Köylülerin 'arazi' eylemine tazyikli suyla müdahale

Köylülerin 'arazi' eylemine tazyikli suyla müdahale, Bismil ilçesinin kırsal Sinan Mahallesi ’ndeki köylülerin ‘ağa ’ dedikleri toprak sahipleriyle yaşadığı arazi sorunu, 2010 yılında kanaat önderleri ve siyasi parti temsilcilerinin araya girmesiyle imzalanan protokolle son buld.

Köylülerin 'arazi' eylemine tazyikli suyla müdahale
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 12:42
Köylülerin 'arazi' eylemine tazyikli suyla müdahale,

Bismil ilçesinin kırsal Sinan Mahallesi ’ndeki köylülerin ‘ağa ’ dedikleri toprak sahipleriyle yaşadığı arazi sorunu, 2010 yılında kanaat önderleri ve siyasi parti temsilcilerinin araya girmesiyle imzalanan protokolle son buldu.

Protokole göre, 25 bin dönümlük arazinin 8 bin dönümünün köylüler tarafından kullanılacağı kararlaştırıldı.

Toprak sahiplerinin arazilerini meslek insanı Bedrettin Nasıroğlu ’na devretmesiyle sorun, her yerde başladı.

Köylüler, Nasıroğlu kadar yaklaşık uzun senelerdir sürdükleri topraklarına yapılacak tarım ürünleri deposu için şantiye alanı kurulmasına karşı çıktı.

Köylüler, duvar örülen alana gidip engel olmaya çalışınca, bölgede emniyet önlemi bölge jandarma tazyikli suyla müdahale etti.

‘KÖYLÜNÜN ELİNDEKİ ARAZİDE TASARRUFU LAF KONUSU DEĞİL ’

Köylüler namına izah etme yapan muhtar azası Sinan Sever, toprak sahipleriyle köylüler arasında 2010 ’da kameralar karşısında kanaat önderleri ve milletvekillerinin de hazırlanmış olduğu bir sözleşme yapıldığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

* 25 bin dönüm araziden 8 bin dönüm arazinin köylüler göre kullanılacağı kararlaştırılmış olup, bu arazilerin bir kısmı kira bedeli karşılığı, bir kısmı da bedelsiz köylüler göre kullanılmaktadır.

* Bedrettin Nasıroğlu, köyümüzün baş sağlığı evini yıktırmak ve köylülerin babalarından miras kalan evlerini yıktırmak nedeniyle da şikayet ve davalar açmıştır.

* Nasıroğlu, bir kısım arazilerde hissedar olsa bile arazi sahipleri tarafından araziler dıştan bölüştürülmüş olduğundan köylülerin elindeki arazilerde tasarrufu laf konusu değildir.

* Keza sulu arazi kira bedelleri arazi sahiplerine her yıl ödenmekte olup köylünün bedeli karşılığında kiraladığı ve Bedrettin Nasıroğlu ’nun hissedar olduğu bu arazilere herhangi bir itirazı da laf konusu olmamıştır.

* Kira bedeli kullanılan bu arazilerin çiftçi kayıt sistemi kayıtları da her yıl yapılmakta olup Bedrettin Nasıroğlu ’nun buna ilişkin herhangi bir itirazı şu esas değin olmamıştır.

* Köylüler hakkında her zaman şikayette bulunan, korkutma ve kötüleme niteliği içeren beyanlarda bulunup, köylüleri gayrı devlete ait örgüt mensubu gibi göstermeye çalışan ve yaklaşık 3 bin kişiyi mağdur etmeye çalışan bir kişidir.

‘BU DAVAYI HUKUKLA ÇÖZMEK İSTİYORUZ ’

İş insanı Bedrettin Nasıroğlu da mahalledeki tapulu arazilerine birincil etapta 60 milyonluk yatırımla 50 bin ton kapasiteli tarım ürünleri lisanslı depo işletmesi kurmayı amaçladıklarını belirterek, “Sinan Mahallesi hudutları içinde 10 bin dönüme yakın Türkiye Cumhuriyeti tapusu olan bir vatandaşım. Bu arazinin bir bölümünde istihdama dayalı yerini belirlemek istiyorum. Ne yazık ancak bir takım kişiler göre tehdit, taşkınlık ve hakarete maruz kalmış durumdayım. Bundan ötürü yapacağım yatırım engellenmektedir. Oysa bu gibi saldırılar ve tehditler olunca haklı olarak başvuru edeceğim mülki amirler ve kolluk kuvvetleridir. Fakat buna karşın terör estirip dinlememektedirler. Tüm siyasi parti mensuplarından ricam, hakikati ve gerçeği öğrenmek ve o şekilde kamuoyuna yorum yapmak daha realist olacaktır. Bu davayı hukukla çözmek istiyoruz” dedi. (DHA)

Köylülerin 'arazi' eylemine tazyikli suyla müdahale, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum