Koronavirüse karşı 'Hamsi-Vac'

Koronavirüse karşı 'Hamsi-Vac', Kdz.

Koronavirüse karşı 'Hamsi-Vac'
Editör: 15Haber
16 Kasım 2021 - 14:22
Koronavirüse karşı 'Hamsi-Vac',

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, pandemiden dolayı iki senedir şenlik yapamadıklarına aksan yaparak şunları söyledi:

“Hamsi festivali için hazırlık yapıyoruz, hemencecik peşinden korona virüs sona ererse büyük festivalimizi yapacağız. Büyük festivalimiz için de çok büyük sürprizlerimiz olabilir. Emrindeki fakat sağlıklı bir etraf olduğu ve müsade verildiği takdirde çok büyük sürprizlerimiz olabilir. Bilhassa Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları bin 600 civarında bize mangal hazırladı, kendilerine müteşekkirim, teşekkürlerimi sunuyorum. Hamsi Festivali'mizin bir özelliği de 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne yakın olması, böylece bir tarih seçtik. Türkiye'mizin geleceğini ödev eden saygıdeğer öğretmenlerimizin de günlerini kutlamak istiyoruz. Bunun için belediye masalarında protokolümüzle birlikte İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz ve emekli öğretmenlerimiz yer alacak. Bu seneki dağılımı fazla geniş tuttuk ve bütün okullara çağrıda bulunduk. Okullar da mangal başına geçecekler, her mektep kendi flamalarını asarak sivil toplum örgütleri ile beraber yerini alacaklar. Bütün mahalle muhtarlarından talep var, semt flamaları ile birlikte mangalların başında olacaklar. Tüm hazırlıkları yaptık. Ançuez temini için çabalarımız devam ediyoruz.

Bizim ikram edeceğimiz hamsileri biz kendimiz hazırlayıp pişirme noktasına bir gün evvelden getireceğiz. Öteki sivil toplum örgütlerimize de bir gün evvelinden ihtiyaçları dek ançuez verilecek. 15 ton civarında ançuez hazırlığı yapıyoruz. bununla birlikte büyük bir havuzda gereksinim sahibi insanlarımıza da ançuez dağıtımı yapacağız. 2 kilometre mangal uzunluğunda düşüncesi ile harekete geçtik. 3 ton civarında mangal kömürü hazırladık, 2 bin 500 adet ızgara, 10 bin tane helva hazırladık bütün sivil toplum örgütlerine dağıtmak üzere. Yeniden 10 bin şişe su, 7 bin 500 ekmek, 1 buçuk ton soğan, 300 kilo limon, ıslak kırpıntı gibi tüm hazırlıklarımızın hepsini yapmış vaziyetteyiz. Bu seneye Ançuez-vac ile giriyoruz. Biz hamsinin doğal aşı olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla sloganımız bu ançuez festivalinde; Ançuez-vac. Kdz. Ereğli hamsisi biliyorsunuz fazla ünlü, taze ve yağsız olduğu mevsimde Ereğli'ye kazanç. O bakımdan bu hamsileri yemek yemek insanlara şifa veriyor, protein veriyor, kuvvet veriyor”.

Festivalde Resul Dindar sahne alacak

Başkan Posbıyık, festival baştan başa farklı alanlara yönlendirilmiş etkinlerinde yapılacağını söyleyerek yaptığı açıklamada, “bununla beraber Amfitiyatro Tiyatro'da 13.30 ila 18.00 arasında hamsili pilav yarışması olacak, bu pilav yarışmasında ödüller verilecek. En seri Ançuez Yeme Yarışması'nda yine altın ödülleri dağıtılacak. Bir kemençe grubuyla anlaştık. Kemençe ve horon ekipleri Ereğli'ye geliyor. Zonguldak Yöresi Halk Oyunları, Türk Ahali, Türk Sanat Müziği, Pop, Rock konserleri yapılacak. 18.30'da da Ereğlililerin çok beğendiği Resul Dindar, sahne alacak. Bütün alanlara yayılacağız herkes kendi bölgesinde oyunlarını oynamak suretiyle hoş bir gün geçirmeyi düşünüyoruz. İnşallah Allah destek eder, havamız da güzel olur” dedi.

İsmail Yasin Akçın
 

Koronavirüse karşı 'Hamsi-Vac', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum