Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Suriyeli göçmen yanıtı

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Suriyeli göçmen yanıtı, Gündem Haberleri.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Suriyeli göçmen yanıtı
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 14:47
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Suriyeli göçmen yanıtı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM ’deki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“EKONOMİ VE DIŞ POLİTİKA ŞAHSİLEŞTİRİLDİ”

“Devletinin yönetimini bir kişinin iradesine bağlarsanız o ülke sorunlardan bir türlü kurtulamaz. İki alanın Türkiye ’de şahsileştirildiğini görüyoruz. Bunu hiçbir vatandaşımın unutmamasını istiyorum. Ekonomiyi şahsileştirdik, dış politikayı şahsileştirdik. Ekonomide bir kişi ‘ben ne dersem o doğrudur ’ dedi. Dolar aldı başını gidiyor, faiz aldı başını gidiyor problem üzerine problem açıklıyorlar fakat bir kişi programı. Her açıklanan proglamla ekonomi biraz daha kötüye gidiyor.

Çünkü ‘ben ekonomistim ’ diyen kişinin ekonominin e ’sinden anlamadığını hep beraber gördük. Devlet akılla, bilgiyle, birikimle, adaletle, liyakatle yönetilirdi. Gelişmenin 21. yüzyıldaki tanımı ufak ayrıntılarda iş bölümüne dışarı giden ülke gelişmiş ülkedir. Her alanın uzmanı var ve her alan giderek kendi içinde yeni alanlar oluşturuyor. Dış politika şahsileştirildi. Bir risk daha var. Dış politikayı hakim güçlerin talebiyle yapmaya kalktığınızda çok daha derin sorunlar yaratıyorsunuz.”

“SURİYE KONUSUNDA ÇOK İDDİALIYIM”

“Suriye konusu ve sığınmacılar. Bu konuda iddialıyım. Partimiz çok gösterişli. En önemli çalışan, en sürekli söylemde bulunan 2011 tarihinden bu yanlamasına en sürekli söylemleri dillendiren tek partinin adı CHP ’dir. Biz, komşumuzda olan bir savaşın bize yansımalarının tehlikeli boyutlarını her ortamda dile getirdik. Hakim güçlerin talebi üstüne bizi suçladılar. Bugün tarih ‘CHP doğruları söylemiş ’ diyor. Şimdi kısa bir tarihsel süreç vereceğim. Daima unutuyoruz.

Suriye yönetimi ile savaştan hemencecik daha sonra Eylül 2011 ’de temasa geçtik. ‘Hatalı yapıyorsunuz. İç savaş güvenli olmayan ’ dedik. Aralık 2011 ile muhalefet ile temasa geçtik ‘uzlaşın ’ dedik. Bunları iktidar sahipleri yapmazken biz ülkemizi düşündük. Oradaki çocukları, kadınları düşündük. Savaşın acımasızlığını düşündük. Nisan 2012 ’de TBMM ’ye bir genel röportaj önergesi verdik. Bunların tamamını reddettiler.

2011 ’den Mayıs 2022 ’ye değin 91 Meclis araştırma önergesi verdi CHP. Beyler parlamentoya gelip bilgi deha vermiyorlardı. Bu kadar kibirle devlet yönetilmez. 336 soru önergesi verildi. 432 soru önergesine bugüne kadar hala cevap verilmedi. Ne diyorlardı? ‘Tek adam rejimi olursa her şey fazla seri olacak ’ diyorlardı. 432 soru önergesine bugüne değin cevap deha verilmemiştir. Ne söyleyeceklerini bilmiyorlar. Böyle bir devlet yönetimi hiç olmadı Türkiye ’de.”

“KABAHAT SINIR KAVRAMINI DEĞIL EDENDE”

“24 Ağustos 2012 ’de Erdoğan ’a bir mektup yazdım. Mektupta, ‘Sayın başbakan, komşu Suriye ’deki gelişmeler ülkemizin ilk kez güvenliği olmak üzere ekonomisi, sosyal huzuru, turizm ve nakliyecilik alanları dahil fazla geniş kapsamda artarak negatif tesir yapmaya devam etmektedir. Lütfen hükümet olarak milletlerarası bir Suriye Konferansı toplayın ’ diyorum. Olmadı. Olmadı ama Erdoğan 5 Eylül 2012 ’de ‘Emevi Camisinde namazımızı kılacağız ’ dedi. Devlet yönetimindeki şahsileşmeyi görüyor musunuz? Bu anlayış Türkiye ’yi bugünkü ülkü getirdi. Beyefendi Emevi Camisi ’nde namaz kılacaktı 3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye ’ye geldi. Şu yanlışa bakar mısınız? Utanır insan birazcık.

2013 ’de ‘Suç Suriyeli de yok sınırı yoklama edemeyen hükümettedir ’ dedim. Kabahat sınır kavramını değil edende. Onlar yönetiyor ülkeyi ben yönetmiyorum ki. Şubat 2013 ’de Sosyalist Enternasyonal üyesiyiz malum. Dedik ki mutlaka bir Suriye Çalışma Grubu oluşturun dedik. Bunların yapamadığını yapmaya çalıştık. Asıl muhalefet olduğumuz halde yapmaya çalıştık. Biz ülkemizi seviyoruz. Yetmedi ben Mart 2013 ’de BM Genel Sekreteri ’ne keza bir mektup göndererek olaylara dikkatini çektim. Savaşın bitmesi gerektiğini söyledim. Erdoğan yapamıyor bakın fakat biz söylüyoruz. Yeri gelince üfürüyorsun ‘Dünya beşten büyüktür ’ diye. Bir mektup yazamadın mı sen? BM ’ye gidemedin mi sen? Orada Suriye ’yi masaya yatıramadın mı sen? Yatıramadı. Neden? Patrondan izin alamadığı için. Emperyal güçten izin alamadığı için.”

“AKDENİZ SIĞINMACI MEZALIĞINA DÖNDÜ”

“Eylül 2013 ’de ‘Sınırlar bir ülkenin namusudur ’ diyorum. Sınırdan kimin girip çıktığı belirlenmiş değil. 900 km sınır kontrolsüz vaziyette. İnsanlar geliyorlar ellerinde silahlarla, terör estiriyorlar Türkiye ’de. Göç dalgası geldi. Akdeniz bir sığınmacı mezarlığına döndü. Bir çocuk bedeninin dalgalarla kıyıya vurduğu fotoğrafı hiçbirimiz unutmadık. O fotoğrafın sorumlusu Erdoğan ’dır. Geri Kabul Anlaşmasını yapmayın, yanlış dedik.

16 Aralık 2013 ’den bir vakit sonradan bu anlaşmayı AB ile imzaladılar. Sığınmacılar için Türkiye bundan böyle Avrupa ’nın hapishanesi olacak, o ışık halkası getirdiler. İçişleri Bakanı geçen gün yorumlama yapıyor. ‘AB Türkiye ’nin göçmen deposu olmasını istiyor ’ diyor. Günaydın beyefendi günaydın. Geri Kabul Anlaşması başımıza bela oldu diye neden söyleyemiyorsun?”

“EMPERYAL GÜÇLERİN ORTA DOĞU ’DAKİ MAŞASI ERDOĞAN ’DIR”

“2016 Haziran ’da Göç ve göçmen sorunlarını tahlil komisyonu ve mülteciler konusunda bir komisyon kurduk. Akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bu konuyu masaya yatırdık. Sürekli bir rapor hazırladık ve kamuoyu ile paylaştık.

Bir zaman daha sonra ABD desteğini Türkiye ’den çekti. 5 Aralık 2017 ’de Erdoğan, ‘Ya biz Bağımsızlık Suriye Ordusu ’nu ey Amerika seninle birlikte kurduk ya. Bunun adımını senden önceki Obama yönetimiyle beraber kurduk ’ diyor. Emperyal güçler ateşi elleriyle tutmazlar maşa kullanırlar. Emperyal güçlerin Orta Doğu ’daki maşası Recep Tayyip Erdoğan ’dır.”

“SON SIRADA BİLE LİDER OLAMAZSIN SEN”

“15 Şubat 2018 dönemin başbakanı Binali Yıldırım tweet atıyor. ‘3.5 milyon Suriyeliyi ağırlıyor, ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve onların Avrupa ’ya gelmesinin önüne geçiyoruz. Bunu yaparken terör örgütlerinin Avrupa ’ya yayılmasının da önüne geçiyoruz ’ diyor. Bu ülkenin başbakanı biz sizin korumalığınıza soyunduk diyor. Hafıza var mı? Aklın, vicdanın kabul edeceği bir durum mı bu? 11 Mayıs 2013 Reyhanlı ’da bir patlama oldu. 53 vatandaşımız hayatını kaybetti. Sorumlusu kim? Günahı kimin boynuna? Suriye ’yi bu ülkü getirenler kim? Anne babalara bu sivil şehitler nedeniyle ne dek ödeniyor biliyor musunuz? 270 lira ödeniyor. ‘Ben dünya lideriyim ’ diyor ya en son sırada bile lider olamazsın sen.”

Teferruatlar geliyor…

 

 

 

 

 

 

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Suriyeli göçmen yanıtı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum