Konutta nahak değer artışlarına hakkında Maliye emlakçılarla teşrikimesai yapacak

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, İstanbul Emlakçılar Odası ve İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi hane fiyatlarında ev malikleri ve müteahhitlerin fahiş paha artışlarına için teşrikimesai gerçekleştirecek.

Konutta nahak değer artışlarına hakkında Maliye emlakçılarla teşrikimesai yapacak
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 11:59
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
İstanbul

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı ile emlakçılar, ev fiyatlarında ev malikleri ve müteahhitlerin fahiş ve nahak yere paha artışlarına dirlik teşrikimesai gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabilinden ev sektörüne müteveccih açıklayan acemi paketlerin peşi sıra bazısı oportünist ev sahibi ve müteahhitlerin fiyatlarını artırdığı görülmüş ve kamuoyuna yansımıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin ev sektöründe devreye aldıkları icraat üstünden oportünizm hazırlamaya ve vatandaşları kıygın etmeye kalkışanlar üzerine ait rastgele müşterek adımı atacaklarını duyurmasının ardından, ait büyüklenme ve kurumlar da harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığına dair İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, artışların önüne geçebilmek neredeyse İstanbul Emlakçılar Odası ve İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi ile teşrikimesai yapacak.

"Haksız paha artışlarının nite önlenebileceği ele alındı"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine mevzuya dair meydana getirdiği açıklamada, İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Sayın Rıza Bilgiç'in davetlisi adına İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ile baş başa müşterek araya geldiklerini ve sürece dair bilgelik alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Fiyat artışlarının sebeplerini ve bunun nite önüne geçebileceğini ele aldıklarını dile getiren Aşa, STK'lar ile amme müesseselerinin sahada çalışan müşterek teşrikimesai yapması düşüncesince düşünüm donanmasına vardıklarını bildirdi.

Aşa, paha artışlarında emlakçıların rastgele müşterek dahli olmadığını kaydederek, "Günlerce uğraştığımız işler tapuda satıcıların paha artışı dolayısıyla silme olabiliyor. Mesela müşterek arkadaşımızın acemi dayanak noktası paketlerin açıklanmasının peşi sıra Başakşehir'de müşterek günde 5 satışı silme olmuş. Fiyatı 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon liraya çıkartanlar var." niteleyerek konuştu.

"Artışların önüne devrolmak düşüncesince icabında emlakçılık hizmeti vermeyeceğiz"

Nizameddin Aşa, bu paha artışlarının önüne geçebilmek neredeyse ayrışık icraat yapacaklarını anlatım ederek, şu açıklamalarda bulundu:

"Emlakçılar adına paha artışlarının uğrunda duracak, fiyatlarında nahak yere artış meydana getirilen gayrimenkullerin satışına vasıtalık yapmayacak ve bu evleri portföyümüze almayacağız. Bu mevzuda topu topu üyelerimize ve taşınmazlar danışmanı arkadaşlara davet cihazı yapıyoruz. Bu mevzuda toplantılar yapacağız ve istişareler gerçekleştireceğiz. İş donanması içinde bu yüz artışlara izin etmemek düşüncesince elimizden geleni yapacağız. Burada taşınmazlar sahiplerini yönlendireceğiz, icabında ilanlarını ikrar etmeyeceğiz. Mülk sahiplerini de daima uyaracağız."

İnternet sitelerine "yetki belgesiz anons ikrar etmeyin" çağrısı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, şişko anons sitelerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayanların ilanlarını ikrar etmemesi icap ettiğini ve bu mevzuda kanuni düzenlemelerin olduğunu belirterek, fakat buna ilgi edilmediğini söyledi.

Aşa, "İlan sitelerinin ilgi etmemesi dolayısıyla buralarda yazılan rakamlar gayrı mal malikleri düşüncesince de balya yapılanma edebiliyor. Aslında cezası bulunmasına karşın tam denetleme olmadığı düşüncesince olumsuzluklar yaşanabiliyor. Burada anons sitelerine de resmi sıfır ve Mesleki Yeterlilik Belgesi namevcut şahısların duyurularını ikrar etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu husus filhakika yasak." niteleyerek konuştu.

Yetki vesikası sıfır emlakçılarla çalışmamaları dair ev sahiplerini de uyarıcı Aşa, nahak yere kazançların topu topu taraflara dokunca vereceğini bildirdi.

Aşa, mahveden kanunlarında müşterek fark olması icap ettiğini görüşmede gündeme getirdiğini kaydederek, "Tüketici kanunlarında taşınmazlar müşterek mal ikrar edilirse fahiş paha uygulamalarına dahil edilebilir. Tüketici kanunlarında ağır cezalar var. Bunun tüketiciye uyarlanmasını arzu ettik. Emlakçılar ve maliye iş donanmasında bu artışların uğrunda durmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Değerleme şartı getirebilir"

İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ise güruh sonrası sayıları 13 bin 500'ü bulan üyeleri ile görüşmelere başladıklarını belirterek, "Bu fahiş ve nahak yere paha artışlarına aygıt olmamaları düşüncesince çağrıda bulunduk." dedi.

Bozan, paha artışları karşısında tapuda valüasyon şartı getirilmesi önerisinde bulunarak, "Bu sayede erdemli sayıları satışlar noktasında ıvır zıvır de olsa müşterek caydırıcılık olabilir. Ayrıca tapu harçlarında suhulet sağlanması da tüketicilere ulama sağlayacaktır. Bundan ahir süreçte mağduriyetlerin yaşanmaması düşüncesince STK'lar adına mutluluk ile henüz müşterek tomar teşrikimesai yapacağız." niteleyerek konuştu.

TOKİ'nin İstanbul'da henüz aşırı ev üretmesi gerektiğine yer veren Bozan, vatandaşların bu sayede bulunan sektöre gereğince henüz akıllıca fiyatlarla konuta ulaşabileceğini laflarına ekledi.


Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum