Korona hastalarına verilen ilacın etkisiz çıktığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi: Kullananlar korkmasın, istenmeyen sonuca yol açmaz

Korona hastalarına verilen ilacın etkisiz çıktığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi: Kullananlar korkmasın, istenmeyen sonuca yol açmaz, Birkaç gün önce ilk sonuçları yayınlanan PRESECO çalışmasına kadar ülkemizde de pandeminin ilk dalgasından sonradan Kovid tedavi protokolüne g.

Korona hastalarına verilen ilacın etkisiz çıktığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi: Kullananlar korkmasın, istenmeyen sonuca yol açmaz
Editör: 15Haber
20 Kasım 2021 - 18:59
Korona hastalarına verilen ilacın etkisiz çıktığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi: Kullananlar korkmasın, istenmeyen sonuca yol açmaz,

Birkaç gün önce ilk sonuçları yayınlanan PRESECO çalışmasına kadar ülkemizde de pandeminin ilk dalgasından sonradan Kovid tedavi protokolüne giren "favipiravir" etmen maddeli antiviral ilacın, Kovid 19'da iyileşmeyi hızlandırmadığı gösterildi. İlacın ABD'deki pazarlamasından sorumlu firmanın yürüttüğü ve geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlatılan Faz 3 çalışmasının ilk sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı.

Favipiravir'in Kovid-19'daki etkinliğine dair verileri "çift âmâ kontrollü randomize çalışma" ile ilk olarak ortaya koyan çalışmaya ABD, Brezilya ve Meksika'daki 38 merkezden, takriben 1150 hafif-orta semptomlu Kovid hastası dahil edildi. Evde ilaç tedavisi bölge hastalar, klinik araştırmacılar göre uzak izlendi. Ancak favipiravir tedavisinin hastalığı iyileştirmede bir üstünlük sağlamadığı ortaya kondu.

"TEDAVİ PROTOKOLÜNDEN ÇIKARILMASINI BEKLİYORUZ"

İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Yıldırım Yavuz, "Favipiravir'le ilgili şimdiye kadar yapılan çalışmalar ya gözlemseldi, ya da eksik sayıda vaka ile ya da plasebo grubu olmayan minik çaplı, ayrı cinsten hasta gruplarının alındığı çalışmalardı. PRESECO ile ayaktan çare gören hastalar incelendi ve ilk açıklanan sonuçlara tarafından ilacın hastalığı tedavi etmede çok da etkin olmadığı gösterildi. Ülkemizde de çare protokolünden çıkarılmasını bekliyoruz. Şimdiye değin ilacı kullanmış kişilerde ise tabi tesir açısından tehlikeli bir durum değil" dedi.

"RİSK GRUBUNDAKİLERDE BEN DE GÖSTERMEK ZORUNDA KALDIM"

Salgın durumlarında pandemik enfeksiyon tedavisinde, bitmiş konumlandırma ile kullanılan bazı tedaviler olabildiğini, elde hiçbir seçenek olmadığı için aynı enfeksiyonlarda etkinliği ve güvenliği gösterilmiş ilaçlarla "kısmi etkinlik ihtimali" için yapılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ölümcül salgınlarda büyük çalışmaların sonuçlarını bekleyecek vakit olmadığı için bütün dünya bu ilaçları kullanmak durumunda kaldı. Hidroksiklorokin bunlardan biriydi, Avrupa ve Amerika'da kullanılan remdesivir bunlardan biriydi, favipiravir de bunlardan biriydi. Son 6 aya değin Kovid'de etkin bir hap yok diye her zaman söylüyorduk. Kullandığımız ilaçların ne dek etkin olduğunu bilmiyoruz da diyorduk. Bu, gizlenen bir şey yok. Fakat sonuçta ölümcül bir hastalıkla karşı karşıyasınız, kısmi bir etkinliği bile olsa, özellikle tehlike gruplarında bu ilaçları uygulamak zorundasınız. Bu çerçevede favipiravir'i ben de kullandım risk grubu yüksek hastalarda. Faydası olabileceğine yönelik veriler olduğu için. Fakat genç, Kovid'i ağır geçirme riski olmayan hastalarda kullanmadım. Favipiravir ile ilgili şimdiye kadarki çalışmaların tümü ya gözlemsel alıştırma dediğimiz dezavantajlı çalışmalardı veya heterojen hasta grupları ile yapılmış çalışmalardı. Bu konudaki iki çalışmadan biri de bu PRESECO çalışmasıydı."

"TAHMİNİM, İLACIN TEDAVİ PROTOKOL REHBERİNDEN ÇIKARILACAĞI YÖNÜNDE"

Bir öteki çalışmanın da İngiltere'de yürütülen "PRINCIPLE" çalışması olduğuna işarete den Prof. Dr. Yavuz, "Onlar da Kovid'de etkili olma olasılığı diyelim yüzde 20-25 olan bu tarz ilaçlarla ilgili bir alıştırma yürütüyor. Favipiravir de var içinde. O da devam ediyor binden pozitif hastayla. Bu iki çalışmada da oral bahşedilen favipiravir ilacının erken dönemde ve ağır olmayan hastalarda, sahiden de bu antivirallerin etkili olabileceği birincil haftalarda kullanılarak inceleniyor. bu nedenle buradan çıkacak sonuçlar bizim açımızdan çok güvenilirdi. Bu çalışmadan birinin birincil sonucu açıklandı bu hafta ve benim de kafamdaki soru işaretlerini gideren bir çalışma oldu. Benim Bilim Kurulu sözcüsü olmadığımı bir kere daha andırmak istiyorum. Bilim Kurulu üyesiyim ve Bilim Kurulu da bir bilimsel danışma kuruludur. Biz bu ilaçları baştan beridir çok yakından izliyorduk. Her türlü çalışmayı, nerede ne çıktı, ne nesil gelişmeler oldu ilaçlarla ilgili, fazla yakından izliyoruz, bu bilgileri de paylaşıyoruz. Fakat son tahlilde, salgının her türlü yönetimi sağlık durumu otoritesi yani Sağlık Bakanlığı'nın kontrolünde. Benim tahminim, favipiravirin de tedavi rehberinden çıkarılacağı yönünde. Çünkü bu çalışma bayağı dinç veriler sundu" biçiminde konuştu.

"İLACI KULLANMIŞ OLANLARIN ENDİŞELENMESİNE GEREK YOK"

Prof. Dr. Yavuz, şimdiye kadar tedavisinde bu ilacı kullanmış olan hastaların endişeye kapılmaması gerektiğini de söyleyerek şu açıklamayı yaptı: "Bu ilaç vücutta birikip herhangi bir şekilde gözden düşmüş bir sonuca yol açabilecek bir ilaç değil. Kullanılan doz da fazla yüksek bir doz değildi. Gerçekten çok fazla daha yüksek dozları, RNA virüslerinin tedavilerinde, mesela Ebola'da kullanılıyor. Bu dozların 2-3 katı üstelik. Kovid'de kısa süreli kullanıldığı için, vücutta uzun vadeli beğenilmeyen etkileri olması ya da ilaç birikimi gibi bir şart laf konusu yok"

Bilhassa evde Kovid tedavisi görebilen hastaların kafasına göre ilaç kullanmaması gerektiğini bir defa daha vurgulayan Prof. Dr. Yavuz, uyardı: "Hastalar fazla çeşitli. Komorbiditesi olanlar var, hiçbir tehlike faktörü olmayanlar var. Cümbür Cemaat kafasına tarafından kan sulandırıcılar, vitaminler steroidler kullanmamalı. Riskine göre gerekiyorsa, hekimin verdiği tedavileri uygulamalı. Onun açık havada semptomatik şikayetleri giderecek ateş düşürücüler, sancı kesiciler dıştan ilaç önermiyoruz"

"İYİ HABER, ARTIK ETKİNLİĞİ GÖSTERİLMİŞ İLAÇLAR VAR"

Pandeminin yarattığı çaresizlik sebebiyle bu tarz tedaviler bütün dünyada kullanıldığını ve bazılarının hala da kullanılmaya devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yavuz, diğer taraftan iyi haber verdi ve "Lakin bunun da sonuna geldik. İyi haber bu, mesela yurt dışında kullanılan monoklonal antikorlar var. Onlar özellikle erken dönemde epeyce etkililer. Keza iki tane de antiviral ilacın yine erken dönemde tıpkı favipiravir gibi oral bir şekilde kullanıldığında epeyce etkin olduğu, güvenilir çalışmalarla gösterildi. acilen sorun, tabii ama bütün dünyanın bu ilaçlara nasıl ulaşabileceği. Kovid'de etkili olduğu gösterilmiş olan örneğin Paxlovid, doğrusu SARS için bulunmuş bir hap. SARS denetim altına alındıktan daha sonra rafa kaldırılmış, çalışmalara kaynak ayrılmamış yeniden. Fakat o ilaç şimdi raflarda hazır olsaydı, ümidini yitirme içinde kalmadan biz o ilacı kullanılabilir ışık halkası gelecektik" dedi.

"ARTIK ÇOCUKLARIN DA BULAŞTIRICI OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Pandemideki son durumu da değerlendiren Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle noktaladı: "Türkiye'de koronavirüs salgını seyrinde maalesef kontrolsüz bir gidiş var. Çünkü vaka sayıları hala yüksek ilerliyor. Elimizde sadece aşı var bu enfeksiyonun bulaşmasını azaltmak için. O da bu oranlarla engellenemez. Bir sıkıntı bu. İkincisi, aşıların belirli bir süresi var, ek doz zamanı gelen herkes aşılamaya gelmiyor ve onlar da yeniden enfekte olabilecek gruba katılmış oluyor. Enfeksiyon bu şekilde kontrolsüz olarak yayılmaya devam ettiği için de ölümler maalesef 200'ün altına inemiyor. Hem maske mesafe kurallarına hala dikkat etmemiz gerekiyor. Dışında diyelim ama dışarıya bile olsa, topluluk ortamdaysanız ve mesafeyi de koruyamıyorsanız, iki metreden daha yakınsınız, oradaki halk aşılı mı yok mi bilemediğiniz için maske uygulamak zorundasınız. Ben böyle ortamlarda maskemi çıkarmıyorum. Yeniden toplu taşımada ahali aşılı mı değil mi bilmiyorum ve fazla kalabalık, mesafeyi koruyamıyoruz, elbette maske kullanıyorum. Salgının başlangıcında okullar kapalı olduğu için çocukların bu dek bulaştırıcı olabileceği bilinmiyordu. Çocukların da aynı oranlarda virüsü saçabileceğini biliyoruz. Aşı yaş grubundaki çocukların aşılanması gerekiyor. Aşılı öğrencilerin çoğunlukta olduğu sınıflarda, benim de kızım var okula gidiyor, hiç bıkkınlık yaşamadılar. Bir çocuk hasta oldu mesela, diğerlerine bulaşmadı ve gayet güzel derslerine devam ettiler"

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Korona hastalarına verilen ilacın etkisiz çıktığını söyleyen Bilim Kurulu üyesi: Kullananlar korkmasın, istenmeyen sonuca yol açmaz, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum