Köylünün mermer ocağı direnişi sürüyor...

Köylünün mermer ocağı direnişi sürüyor..., Denizli ’nin Tavas ilçesinde misket ocağı açtırmak için 16 ruhsat alanında ÇED halkın katılım toplantısı süreci başlatıldı. Büyük bölümü ormanlık ve tarım arazilerini kapsayan 16 bin dönüm bölge için 6 ile 40 yıl işle.

Köylünün mermer ocağı direnişi sürüyor...
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 14:19
Köylünün mermer ocağı direnişi sürüyor...,

Denizli ’nin Tavas ilçesinde misket ocağı açtırmak için 16 ruhsat alanında ÇED halkın katılım toplantısı süreci başlatıldı.

Büyük bölümü ormanlık ve tarım arazilerini kapsayan 16 bin dönüm bölge için 6 ile 40 yıl işletme hakkı talep eden firmalar ÇED sürecinde köylülerin direnişi ile karşılaştı.

Yıllık asgari 28 milyon metreküp misket üretiminin gerçekleştirileceği sahaların yaşam alanlarına 90 metre ile 3 kilometre yakınlıkta olduğu belirtildi.

Ovacık ve Nikfer köylerinde tamamlanmak istenen bilgilendirme toplantılarına ahali tepki gösterdi, toplantının yapılamadığı tutanaklarla sabitlendi.

10 gün sürecek bilgilendirme toplantılarında dün Horosanlı ve Gümüşdere köylerinde bir araya gelindi.

Karayayla, Damlacık, Dereağzı, Koçarbağazı ve Derinkuyu köylerinde de toplantılar düzenlenecek.

HOROSANLI ’DA HALK BİLGİLENMEK İSTEMEDİ

Horosanlı Köyünde 990 dönümlük bilye ocağı sahası için dün planlanan halkın katılım toplantısı gerçekleştirilemedi.

Vatandaşlar bilgilenmek istemediklerini belirterek toplantının yapılmasını engelledi. Toplantı tutanağında; “Irk bilgi elde etmek istemediğini ifade ettiği için ‘Halkın Katılım Toplantısı ’ gerçekleştirilememiştir” ifadesi yer aldı.

Köy yerleşkesine 1 kilometre mesafede kurulmak istenen mermer ocağının takvim en az 2 milyon metreküp misket üreteceği, günlük 72 ton su kullanılacağı planlandı.

37 yıllığına verilecek işletmeye köylüler karşı çıktı.

GÜMÜŞDERE KÖYLÜLERİ DE TOPLANTI YAPTIRMADI


Bölgedeki en büyük bilye sahasına sahip olacak Gümüşdere Köyünde de vatandaşlar toplantının yapılmasını istemedi.

Kışla Mevkii ’nde açılması planlanan mermer ocağı için 3 bin dönümlük alanda ruhsat girişimi bulunuyor.

Köye 2,5 kilometre mesafedeki alanda 6 yıllığına ruhsat talebi isteyen firmanın jurnal 196 ton su kullanacağı belirtildi.

Aynı alanda takriben bin dönümlük bir bölge için ise ÇED gerekli değildir kararı çıkarıldı.

Köylüler bir avukata vekâlet vererek bu süreci durdurmak nedeniyle dava açarken, halkın katılım toplantısını bilgilenmek istemediklerini söyleyerek yaptırmadı.

Vatandaşlar köylerine yakın eski bir bilye ocağı bulunduğunu, yeni ocağın ormanlık alanlara zarar verdiğini ileri sürdü.

MUHTAR ŞAVLIK: KÖYÜMÜZ BİR OLDU BILYE OCAĞINA KARŞI ÇIKTIK

Gümüşdere Muhtarı Süleyman Şavlık 180 hane ve takriben 800 nüfusa sahip köylerinde hiç kimsenin bilye ocağı istemediğini belirterek, “Köylümüz bir oldu, bu bilye ocağına aleyhinde çıktık. Burada insanlar genellikle geçimini hayvancılıktan sağlıyor. Özellikle küçükbaşla ilgileniyor. Tarım arazilerimiz var. Tütün, arpa ve buğday yetiştiriciliği yaygın. Son dönemde kekik üretimi de başladı. Maden sahası ağaçlık bölge. Bu bölgede çobanlarımız sürülerini otlatıyor. Maden açılırsa burada hayvancılığı ve tarımı etkiler. Doğal yaşama zarar verir. bu nedenle aleyhinde çıktık” diye konuştu.

AKKÖSE: İKK OLARAK DAVAYA MÜDAHİL OLUYORUZ

Bölgede vatandaşlarla birlikte toplantılara katılan TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Akköse ise; “Bu bölgede bin dönüm ÇED gerekli değildir raporlu alan ve 3 bin dönüm ÇED ruhsat alanı elde etmek üzere iki ayrı istek var. Aralık ayında çıkan ÇED zorunlu değildir kararı için itiraz süresi sürüyor. Gümüşdere köyünde vatandaşlar itirazlarını yaptı. İptal için dava süreci başladı. Ayrıca TMMOB İKK olarak biz de müdahil oluyoruz. İptal için bizim de başvurumuz olacak. Bugünkü ÇED süreci doğrultusunda halkın bilgilendirme toplantısı yapılmadı. Yöre halkı toplantının olmasına karşı çıktı” ifadelerini kullandı.

ÇALLICA: BILYE OCAĞI ÇOK BÜYÜK TEHLİKE


Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca bölgede jurnal 200 tona yakın içme ve yararlanma suyunun ocakta kullanılacağını belirterek, “Zaten bölgede ciddi bir susama ve kuraklık sorunu var. Diğer noktaları bu işe dahil ettiğiniz zaman Tavas Ovası ’nda günlük bin ton su kullanılacak. Bölgeye vereceği zararı düşünün. Maden ocakları alanlarının büyük çoğunluğu ormanlık, makilik alanlar. Burada koyunlar ve keçiler otlatılıyor. Buradaki toprağı sıyırıp zemini bozduğun süre yağışların yer altı kaynaklarına ulaşmasını engellemiş olacaksın. Ayrıca su toprakla buluşmadan ciddi bir erozyona sebep olacak. Bu koşul aha büyük bir tehlike bizleri bekliyor” diye konuştu.

Köylünün mermer ocağı direnişi sürüyor..., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum