Klimanın yol açtığı 'lejyoner hastalığı'na dikkat

Yaz aylarında klima kullanımının bazı hastalıklara neden olabileceğini belirten Uzm. Dr. Adem Dirican, “Sıcak havalarda mekanın sıcaklığını ve nemini azaltarak konforlu bir ortam yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda havayla taşınan mikroorganizmaların kaynağı olabilir. . "Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen lejyoner hastalığı, zatürre gibi ciddi solunum sorunlarına yol açabiliyor."

Klimanın yol açtığı 'lejyoner hastalığı'na dikkat
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 16:43
Klimanın yol açtığı ‘lejyoner hastalığı’na dikkat, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Yaz aylarında klima kullanımının bazı hastalıklara neden olabileceğini belirten Uzm. Dr. Adem Dirican, “Sıcak havalarda mekanın sıcaklığını ve nemini azaltarak konforlu bir ortam yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda havayla taşınan mikroorganizmaların kaynağı olabilir. . "Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen lejyoner hastalığı, zatürre gibi ciddi solunum sorunlarına yol açabiliyor."
VM Medical Park Samsun Hastanesi Akciğer Hastalıkları Kliniği Uzmanı. Dr. Adem Dirican klima hastalığı hakkında bilgi verdi. tecrübe. Dr. Adem Dirican, “Sıcak havalarda mekanın sıcaklığını ve nemini azaltarak konforlu bir ortam yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda havayla taşınan mikroorganizmaların kaynağı olabilir. . Klima ile bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen lejyoner hastalığı, zatürre gibi ciddi solunum sorunlarına yol açabiliyor" dedi.

Öksürük nöbetlerine ve nefes darlığına neden olabilir
Klimaların temizlenmesi ihtiyacından bahseden Uzm. Adem Dirican şu bilgileri paylaştı:
“Ortamdaki klimaların hijyeni ve temizliği iyi yapılmazsa 'lejyonella' adı verilen bir bakteri ürer. Dereler, nehirler, göller, saunalar, hamamlar, jakuziler, çeşmeler, yüzme havuzları, duş başlıkları gibi sulu ve nemli ortamlarda veya klimalarda üreyen bu bakteriler, klimaların hava kanallarından çıkan damlacıklar ile ortama yayılır. . veya kontamine suların yutulmasıyla insanlara bulaşır. Yavaş büyüyen ve zayıf yapılı bir mikrop olduğu için insandan insana yayılmaz ve salgına neden olmaz. Bununla birlikte, ortak maruziyet nedeniyle, aynı anda birkaç kişi hastalığı geliştirebilir. Hastalık, vücut direnci düşük veya kronik hastalığı olan kişilerde alt solunum yollarında enfeksiyona neden olur. Öksürük atakları, göğüs ve sırt ağrısı ve nefes darlığı başlar. İyileşmesi haftalar alabilir. Bazen ağırlaşıp yoğun bakıma bile gidebilir.

İnfluenza enfeksiyonu belirtileri görülebilir
Klima hastalığının genellikle ani burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, Uzm gibi grip enfeksiyonu ile başladığını ifade eden Prof. Dr. Adem Dirican, “Bunları ateş, kuru öksürük, baş ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, solunum sıkıntısı, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler izliyor. Bazen birçok vücut sistemini etkiler ve mide bulantısı, kusma ve kafa karışıklığı gibi semptomlara neden olur.

Teşhis testleri istenmezse kaçırılabilir
Hasta şikayetleri, muayene ve radyolojik bulguların genellikle hastalığın teşhisi için yeterli olduğunu belirten Uzm. Dr. Adem Dirican açıklamasını şu şekilde tamamladı:
"Covid-19 pandemisi sırasında klima hastalığı gündeme getirilmezse ve teşhis testleri istenmezse ihmal edilebilir. Bu durumda hastalık daha da kötüleşebilir. Zayıf yapı kolay kolay hastalığa neden olmaz. hastalanırlar, tedavileri zordur.Yavaş çoğaldıkları için antibiyotiklerin etkisi daha azdır.Uygun antibiyotiklerin erken başlanması önemlidir.Hastalık ne kadar uzun sürerse akciğerlere inme olasılığı o kadar fazladır.
Klimanın yol açtığı ‘lejyoner hastalığı’na dikkat

Detaylı bir şekilde, Klimanın yol açtığı ‘lejyoner hastalığı’na dikkat başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum