Kumpas davalarının hakim ve savcıları yargılanıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kumpas davalarının hakim ve savcıları yargılanıyor haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum