Kul hakkı yiyorsunuz

Kul hakkı yiyorsunuz, Gündem Haberleri.

Kul hakkı yiyorsunuz
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 07:56
Kul hakkı yiyorsunuz, Gündem Haberleri. İşte o detaylar; BİK ’ten çok satan gazetelere ceza, az satan gazetelere ödül

Basın İlan Kurumu (BİK), Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ve Korkusuz Yazarı Can Ataklı ’nın köşe yazılarındaki bazı ifadeler sebebiyle duyuru cezası kesti. Bu Nedenle son 5 yılda Türkiye ’nin en fazla satan gazeteleri Sözcü ve Korkusuz ’a kesilen cezalar rekor kırdı. 1 Ocak 2017-1 Mayıs 2022 arasında Sözcü gazetesine toplam 44 gün bildiri kesme cezası uygulandı. Bu ilan kesmeler nedeniyle kesilen ceza tutarı 1 milyon 4 bin 725 TL oldu.

DİĞERLERİNİN 3 KATI

Sözkonusu ceza tutarı, BİK ’in bu dönemde kestiği cezaların yüzde 41 ’ini oluşturdu. Benzer dönemde Korkusuz gazetesine ise 42 gün duyuru kesme cezası uygulandı. Bunun mali karşılığı 730 bin 782 TL oldu. Bu da toplam kesilen cezaların yüzde 30 ’unu oluşturdu. Türkiye ’nin en fazla okunan iki gazetesine kesilen ceza tutarı 2 milyon TL ’ye yaklaşırken, kesilen tüm cezalar içindeki payı yüzde 71 oldu. Hükümete yakın, yandaş medya ise kamu ilanlarıyla az kalsın desteklendi. İktidara yakın olmayan gazeteler ise BİK ’in verdiği duyuru kesme kararlarıyla cezalandırıldı.

ÜST YARGI KAPALI

İlan kesme cezalarına karşısında Asliye Hukuk mahkemelerine itiraz edilebiliyor. Ama bu mahkemenin verdiği karar muhakkak ve üst bir mahkemeye itiraz hakkı bulunmuyor. Yani İstinaf ya da Yargıtay yolları bu kararlarda kapalı bulunuyor.

HUKUKÇULAR TEPKİLİ

Sözcü Avukatı İsmail Yılmaz:

BİK ’in yaptığı etik mi?

SÖZCÜ ve Korkusuz gazetelerine karşı BİK göre, basın ahlak kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle fazla fazla bildiri cezası kesiliyor. Basın İlan Kurumu kestiği cezaları “Basın Ahlak ilkelerine anormallik” maddesine dayandırıyor. Ilk Kez Basın Ahlak ilkesi demek tirajı tutmayan, sahte tirajlı gazetelere bildiri vermemektir. Sahte tirajlı gazetelere duyuru vermek, ulus parasını uymak çok mu etikdir? Gazetecilerin kaleme aldıkları yazılar gerçekliğe uygun şekilde Tüzük ’nın sağladığı haklar kapsamında serbest iradeleri ile ve veri verme yükümlülükleri dahilinde yayınlanmaktadır. Bu yazılar veya yayınlar nedeni ile hak ihlali olduğuna yönelik bir iddia ortaya atılması halinde Basın Kanunu uyarınca manevi tazminat talebiyle dava açılabilir ya da ilgili basın savcılığına şikayette bulunulabilir. Şikayet olmaksızın yapılan çözümleme sonrası kesilen bu ceza düşündürücüdür. Sözcü grubuna aleyhinde sansür makamı gibi davranan BİK, yandaş medyanın küfür ve hakaret doymuş yayınlarını görmezden gelmektedir. Sözcü ’ye aleyhinde özel düşmanlık güdülmekte. Bu Anayasanın denklik ilkesine aykırı. BİK cezalarına aleyhinde asliye hukuk mahkemesinde itiraz yolu var. Fakat mahkeme kararı kesin hüküm olup istinaf ve Yargıtay yolları kapalıdır. Mahkeme kararına aleyhinde üstteki hukuki kullanım yolu açılmalı.

AYM eski Başkanı Yekta Güngör Özden:

Sakıncalı bir davranış

Bir devletin en manâlı görevi bütün vatandaşlarına ve kurumlara aleyhinde yansızlığını korumak ve sürdürmektir. Bu tüm işlemler için geçerli bir ilkedir. Bunu gerçekleştirmek devletin onurunu güçlendirir, aksine tutumlar devletin onuruna gölge düşürür. BİK ’in kendi kendine iktidara yakınlığı açık işlemleriyle, iktidara yaranmak çabasına yorumlanacak kararlar uygulamaya kalkışmasını asla içten bulmuyorum. Hukuk tarafsızlığın, yararlılığın seçildiği, bir anlamda yaşama güneş tutan hukuki bir dizidir. Bu bakımdan, hukuku kendi amaçlarına bir kalkan olarak kullanıp vasıta yaparak uygulamaya meydan okumak son derece sakıncalı bir tutumdur. BİK ’in iktidara karşı olanları cezalandırıp, iktidardan yana olanları da destekler tutumu hukuken de uygun değil. Herkesin görevini bütün bir yansızlıkla yapmasını, devlet organlarına uygu bir davranışla varlıklarını sürdürmelerini önemli bir tutum olarak karşılıyorum. BİK iktidara yaranma tutumundan kaçınmalıdır.

Hukuki Incelemeler Derneği (HUDER) Onursal Başkanı Mehmet Ener:

BİK eşit davranmalı

Hukukta yargı vardır. Yargı de demokrasilerde eşitliği getirir. İktidar yanlısı ve karşı diye ayırmak içten değildir. Yazılardaki amaç, değerleme yapma, oran verme hakimin takdirindedir. Basın İlan Kurumu ’nun şu yazı bu yazı diye teamül haline getirdiği eşitsizlik doğru değildir. Devlet kurumlarının, insanlarına eşdeğer davranma mecburiyeti vardır.

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek:

Reel habere erişim gibi bir dertleri yok

Son dönemde halka en dürüst haberi ulaştırma konusunda Sözcü ve birkaç basın yayın kurumundan başka mecra var mı? Maalesef yok. Fakat kendini iktidarın yerine koyan kurumlar ‘Bu haber Saray ’ın hoşuna gider mi ’ diye baktığı için basın özgürlüğü, reel habere erişim gibi dertleri de olmuyor. Kendilerini hak üstünde gören kararlara imza atıyorlar. En fazla izlenen TV kanalları ve gazeteleri kamu kaynaklarından yararlanamadığı gibi  ‘Niçin içten haber yaptın? Neden eleştirdin? ’ cezaları alıyor.

Sözcü en fazla okunan ve güvenilen gazete!

İngiltere merkezli fikir kuruluşu ve araştırma merkezi Reuters Enstitüsü ’nün 2022 Dijital Haber Raporu ’nda Türk medyasının durumu çözümleme edilmişti. Rapora göre Türk medyasına okurun ve izleyicinin güveni geçen yıla kadar yüzde 5 azalarak yüzde 36 ’ya düştü. Buna karşılık Sözcü en fazla güven duyulan medya kuruluşlarından biri olarak üstteki sıralarda yer aldı. Raporda “Sözcü ’nün de aralarında olduğu son kalan hükümet yanlısı olmayan medya kuruluşları en çok güven duyulan kurumlar aralarında” ifadesi yer aldı.

MUHALİF VURGUSU

Raporda “Sözcü gibi belli başlı akım rakip medya kuruluşlarının Instagram üzerinden büyük takipçi kitlesi var ve haberleri YouTube kanalları ya da web sitelerine yönlendiren linklerle paylaşıyorlar. Karşı Taraf bir yayın çizgisinde olan Sözcü popüler medya kuruluşları arasında” denildi. Raporda keza Sözcü ’nün başını çektiği asıl eğilim muhalif medya kuruluşlarının okunma ve güven listesinin en üstünde yer aldığı bilhassa vurgulandı.

 

Kul hakkı yiyorsunuz, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kul hakkı yiyorsunuz haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum