Kılıçdaroğlu: Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım

Kılıçdaroğlu: Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım, Gündem Haberleri.

Kılıçdaroğlu: Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 00:48
Kılıçdaroğlu: Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul ’da Beykent Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi. Öğrencilerin soru, istek ve görüşlerini dinleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı.

“Biz dış politikayı ulusal bir politika olarak görürüz” diyen Kılıçdaroğlu, “İç politikada halk bambaşka düşünebilir fakat dış politikada aslolan ülkenin çıkarlarıdır. Ülkenin çıkarlarını savunmak için dış politikayı ulusal bir politika olarak ele almamız gerektiğine inanırız. Ülkeler dış politikalarını kendi ülke çıkarları üstüne yapı eder” ifadelerini kullandı.

“ASAP YOL GEÇEN HANI”

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

* “Suriye ’ye neden girdik? Neden çatışmanın bir parçası olduk? 33 askerimiz şehit edildiği zaman neden Putin ’in ayağına gittik? Mağdur olan biziz, şehit olanlar bizim askerlerimiz. Bunları hepinizin düşünmesi gerekli. 3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye ’ye geldi. Sınır var mı? Var fakat hudut yol geçen hanı. İsteyen girip isteyen çıkabiliyor. Gelen göçmenlerin nerede konuşlandığını da kimse bilmiyor. Türkiye ’de kaç göçmen var belirlenmiş sayılarını bilmiyoruz. Öyle fazla sorunla aleyhinde karşıyayız.

* Başka bir ülkenin iç işlerine karışmamaktan yanayız. Hele Ortadoğu ’da Mustafa Kemal Atatürk ’cilt kalan bir us var ‘Arapların iç işlerine müdahale etmeyin, Arap coğrafyasına müdahale etmeyin. Sizi hakem seçerlerse sorunu çözmeye talip olabilirsiniz lakin sorunun bir parçası olmamaya özen gösterin ’ diye. Biz de böyle düşünüyoruz.

* Bugün göçler konusunda ciddi sorunlar yaşayan bir ülkeyiz. Milyonlarca insan var bunlar gettolarını oluşturdular. Kendi kültürleri var o kültürlere saygı göstermek gerekli lakin onlarla sağlıklı bir iletişim kuramıyoruz. Yaşadığımız bir hesaplı bunalım var. Hesaplı depresyon göç olgusuyla tabi yanlamasına geldiğinde sosyal patlamalara hazır bir toplum haline gelebiliriz.”

IRKÇILIK UYARISI

Kaçak göçmenlere ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Göçmenlere karşın ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle sakınmak gerekli. Kaçaklar Afganistan ’dan, İran sınırından geliyorlar. Van ’dan otobüslere binip büyük kentlere ulaşıyorlar. Sahiden bunlar herkesin gözü önünde oluyor. Birileri bunu denetleme edemiyor veya insan kaçakçılığı yapanlar bir şekilde bunu beceriyor” dedi.

“2 YIL İÇİNDE GÖNDERECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

* “CHP olarak biz en geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi bölgelerine serbest iradeleriyle göndereceğimizi söyledik. Bu işin iki sorumlusu var. Birincisi Türkiye ’yi yönetenler asıl sorumlu olan bunlardır. Türkiye ’yi Ortadoğu bataklığına soktular.

* İkinci sorumluluk sahibi ise Batı ülkeleridir. Biz geri kabul anlaşması imzaladık ve Türkiye ’yi sığınmacı hapishanesine döndürdük. Buradan bir mülteci Yunanistan ’a gittiği vakit yakalandığında dürüst Türkiye ’ye teslim ediliyor. Çünkü Geri Kabul Anlaşması ’na tarafından biz onları teslim edinmek zorundayız.”

Kılıçdaroğlu: Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum