Kilis'te Antep fıstığı hasadı başladı

Kilis'te yeni fıstık hasadı başlarken, bu yıl fıstık veriminin düşük olduğu bildirildi.

Kilis'te Antep fıstığı hasadı başladı
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 10:30
Kilis’te Antep fıstığı hasadı başladı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Kilis'te yeni fıstık hasadı başlarken, bu yıl fıstık veriminin düşük olduğu bildirildi.
Gaziantep başta olmak üzere doğu ve güneydoğu Anadolu'da yetiştirilen antep fıstığının Kilis'te de hasadı başladı. Kilis'te fıstık üreticileri, kavrulmuş fıstıkları merdivenlerden ağaçlara çıkarak topluyor. Hasat bu ay tamamlanmalıdır. Kilis, Türkiye'de fıstık üretiminde 7. sırada yer alırken, 75 bin dekar alanda üretiliyor. 4 bin 500 ton ürün elde ediliyor.

"Hırsızlık olaylarına karşı fıstıklar erken toplanıyor"
Fıstıklar hırsızlığa karşı tarla sahipleri tarafından erken toplanıyor. Fıstık yetiştiricisi Süleyman Mercimek, fıstık hasadının başladığını belirterek, “Kızarmış fıstık hasadı başladı. Kızartılmamış olanlar da gri fıstık olarak toplanır. Fıstık tarlası sahipleri hırsızlık olaylarından bir an önce fıstıklarını geri almaya çalışıyor.

Detaylı bir şekilde, Kilis’te Antep fıstığı hasadı başladı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum