Kenevir ekip, PKK'ya 'vergi' veren 120 kişiye dava

Kenevir ekip, PKK'ya 'vergi' veren 120 kişiye dava, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, 111 ’i tutuklu, 2 ’si ev hapsinde olan 120 sanık hakkında ayrı ayrı hazırlanan iddianame, 5.

Kenevir ekip, PKK'ya 'vergi' veren 120 kişiye dava
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 12:25
Kenevir ekip, PKK'ya 'vergi' veren 120 kişiye dava,

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, 111 ’i tutuklu, 2 ’si ev hapsinde olan 120 sanık hakkında ayrı ayrı hazırlanan iddianame, 5. Ağır Canice Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Diyarbakır ’ın Lice ilçesinin Çavundur Mahallesi kırsalında terör örgütü PKK ’ya karşın 5-7 Mayıs 2019 ’da gerçekleştirilen ‘Bayrak-124 ’ operasyonu dahilinde saptama edilen sığınakta teröristlere ait silah, mühimmat ve örgütsel dokümanlar ele geçirildiği belirtildi.

Laf konusu dokümanın incelenmesi sonucu 2016 ’ya ait olduğunun tespit edildiği, belirtilmiş iddianamede, şunlar kaydedildi:

“O yıllarda terör örgütü PKK/KCK ya da meslek birlikçiler göre dokümanda adı geçen 7 mahallede kenevir ekimi ve uyuşturucu madde ticareti yapan şüpheliler saptandı. Şüphelilerin kenevir ekimi yaptıkları arazi ile dürüst orantılı olacak şekilde vergiye ast tutuldukları, örgüt kadar belirlenen miktarda vergisini vermeyenlerin kenevir ekimi ve uyuşturucu madde ticareti yapmalarına engel olunduğu belirlendi. Şüphelilerin kenevir ekimi ve uyuşturucu madde ticareti yaptıkları ve kenevir ekimi karşılığında terör örgütüne ödenti vermek suretiyle fon sağladıkları değerlendirilmiştir. Dokümanda Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinin güneyinde yer alan 7 mahallede 216 şüpheliye ait bilgiler ve isimlerinin karşı belirli arz para ile ‘+, -‘, ‘alındı, verildi ’ gibi ifadeler bulunmuştur. Uyuşturucu madde ticareti ve kenevir ekimi yapabilmek nedeniyle örgüte fon karşılayan şüphelilerden PKK/KCK adına 5 milyon 391 bin ‘ücret ’ adı aşağıda para toplanmıştır.”

“VERGİLERİ ÖRGÜT ÜYELERİNE TESLİM ETTİM”

İddianamede, etkili pişmanlık hükümlerinden muamele etmek isteyen şüphelilerden M.Ş.B. ve ‘Aralık20 ’, ‘Ocak01 ’, ‘Mart21 ’ ve ‘Nisan21 ’ adlı bir takım bakımlı tanıkların şüpheliler hakkında ifadeleri de yer aldı. M.Ş.B, “Bağlan Mahallesi ’nde bir vakit uyuşturucu işi yaptım. Terör örgütü PKK ’ya belirlenen oranda vergi verdim. Mahallede örgüt adına bir vakit belirlenen vergileri toplayarak örgüt üyelerine teslim ettim. Örgüt adına aidat topladığım için, kimin hangi yıl, hangi tarlaya, ne kadar uyuşturucu ektiğini, ne kadar kazanç elde ettiğini ve örgütü ne kadar vergi verdiğini mükemmel bilirim. İşin bana kalırsa içinde olduğum için beyanlarım görgüye dayalıdır” ifadelerini kullandı.

“İNFAZ EDİLMEMEK İÇİN VERGİ VERİYORDU”

Gizli tanık ‘Nisan21 ’, iddianamede bulunan beyanlarında şu bilgileri verdi:

“2016 ve öncesinde Lice, Hazro, Hani ve Kocaköy kırsalında kenevir ekimine ilişkin gerçekleştirilen operasyonda örgüt üyeleri, askerler ile çatışmaya girerek işlem alanının büyümesini engelliyorlardı. (Terör örgütü) Kenevirlerin kendileri baştan sona yakalanmadığını belirterek, kenevir ekenlerden ödenti topladılar. Bir örgüt üyesi, ücret toplanmasına karşı gelen bir kişiyi mezranın meydanında dövdü. Buna aynı olaylar vatandaşların gözünü ödünü koparmak ve ücret vermelerini temin etmek nedeniyle örgüt üyelerinin kullandığı yöntemler. Kenevir ekenler, örgüt göre infaz edilmemek, dayak yememek ve köyden kovulmamak için örgütün belirlediği vergiyi mutlaka ödüyordu.”

İddianamenin değerleme kısmında şu görüşlere yer verildi:

“Terör örgütü PKK/KCK ’nın dokümana konu mahallelerde kenevir ekimi ve uyuşturucu ticareti yapan kişilerden terör örgütü namına ödenti topladığı, vergisini ödemeyen şahısların kenevir ekimi yapmasına terör örgütü göre izin verilmediği anlaşılmıştır. Şüphelilerin terör örgütünce belirlenen oranda vergiyi örgüt üyelerine teslim ederken paranın PKK/KCK ’ya verildiğini, paranın örgüt kadar örgüt faaliyetlerinde kullanılacağını bildiği, aksinin kabulünün hayatın herzamanki akışına aykırı olduğu değerlendirilmektedir. Şüphelilerin hiçbir zorlama olmadan kasıtlı olarak ve isteyerek uyuşturucu ekimi karşılığında terör örgütüne ücret verdiği, bu suretle terör örgütüne fon sağladıkları ve üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair halk davası açtırmak için yeterli şüpheye ulaşıldığı tespit edilmiştir.”

İddianamede, 111 ’i esir 120 şüpheliden 13 ’ü hakkında ‘silahlı terör örgütüne abone olmak ’ suçundan 7 sene 6 aydan 15 yıla, 107 ’si hakkında ise ‘terörün finansmanı ’ suçundan 5 yıldan 10 yıla dek hapis cezası isteniyor.

Kenevir ekip, PKK'ya 'vergi' veren 120 kişiye dava, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum