Kira artışlarına karşı Mimarlar Odası 'ndan şaşırtan öneri

Kira artışlarına karşı Mimarlar Odası ’ndan şaşırtan öneri, Gündem Haberleri.

Kira artışlarına karşı Mimarlar Odası 'ndan şaşırtan öneri
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 16:01
Kira artışlarına karşı Mimarlar Odası ’ndan şaşırtan öneri, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Denizli ’de Mimarlar Odası Başkanı Istek Nur Kabel yüksek enflasyon ve yüksek kur işleyişi nedeniyle toplumsal yaşamda ciddi sorunlar yaşandığını belirtti. Kabel yaşanan en kayda değer sorunu ev sahibi ve kiracı aralarında yaşanan gelir istikrarsızlığının aralıksız hale gelmesi olarak sinyâl etti.

TBMM ’de kabul edilen son düzenlemede kira artışlarında taban ve tavan uygulamasının getirildiğini söyleyen Kabel, “Kira artışlarına getirilen yüzde 25 ’lik çoğaltma kısıtlaması soruna başvuru düzeyinde çözüm olmaktan uzaktır. Bu yöntem özel kiralık konut sistemi içinde rahat ve orta gelir grubundaki vatandaşın barınma ve iskân sorununa çözüm olmamaktadır” diye konuştu.

‘BELEDİYELER KONUT SAHİBİ OLSUN ’

Türkiye ’de konut sorununun sarmala girdiğini bildiren Kabel, “Salt mülkiyete dayalı geleneksel konut politikalarından sıyrılıp, mülkiyeti belediyede olan ve ömür boyu kirada oturma garantisi veren sosyal belediyecilik anlayışının gerekleri yerine getirilmelidir” dedi.

Aynı uygulamaları sinyâl eden Kabel; “Almanya gibi ülkelerde eğer düşük bir gelire sahipseniz ya da hiç geliriniz yoksa size sosyal konut kiralama hakkı bir imkân olarak verilmiştir. Bu konutlar, devlet göre yapıldığı için öteki konutlara tarafından daha uygun fiyatlara sahiptirler. Diğer bir misal, Viyana Belediyesidir. Viyana ’da belediyenin kiraya verdiği 36 bin konut bulunmaktadır. Bu örnekte kiralama usulü belediye eli ile gerçekleşmektedir. Yerel yönetimler, yönettikleri kentlerdeki özgürlük piyasa koşullarına karşı, kira bedellerinin dengesini karşılayan terazinin diğer kefesi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kira artışlarına karşı Mimarlar Odası ’ndan şaşırtan öneri, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kira artışlarına karşı Mimarlar Odası ’ndan şaşırtan öneri haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum