evde masajmasaj istanbul

Kılıçdaroğlu çiftçinin krizini bitirecek formülü açıkladı, müjdeyi verdi: Sıfır faiz, ucuz gübre ve mazot

CHP 5 yıllık tarımsal stratejisini, Yenikapı ’da gerçekleştirdiği tarım zirvesiyle duyurdu.

Kılıçdaroğlu çiftçinin krizini bitirecek formülü açıkladı, müjdeyi verdi: Sıfır faiz, ucuz gübre ve mazot
Editör: 15Haber
03 Ekim 2021 - 05:22

CHP 5 yıllık tarımsal stratejisini, Yenikapı ’da gerçekleştirdiği tarım zirvesiyle duyurdu. Kılıçdaroğlu 2024-2028 yıllarını kapsayan planda çiftçilere ucuz akaryakıt ve gübre verileceğini, kredi faizlerinin silineceğini duyurdu.

Kılıçdaroğlu çiftçinin krizini bitirecek formülü açıkladı, müjdeyi verdi: Sıfır faiz, ucuz gübre ve mazot

Filiz GAZİ

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi (CHP) gelecek 5 yıllık tarımsal stratejisini, yeni politikalarını ve imalatçı odaklı çözümlerini açıklamak üzerine İstanbul Yenikapı ’da yer alan Kadir Topbaş Kültür Merkezi ’nde ‘Tarımsal Kalkınma Zirvesi ’ düzenledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun katıldığı zirvede, 160 CHP ’li belediye ve 300 kooperatifle birlikte üreticiler de yer aldı. 3 gün sürecek zirvenin birincil gününde konuşma yapan Kılıçdaroğlu, CHP ’nin 2024-2028 yıllarındaki tarım politikaları vizyonu ile ilgili bilgiler verdi.

Üretime dayalı tarım politikası gerekli

Kılıçdaroğlu, gelişen fiyatlara karşı hükümetin önlemlerini eleştirirken, "Baskıyla bu işin içinden çıkamazsınız. Fiyatların düşmesi, makul seviyeye gelmesi ve ülkede fiyatlarda istikrarın olmasının tek yolu rasyonel politikalardır" dedi. Kılıçdaroğlu, üretime dayalı politikanın uygulanması gerektiğini vurguladı.

Tüzük ’da tarıma yönelik kurallar olduğunu andıran Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Tüzük Madde 166, ‘Özellikle sanayinin ve tarımın, yurt düzeyinde dengelenmiş ve uyumlu bir biçimde tez gelişmesini, ülke kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasını planlamak devletin temel görevidir ’ diyor. Kim yapacak bunu, siyasi iktidar yapacak. Çağrıda Bulunmak ama neymiş, bir, tarımın yurt düzeyinde dengelenmiş olması, iki uyumlu olması, üç hızlı gelişmesi, dört kaynakların verimli kullanılması. Yapılıyor mu? Yapılmıyor, yapılsaydı tarım zaten bu ayla gelmezdi.”

Tarım alanında kimsenin kaybetmemesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu planlamada aşamaları şöyle sıraladı: “Bir: Çiftlik Sahibi bir yıl evvelden ne ekeceğini bilecek. İki: O ürünü kaça satacağını bilecek. Üç: Sattığı üründen zarar etmeyeceğini bilecek. Dört: Tüketici de evine ucuz mahsul götürecek. Bunu yaptığımız zaman fiyatlarda kararlılık olur, politika olur, dinç bir zemin yaratmış oluruz. Taban fiyatın özü de şu: Ekiyorsunuz, gübre kullanıyorsunuz. Gübreyi, elektriği, tohumu, her şeyi alıyorsunuz. İşçilikle beraber bir maliyet oluşuyor. Maliyetin üzerine akla yatkın bir kâr koyacaksınız, bunun adı taban fiyat olacak. Çiftçi, bu fiyattan satıyorsa eyvallah, daha yükseğe satıyorsa eyvallah. Lakin çiftçi belirlenen taban fiyatın aşağı bir satışa zorlanmayacak. Dolasıyla çiftçi ektiği ürünün, alın terinin karşılığını makul bir kârla almış olacak.”

kilicdaroglu-ciftcinin-krizini-bitirecek-formulu-acikladi-mujdeyi-verdi-sifir-faiz-ucuz-gubre-ve-mazot-927471-1.
Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu stantları birlikte gezdi.Kredilerin faizlerini sileceğiz

Kılıçdaroğlu tarıma karşın politikalarını açıklarken çiftçiye de müjde vererek “İlk yapacağımız iş, birincil bir haftada, çiftçinin ister bankalardan ister tarım kredi kooperatifinden aldıkları kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğiz. Bitti” dedi. “Faiz yok, anaparayı da makul bir şekilde alacağız” diyen Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Hiçbir çiftçinin üretim araçları asla ve katiyen borcu ne olursa olsun haczedilmeyecek. Yüreğimi yakan şu resim var: Çiftçi, haczedilen ve kamyona yüklenen traktörünü arkadan seyrediyor. Tasarlama yapacağız. Çiftlik Sahibi bir yıl önceden neyi ve ne değin ekeceğini bilecek. Kaçtan satacağını da bilecek”

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Kırsalda her bölgeye, her ilçeye mutlaka veteriner görevlendireceğiz. Köylerimizin ziraat mühendisleri, teknisyeni, veterineri olacak. Çiftlik Sahibi ucuz gübreyi ve mazotu mutlaka alacak. Gerekiyorsa fabrikayı aracısız olarak biz kuracağız ve çiftçiye ucuz gübreyi vereceğiz.”

Zeytinden yağ sabun, reçel

Tarım zirvesine CHP ’li belediyelerin kurduğu tarım kooperatiflerinin de ilgisi yoğun oldu. Balıkesir Edremit Belediyesi Güneşin Kadınları Kooperatifi ’nden Meral Kantir “Köylerden, mahallelerden kadınların ürettikleri ürünlerin tüketiciye ulaşmasını sağlıyoruz. Zeytin yağından zeytin reçeli ve sabuna dek zeytinle alakalı her türlü üretimi yapıyoruz” dedi.

Bilecik Belediyesi ’nden Cansu Yiğit ise, dünyanın en acı biberlerinden biri olan Çukurören biberinin 250 yıldır ata tohumuyla üretildiğinin altını çizdi ve ekledi: “Konut yapımı salçalarımız, ayva reçellerimiz fakat esas size şunu anlatayım: Bu Çukurören biberimiz, 250 yıldır ata tohumuyla üretiliyor. Dünyada en acı biberler arasında bilinir. Bu yüzden köylüler cet tohumlarını dışarı çıkartmıyor.”

Bilecik Kadın Kooperatifi temsilcisi Istek Avcı da çiftçinin durumuna dikkat çekerek şunları anlattı: “Çiftçi ürettiğini satamıyor. Sattığından da geçinemiyor. Yeni ürün ekemiyor. En kötüsü artık tohumlar yerli tohum yok. Soy tohumu olmadığı süre aldığınız ürünün kalitesi düşüyor. Vaktiyle mahsul devamını bulmak için domatesin çekirdeğinden her yerde ekilirdi. Şu an ekseniz çıkmıyor.”

Hatay, Samandağ Kadın Kooperatif Girişimi Başkanı Yeliz Beyaz da “Tüm ürünler kadınlar kadar üretildi. Tüm ilçenin kadınları üretime katkı sağlıyorlar. Biz de bu ürünleri milli ve uluslarası pazarda satmaya çalışıyoruz. Salçalar, baharat çeşitleri, zeytin, reçeller, sabun, ipekli şallarımız, kurutulan sebze ve meyvelerimiz” diye konuştu.

Kasıt iş alanı yaratmaktı

Söke Kadın Kooperatifi ’nden Yasemin Gürsoy, 8 kadın olarak başladıklarını söyledi. Gürsoy sayılarının giderek arttığına değinerek “Önce tekstille başladık. Bez çantalar, önlükler… Hemen gıdaya başladık. Söke Belediyesi kendi arazilerimize ektiğimiz buğdayı Söke Un Fabrikası ’nda un haline getirdi. sonradan Söke Kadın Kooperatifi ’nde çalışan kadınların eliyle erişteye, tarhanaya dönüştü. Bu şekil kadın istihdamı yarattık. İncir pestili, tamamen doğal soğuk sabun yapıyoruz. Amacımızdan biri evdeki kadınlara ulaşmak, aidat devretmek, iş alanı yaratmaktı” diye konuştu.

Ev hanımıydım kooperatif kurdum

Amasya, Gümüşhacıköy ’den Müşerref Murat, “Öncesinde ev hanımıydım, çocuklarımı bakıyordum. Hemen kooperatif başkanıyım. İçimdeki arzu buydu. Şu Anda 11 kadınla kooperatifimizi kurduk” dedi. Murat, kooperatifi 8 ay önce kurduklarını anlattı ve şöyle devam etti: “Karınca Kadın Kooperatifi ’ni kurduk. İnternet üzerinden kargoyla satmak yapıyoruz. Bütün kadınlar bununla ev geçindiriyor.”

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum