Korona virüsün en hızlı yayılan varyantı: BA.5

Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl, korona virüsünün en hızlı varyantı olan BA.5 vakalarının giderek arttığını belirterek, maske, hijyen ve aşı önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi.

Korona virüsün en hızlı yayılan varyantı: BA.5
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 11:38
Korona virüsün en hızlı yayılan varyantı: BA.5, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl, korona virüsünün en hızlı varyantı olan BA.5 vakalarının giderek arttığını belirterek, maske, hijyen ve aşı önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi.
Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl, Aralık 2019'dan bu yana defalarca mutasyona uğrayan korona virüsünün son varyantları hakkında önemli bilgiler verdi. Korona virüsünün insan sağlığını tehdit etmeye devam ettiğini kaydeden Dr. Bingöl, hastalığın özellikle erken evrelerde kulak burun boğaz hastalığı gibi belirtiler verdiğini söyledi.

"Bir kulak burun boğaz uzmanına ilk istek"
Buket Özel Bingöl, hastaların "boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi, baş ağrısı, tat ve koku bozuklukları, halsizlik, kas ve eklem ağrıları" gibi şikayetlerle kulak burun boğaz doktorlarına geldiklerini ifade etti. hastalığın teşhisi ve seyri: "Hastalık ilerledikçe alt solunum yollarına öksürük ve nefes almada zorluk eklenir. Bu hastalıktan şüphelenilen hastalarda öncelikle kesin tanı için gerekli olan PCR testi yapılır ve sonuç alınana kadar uygun tedaviye başlanır. Bu şekilde daha hızlı iyileşme olasılığını artırıyoruz.

“Bu 5 belirtiye dikkat edin”
Buket Özel Bingöl, virüsün mutasyona uğramasıyla ortaya çıkan semptomların, “Omicron mutasyonunun alt varyantı olan BA.5 varyantının hızlı bulaşma özelliği ve farklı semptomları ortaya çıktı. BA.5, koronavirüsün en hızlı yayılan varyantı olarak biliniyor. Bu varyantın 5 ana belirtisi; öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrıları var” dedi. Bingöl, yeni belirtiler arasında en sık görüleninin "boğaz ağrısı" olduğunu ve bu varyantla birlikte yüksek ateş, koku ve tat kaybı gibi semptomların görülme sıklığının azaldığını söyledi.

“Kuluçka süresi giderek kısalıyor”
Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl, yapılan son klinik araştırmalara göre korona virüsünün yeni varyantlarının kuluçka süresinin giderek kısaldığına dikkat çekerek, “İlk Alfa varyantının kuluçka süresi giderek kısalıyor. beş altı gündü. Delta varyantında dört gün içinde kaydedildi. Omicron varyantında, bulaşmadan sonra semptomların başlaması yaklaşık üç gün sürdü. Ama şimdi BA. 4 ve BA. 5 varyantta kuluçka süresi bir veya iki günde bile tamamlanabilir. Ancak istisnai durumlar olabilir ve belirtiler virüsle temastan iki hafta sonra bile ortaya çıkabilir.

"Maske, hijyen, aşı"
Buket Özel Bingöl, hastalıklardan korunmak için özellikle kalabalık alanlarda kapalı alanlarda maske takılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Bu hastalığın başlangıcından beri söylediğimiz gibi el hijyeni çok önemli. Mutlaka aşılarımızı yaptırmalıyız. Aşı olan ve daha önce enfekte olanlar da hastalığa yakalanır, ancak bu hastalığa sahip kişiler hastalıktan daha hafif bir şekilde iyileşir. Çünkü aşı vücudun savunma mekanizmasını eğitir. Aşı karar verme sürecinde bu bilgileri dikkate almamız gerekiyor. »
Korona virüsün en hızlı yayılan varyantı: BA.5
Korona virüsün en hızlı yayılan varyantı: BA.5

Detaylı bir şekilde, Korona virüsün en hızlı yayılan varyantı: BA.5 başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum