Kredi: 20 bin lira Faizi: 28 bin lira

Kredi: 20 bin lira Faizi: 28 bin lira, Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu ’ndan (KYK) aldıkları öğrenim kredisine yüzde 100 ’den artı faiz uygulanıyor.

Kredi: 20 bin lira Faizi: 28 bin lira
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 06:14
Kredi: 20 bin lira Faizi: 28 bin lira,

Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu ’ndan (KYK) aldıkları öğrenim kredisine yüzde 100 ’den artı faiz uygulanıyor. Dört yıl boyunca toplam 20 bin lira kredi bölge bir öğrenci mezun olunca bu parayı 48 bin lira ödemek zorunda kalıyor. Bu duruma tepki bildiren İYİ Partili Dervişoğlu, “Alım gücü azaldı, krediler de eksik kaldı. Krediler, öğrencilerin esas ihtiyaçlarını bile karşılayamaz ülkü geldi ’ dedi. Dervişoğlu, sorunun çözümü için şu çağrıyı yaptı:

5 MİLYARLIK BORÇ VAR

“Krediler eksik lakin kredi borçlarından kaynaklı ezici faizler de kaldırılmalı. Dört sene baştan başa 20 bin lira kredi bölge bir öğrenci, 28 bin lira faizle birlikte toplam 48 bin liralık borç yüküyle hayata başlıyor. Öğrenim kredisi ödeyemeyen üniversite mezunu sayısı 5 milyona dayandı. Borç vadesi dolan yüz binlerce öğrenci için hukuki işlem yapılıyor. KYK ’dan kredi alıp, borç taksidini ödeyemeyen 217 bin öğrencinin maaşına elektronik haciz uygulandı. İş bulmakta ve yaşam kurmakta zorlanan gençlerimizin hayatı daha da zorlaştırılmamalı. İktidar inşaat şirketlerine vergi muafiyeti getirerek 9 buçuk milyarlık bölümü sildi. Öğrencilerin toplam 5 milyarlık borcunu silmek, müteahhitlerin borcunu silmekten daha kolaydır.”

ÜFE KADAR ARTIYOR…

Borç faizinin alınan krediden artı olmasına, enflasyon farkının TÜFE ’ye göre değil ÜFE ’ye tarafından hesaplanması yol açıyor. Öğrencilerin, aldıkları krediyi mezun olduktan sonradan iki sene içinde ödemesi gerekiyor. Ödenmezse, aldıkları kredi miktarı önce ÜFE oranında (Bu yıl için yüzde 79.9) artırılıyor. İki yıldan sonra ödenmeyen borçlara keza aylık yüzde 1.4 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Bu yüzden ödenmeyen kredi borcu miktarı, birkaç sene içinde 3 katına çıkıyor. bu vesileyle kredi borcu, KYK kadar vergi dairelerine devrediliyor. Bu durumda borcun, bankaya yok ücret dairesine ödenmesi gerekiyor. Ödenmezse icra işlemi başlatılıyor.

 

Kredi: 20 bin lira Faizi: 28 bin lira, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum