Kira-gıda-fatura kıskacındaki vatandaş: Dışardan gelenler bizden daha iyi yaşıyor 

Kira-gıda-fatura kıskacındaki vatandaş: Dışardan gelenler bizden daha iyi yaşıyor , Gündem Haberleri.

Kira-gıda-fatura kıskacındaki vatandaş: Dışardan gelenler bizden daha iyi yaşıyor 
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 10:47
Kira-gıda-fatura kıskacındaki vatandaş: Dışardan gelenler bizden daha iyi yaşıyor , Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kamera: Sinan TUNÇ
Bahçeşehir Üniversitesi Idareli ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi ’nin (BETAM) Nisan 2022 ’ye ilişkin açıkladığı Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporu, kira fiyatlarındaki artışın sürdüğünü ortaya koydu.

Buna göre yıllık kira büyüme oranı İstanbul ’da yüzde 126,5, Ankara ’da yüzde 116,1, İzmir ’de ise yüzde 82,8 oldu.

Önceki gün kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘konut müjdesi ’ de konut fiyatlarını artırdı. Erdoğan, “İlk kez konut alacaklara, 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için, 10 yıla dek vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizle kredi verilecek” açıklamasında bulundu.

Temel hakların en başında gelen barınma hakkına ulaşımın bu değin zorlama ayla gelmesi ise vatandaşları isyan ettiriyor. ‘Kira, yiyecek ve fatura ’ kıskacına sıkışan rahat gelirli, hepsi hayati tartma içeren bu ödemelerden olabildiğince tasarruf etmeye çalışıyor.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Şişli ’de vatandaşa “Kiralar ve konut bedellerindeki artışları nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu. Bahşedilen yanıtlar şöyle oldu:

“BEN O KİRAYI ÖDEYEMEM”

Cafer Abakan: “Ben bir kiracıyım, bu ay yeni zam yapılacak. Geçen yıldan bugüne dek 1050 lira kira ödüyordum, 2 gün önce ev sahibim geldi, benden 2 bin lira istek etti. Kendisiyle bu konuları azıcık tartıştık, ‘Ben o kirayı ödeyemem, ekonomideki vaziyet muhakkak zaten ’ dedim, ödeyemeyeceğimi belirttim. Hala 2 bin lirada diretiyor. Ev fiyatları, kiralar, İstanbul ’da geçim şartları… Artık ülke yaşanamaz ülkü geldi. Konut sahibiyle anlaşamazsak tek tedavi mahkeme. Sancılı, tedirgin bir sürece girmiş olacağız.”

Ebru Coşkun

“BU TÜRKİYE ’NİN SORUNU”

Ebru Coşkun: “Bu zaten Türkiye ’nin bir sorunu. Hükümet çıkıyor açıklamalarda bulunuyor lakin aşağı yatan sebeplere kendilerinin öncülük ettiğini düşünüyorum. Ben ayrıca ev sahibi hem de kiracıyım, oradan alıp oraya veriyorum. Dün kiracımla konuştuk, zam yapma niyetinde değilim esasen ama hasar etme niyetinde de değilim. Ev sahibim bana fazla zam yaptığı için, ben, konut sahibimin bana oluşturacağı zammı kendi kiracıma uyguluyorum. Çünkü oradan alıp oraya vermem gerekli.”

“YAZIK ETTİLER BU VATANA”

Serpil Öz: “Halk Müziği açlıktan ölüyor. Perişanız yani. 2500 lira kira veriyordum, 3000 lira oldu. (Böyle artmaya devam ederse ne olacak?) Valla bilmiyorum. Öldürelim kendimizi… Ben Türk vatandaşıyım fakat dışarıdan gelip de benden daha iyi şartlarda yaşamış insanlar var… Onlar benden daha iyi yaşıyor valla. Ben de iltica edeceğim. Eninde sonunda bunu yaptıracaklar bana. Ben Atatürkçü bir insanım. Mustafa Kemal Atatürk ’ün yanına yürüdüm yıllarca fakat bizim yolumuzda kimse yürümedi. Yazık ettiler bu vatana.”

İsmail Işık

“YAŞIM 63 BÖYLE BİR DÖNEM GÖRMEDİM”

İsmail Işık: “Derhal kira öderken zorlanmıyorum ama yakında zorlanacağım. Memleketin bu kadar fena olacağı daha önce aklıma gelmezdi. Benim yaşım 63, hiç böyle bir dönem görmedim ben. (Sizin yaşınız daha gençken millet kira öderken ya da ev alırken bu dek zorlanıyor muydu?) Hayır niye zorlansın? 3 kuruş kira veriyordun, sonra 4 kuruşa çıkıp diğer yere gidebiliyordun… Şimdi baksana kaç para oldu kiralar. Nasıl çıkacaksın, oturacaksın? En fena yerler 5-6 bin lira. Ben emekliyim, 6 bin lirayı nereden bulacağım?

“BAŞTAKİLERİN ADAMLARI EVLATLARINA DAİRE ALACAK”

(Sizin için şu lahza bir konut sahibi olmak mümkün mü?) Kesinlikle hayır. Baştakilerin adamları (konut sahibi) olabilir. Ayda 14 bin lira verebilir onlar… Lakin 2500 lira emekli maaşı alan nasıl 14 bin lira taksit verecek. İşte müjde onlara verildi. Onların evlatları var, şu anda onlara daire alıyorlardır. Kendilerinin var 3-4 tane, evlatlarını da daire sahibi yapacaklar.”

Patent Şahin

“ARTIK HALKIN BİR ŞEY YAPMASI GEREKİYOR”

Patent Şahin: “Kira bedellerindeki çoğaltma fazla fazla fazla. Artık halkın bir şey yapması lüzumlu. Çünkü iktidar 20 yıldır hiçbir şey yapamadığına kadar… Alt ve üst sınır değil evlerle ilgili. Bir değer belirlenmesi gerekiyor, bir değer olması gerekiyor; onu da iktidar yapmıyor. Bu zamana dek yapmadığına göre bundan sonradan da beklemek dürüst olmaz. Çoğu şeyin değişmesi gerekli.”

“DEVLETİN BUNA EL ATMASI LAZIM”

Evren Potur: “Kendimce hileli bir artma var. Hiç hak etmeyen evlerde bile kira bedelleri yüksek. Allah kiracı olanların yardımcısı olsun. Devletin buna bir el atması lüzumlu.”

“YOKSULLUK ORANINI İYİCE ARTIRDI”

İsmini vermek istemeyen yurttaş: “Özellikle bu yılki çoğalma insanları içten etkiledi. Geçinmenin zorlaştığı bir dönemde insanların kiraya vereceği bedellerin yükselmesi sefalet oranını adamakıllı artırdı.”

“2500 LİRA OLAN KİRAMI 6500 LİRA YAPTILAR”

İsmini belirlemek istemeyen yurttaş: “Denetimsizlikten nedeniyle böyle oluyor. Kontrol mekanizması olmayan bir ülkede millet evin fiyatını da, kirayı da artırıyor. Şu an 2500 lira kira veriyorum ama ev sahibim 6500 lira istiyor… Çıkmıyorum, çıkmayacağım. Bunu devletin yapması lüzumlu fakat biz mahkemelik oluyoruz. (Kira ödemekte zorlanıyor musunuz?) Zorlanmaz mıyım? Ben minimum ücretle çalışan bir insanım. Benim 2 tane de çocuğum okuyor.”

Kira-gıda-fatura kıskacındaki vatandaş: Dışardan gelenler bizden daha iyi yaşıyor , başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum