evde masajmasaj istanbul

Köye dadanan ayılar, vatandaşları canından bezdirdi

Kastamonu'nun Cide ilçesine emrindeki Yalçın köyünde vatandaşlar, ayılar sebebi ile tarlasına gidemez, geceleri evlerinden dışarı çıkamaz oldu.

Köye dadanan ayılar, vatandaşları canından bezdirdi
Editör: 15Haber
11 Ekim 2021 - 13:07

Kastamonu'nun Cide ilçesine emrindeki Yalçın köyünde vatandaşlar, ayılar sebebi ile tarlasına gidemez, geceleri evlerinden dışarı çıkamaz oldu. Son olarak Hasan Yıldırım isimli vatandaşa ait 25 koyunu telef eden ayılar, köy çevresinde bulunan fındık, kestane bahçeleri, tarlalara da hasar veriyor.

Yaşanan ayı saldırıları sonrasında büyük panik yaşayan vatandaşlar, büyük üzüntü yaşıyor. 24 koyunun telef olduğu hücum ardından köyde incelemelerde bulunan jandarma ekipleri, vatandaşlara alması gereken önlemlerle ilgili bilgiler verdi. öte taraftan, farklı vatandaşlara ait 30 minik baş hayvanın da ayılar tarafından telef edildiği belirtildi.

“İki senedir bu ayılar vardı, bu sene daha çok arttı”

Köyde yaşamış Arif İpek isimli vatandaş, son bir yılda ayıların sayısının arttığını belirterek, “Tarlarımızdan endişe ediyoruz. Fındık bahçelerimiz ayı saldırısı nedeniyle hasar fark etti. İki senedir bu ayılar vardı, bu sene daha çok arttı. Artık köy yakınlarına kadar kazanç oldu. Gece köpeklerin seslerinden anlaşılıyor. Tarlaya giderken çekiniyorum. Çocuklarımla falan gidiyorum. Ben ayıyı görsem kaçarım ama çocuklarımız zarar görebilir. Devlet büyüklerimizin buna tedavi bulmasını bekliyoruz. Endişeliyiz. Bu ayıları vurmanın cezası var. Bunun için de cesaret edemiyoruz” dedi.

“Kadınlarımız, çocuklarımız köyün dışına çıkamıyor”

Yetkililerden destek isteyen Aslan Uğur isimli yurttaş ise, “Biz fındık birleştirme zamanı dağlara gidiyoruz. Şu an kestane toplama zamanı. Çocuklarımız dağlara gidemiyor, köyün dışına çıkamıyor. Bununla ilgili endişemiz var. İki arkadaşların koyunlarına zarar verdi, meyvelere, fındıklara da zarar veriyor. Şu anki olaylardan sonradan kadınlarımız, çocuklarımız köyün dışına çıkamıyor” diye konuştu.

Erdem Demirci
 

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum