Köylüler topraklarını Suriyeliler 'e satıyor!

Köylüler topraklarını Suriyeliler ’e satıyor!, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.

Köylüler topraklarını Suriyeliler 'e satıyor!
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 06:02
Köylüler topraklarını Suriyeliler ’e satıyor!,

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş “İlimizde, özellikle çiftçilerimiz fazla zor durumda. Ufak ölçekli çiftçilerimiz, toprağını başlıca Suriyeliler ’e satıyor, köylerini terk edip şehirlere göç ediyor. Boşalan köylere Suriyeliler yerleşiyor” dedi. 1 Nisan 2022 ’de başlayacak olan Milletlerarası Expo 2021 için Hatay ’ın 17 Ocak ’ta tanıtımı için Ankara ’ya gelen ve davetiye dağıtan Lütfü Savaş, iliyle ilgili SÖZCÜ ’nün sorularını da şöyle cevaplandırdı:

SURİYELİLER YERLEŞİYOR

“Belediye olarak yaptığımız en iyi işlerden birisi kırsal kalkınmayı teşvik etmek. Şunu biliyoruz. Bilhassa tarım kesimi çok mağdur durumda. Suriyeliler ’in ilimize yerleşmesinden sonradan 3-5 dönüm arazisi olan vatandaşlarımız ayrıntılarıyla çıkmaza girdi. Toprağını Suriyeliler ’e satıp köyünü terk ediyor. Boşalan özellikle sınır köylerine Suriyeliler yerleşiyor. Göçü, toprak satışını durdurmak için şahısların, kooperatiflerin üzerine şirket kurduk. Özellikle 3-5 dönüm arazisi olup da tarım yapamaz olanlara tohum, fide, gübre desteği verip sözleşmeli tarıma geçiyoruz. Yani ürettiklerine alım garantisi veriyoruz. Yılda iki kez mahsul ektirmeyi planlıyoruz. Coğrafyasını terk etmeyenlerin sayısını bu sene ardına kadar 10 bin, gelecek sene sonunda da bu sayıyı 20 bin aileye ulaştırmayı hedefliyoruz.”

ZİYARET ANISINA GÖZYAŞI CAMI HEDİYE ETTİ
Salgın sebebiyle ertelenen Milletlerarası Expo 2021 için Ankara ’ya giden Başkan Savaş, Hürmet Öztürk ’ün günün anısına ‘gözyaşı camı ’ armağan etti.

İŞSİZLİĞİ DE ÖNLEYECEĞİZ

“İlk ekimler sebze ağırlıklı olacak. Bunları endüstri ile birleştirip yurtdışı ilk kez olmak üzere dağıtılmış yerlere satacağız. Avrupa öncelikle almak üzere Ortadoğu ’ya ihraç çeşidini artırmay hedefliyoruz. Kırsal kesimden göçü önlersek ihracattan ülkemize döviz girişini artırmış olacağız. İki yıla dek 20 bin aileye ulaştığımızda kırsalda büyük bir başarı elde etmiş olacağız. Hatay ’daki kırsaldan şehre göçü önleyip şehrin belirli semtlerindeki yığılmayı, işsizliği da önlemiş olacağız. Hatay ’da 55 bin fakir aile var. Bunların yiyecek, giyim, çocuklarının mektep ihtiyaçlarını gücümüz yettiğince karşılıyoruz. Bunları meslek sahibi yapmak da önceliklerimiz arasında. Özgür insan yapamazsak, yalnızca yardımlara bağımlı kalırlarsa şiddet kimdeyse onun yanında yaklaşırlar.”

MARKA DEĞERİ ARTACAK

Hatay ’ın marka değerini artıracak, ilin ve Türkiye ’nin tanınırlığına önemli katkısı olacak Expo-21 ’in illerinde yapılacak olmasının mutluluğunu da yaşadıklarını kaydeden Lütfü Savaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yaptığımız masrafların minimum 10 katını esnafımız, ticaret insanlarımız, turizmcilerimiz kazanacak. Şehrin kırsalında üretilen ürünlerin pazar payı yükselecek. İstenderun -Arsus da, Antakya- Defne ’de 220 dönümlük alanda tüm hazırlıklarımızı yaptık. Deniz yoluyla yazın KKTC ’den başlatmak üzere Lübnan ’a insan taşıyacağız. Arsus ’ta marina yaptık. Hatay deniz kapısı olacak. Bu durum marka değerine, ticaretine katkı sağlayacak. Ekonomiyi rahatlatacağız, kazanç düzeyini yükseltecektir.”

Köylüler topraklarını Suriyeliler ’e satıyor!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum