Kira artırımı yapamayan ev sahipleri tahliye davası açıyor

Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, konut fiyatlarında ve kiralarda son dönemde yaşanan artışa kıyasla, kiraların rehberin üzerinde artış gösterdiğine değinerek, "Ev sahipleri yüksek kira getirisi sağlamak için kiracılarını tahliye etmek istiyor.

Kira artırımı yapamayan ev sahipleri tahliye davası açıyor
Editör: 15Haber
20 Mayıs 2022 - 12:06
Mevcut kira artışını sözleşme yoluyla elde edemeyen mülk sahipleri, öncelikle halihazırda kullanmakta oldukları ev. Ya da işini satar ve daha sonra zorunluluktan tahliye davası açar.

İSTANBUL (İHA) - Konut fiyatlarında ve kiralarda son dönemde yaşanan artışa göre kiraların yasal oranın üzerinde arttığına değinen Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, “Ev sahipleri yüksek kira getirisi sağlamak için kiracılarını tahliye etmek istiyor. Sözleşme yoluyla cari kira artışı elde edemeyen mülk sahipleri. Halihazırda kullanmakta oldukları konutu veya işyerini önce satıyorlar, sonra da zaruretten tahliye davası açıyorlar” dedi.

Doğan, konut ihtiyacı nedeniyle kirayı artıramadığı için tahliye davası açan veya kiracılarına tahliye davası açacaklarını söyleyen ev sahiplerine karşı kiracıların yasal hakları hakkında bilgi verdi.

“Daha fazla gelir elde etmek için açılan tahliye davası kabul edilmiyor”
Kiracı hakları konusunda bilgi veren Doğan, “Borçlar Kanunu'na göre; 5 yılını doldurmamış kiracılar için her yıl TÜFE oranını artıramayacaklarını öğrendiler. Ancak buna rağmen önceki evlerden kiraların artması nedeniyle daha yüksek kira getirisi sağlamak için kiracılarını tahliye etmek istiyorlar. Sözleşme ile cari kira artışı elde edemeyen mal sahipleri, önce kullanmakta oldukları konutu veya işyerini satarlar ve daha sonra zaruret nedeniyle tahliye davası açarlar. Bu durumda kiracı, mahkemede ev sahibinin yakın zamanda mülkünü sattığını kanıtlamalıdır.


Zira içtihat, uygulama ve doktrine göre tahliye davası açmadan önce evini satmış veya satışa çıkarmışsa, kiraya verenin ihtiyacının gerçek ve samimi olmadığı kabul edilir. Ayrıca borçlar kanunumuza göre şartın gerçek, samimi ve zorunlu olması gerekmektedir. Örneğin; Kiraya verenin veya oğlunun sadece nişanlı olması ve evlilik konusunda herhangi bir adım atılmamış olması, evlilik nedeniyle zaruret iddiası olarak yeterli görülmemektedir. Yine bu konuda yetişkinler için işyerine yakınlık arzusu kabul edilmez, sadece çocukların okula gelişlerinde zorluk yaşamaları ihtiyacın gerçek olduğunun kanıtı olarak kabul edilir ve yakınlığı gerçek ve samimi görmezler. ihtiyaç. Kiraya veren, oturduğu evin masraf, yakıt ve diğer giderlerini karşılamakta güçlük çektiğini ve bu nedenle kiracıya gerçekten ihtiyacı olduğunu ispat ederse, tahliye kararı verilmesi gerekir, ancak tahliye davası açılır. fazla gelir elde etme amacı kabul edilmez.

Kiraya verenin tazminat ödediği bir durum olabilir.

Sözlerine devam eden Doğan, Yargıtay kararlarından örnekler vererek şöyle devam etti: “Evli olan kiraya veren, kendisine ait olan evde kız kardeşinin yanında, kiraya veren ise evlerinde anne ve babasıyla birlikte yaşıyor; baba evinde oturan kiraya veren, kiraya verenin müşterek maliki olduğu binada kardeşiyle birlikte oturan yetişkin kiraya veren; baldızının evinde yaşıyor olması, gayrimenkul ihtiyacının gerçek olduğunu gösterir.

Yargıtay, kişinin sağlık nedenleriyle barınmaya ihtiyacı olabileceğini ve deniz seviyesinde ılıman bir iklimde yaşaması gerektiğini dosyadaki doktor raporuyla belgelediği için barınma ihtiyacının samimi olduğunu kabul etti. Benzer şekilde, sağlık durumu nedeniyle felç olan ve tedaviye ihtiyacı olan davacının binasına inip çıkmakta güçlük çektiğini ve tahliyesi istenen binanın çocuklarına yakın olduğunu da samimi gerekçe olarak değerlendirmiştir.


Kiraya veren, kendisi, eşi, altsoyu, altsoyu veya barınma ihtiyacından veya iş nedeniyle görevlendirdiği kişilerin tahliye edilmesinden sonra, geçerli bir mazereti olmaksızın üç yıl içinde boşalttığı konutu kiraya verirse, mahkeme, tahliyeden önce kiracı tarafından ödenen son kira üzerinden bir yıl, kiralayana ödenecek tazminata karar verir.
(HK-Tamam-Y)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum