'Koruma alanı ilan edilen bölgenin yüzde 20'si yandı'

'Koruma alanı ilan edilen bölgenin yüzde 20'si yandı', Gündem Haberleri.

'Koruma alanı ilan edilen bölgenin yüzde 20'si yandı'
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 12:56
'Koruma alanı ilan edilen bölgenin yüzde 20'si yandı', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Marmaris ’in Amazon Koyu ’nda kızılçam ağaçlarıyla çizgili ormanda, dün saat 20.00 sıralarında çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılırken, söndürme çalışmaları devam ediyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Yasin İlemin, alevlerin etki ettiği alanın yapısal özelliklerine ilişkin değerlendirmede bulundu. İlemin, şunları söyledi:

– Geçen yaz ağustos ayında bu alanın hemen güneyinde büyük bir yangın yaşamıştık. Takriben 70 bin hektarlık bir bölge yanmıştı. Burası 2020 yılında Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak duyuru edildi.

Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Yasin İlemin

NADİR DE OLSA KURT GÖRÜLÜYOR

– 2017 yılında bu bölgede yapmış olduğumuz doktora çalışmalarımızın sonucunda bu bölgede çok önemli dört tane yaban hayatı unsuru tespit ettik. Bunların birisi ülkemizin güneybatısında yayılış bildiren önemli bir yaban kedisi olan karakulak. bununla beraber dünyada bir kızılçam ormanında yaşayan tek bozayı popülasyonu bu bölgede yaşıyor. Alanda nadir de olsa kurt görünüyor. Kurtların deniz seviyesine çok yakın yaşadığı noktalarda bir her birine.

– Görmüş olduğunuz vadi tabanlarında bu bölgeye has orman türü var. Geniş yapraklı günlüklü ormanları. Bu vadinin tabanında akıcı sularda su samurları yaşıyor. Bu bölgedeki suyun nadir, temiz olduğunun göstergesi indikatör bir cins olan su samurları.

– Dört yaban hayvanın burada olmasından nedeniyle bu bölge resmen korunan alan ilan edildi. Biz bu bölgede halihazırda iki araştırma projesi yürütüyoruz. Araştırma projemiz geçen sene yanmış sahalardan bu bölgeye intikal etmiş yaban hayvanlarının alanı nasıl kullandığıyla ilgiliydi. Yaban hayatını peşine düşüp takip etmek için bölgede fotokapanlarımız vardı.

CANLILAR YER DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

– Gece bize görüntüler gelmeye başlayınca biz hemencecik alana geldik. Bu sahanın yaklaşık yüzde 20 ’si yanmış durumda. Alan batıdan yanarak geliyor, doğuya doğru geliyor. Umut ediyoruz fakat yüzde 30 ’u geçmeden bu durumu kapatırız. Yangın ilk başladığı anda duyu organları yüksek ve gelişmiş olan canlılardan kuşlar ve memeli hayvanlar ilk olarak dumanı duyuyor. Dumanı hissediyorlar ve dumanın huysuz yönünde bu canlılar yer değiştirmeye başlıyor.

BOZ AYI POPÜLASYONU VAR

– Gün ağarır ağarmaz kuşlar yangının tersi istikamete uçarak kaçıyor. Bölgede 50-60 civarında boz ayı popülasyonu var onlar da yangının huysuz istikametine gidiyor. başkaca alanda karakulak var. En yoğun yaşadıkları alan bu sahaydı. (DHA)

'Koruma alanı ilan edilen bölgenin yüzde 20'si yandı', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 'Koruma alanı ilan edilen bölgenin yüzde 20'si yandı' haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum