Kemal Kılıçdaroğlu, "İntihar mı edeyim?" diyen emekli vatandaşın gönderdiği notu kürsüden okudu

Kemal Kılıçdaroğlu, "İntihar mı edeyim?" diyen emekli vatandaşın gönderdiği notu kürsüden okudu, Ekonomide yaşanan çalkantılı süreçle ilgili ne diyeceği merak edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti grubunda dikkat çeken ifadeler kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "İntihar mı edeyim?" diyen emekli vatandaşın gönderdiği notu kürsüden okudu
Editör: 15Haber
23 Kasım 2021 - 23:50
Kemal Kılıçdaroğlu, "İntihar mı edeyim?" diyen emekli vatandaşın gönderdiği notu kürsüden okudu,

Ekonomide yaşanan çalkantılı süreçle ilgili ne diyeceği merak edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti grubunda dikkat çeken ifadeler kullandı.

Emekli bir vatandaşın gönderdiği notu parti kürsüsünden okuyan Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlar mutlaka okuyun diye ısrar etti. Kendisi de 'bunu grupta okuyun' diye yazmış. Kendisi yüzde 83 engelli. 6 bin 400 gün prim ödemiş ve malulen emekli olmuş" diyerek notta yazılanları okudu.

İşte Kılıçdaroğlu'na gönderilen notta yazanlar;

"Yüzde 83 engelliyim. 6400 gün prim ödedim ve emekli oldum. Malulen emekliyim, benim maaşım 1900 TL. Yakında 100 dolara denk gelecek. Bugün kendi kendime düşündüm, ben Uganda'da mı yaşıyorum yoksa Madagaskar'da mı diye. 1900 lira ile kira mı vereyim, elektrik mi ödeyeyim, su mu ödeyeyim, üniversitede öğrenci mi okutayım, yoksa yürek kapakçığı ameliyatımı mı olayım? Yahut intihar mı edeyim? Bu nasıl bir sosyal devlet? Bir Zamanlar seni eleştiriyordum, hakkını helal et."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, grup toplantısının devamında ise şu ifadeleri kullandı:"Eğitime gerekli önemi, desteği verdik mi? Öğretmenin sorunlarını çözemediyseniz, ülkenin sorunlarını çözemezsiniz. Gelecek kuşakları yetiştirecek olan o öğretmenlerdir. Sizi bu toplumun en saygın kişisi yapma konusunda elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. İtibarlı bir iş haline getireceğiz öğretmenliği. 3600 ek göstergeyi oyalamadan vereceğiz. Sözleşmeli öğretmen, delege hoca vs... ayrımcılığı iyice bitireceğiz. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bütün öğretmenlere bir ücret ikramiye vereceğiz. Okullardaki öğretmen açığını bitireceğiz. Köy okullarını tekrar açacağız.

"CUMARTESİ ANNELERİ 26 YILDIR HAKLARINI ARIYOR"

Anneler için evlatların ne değin değerli olduğunu öğrendik. Cumartesi Anneleri 26 yıldır haklarını arıyorlar. Evlatlarını arıyorlar. Sessizce Galatasaray Meydanı'nda sessizce oturarak haklarını istediler. 700'üncü haftada bunları dövüp gönderdiler. 3'üncü duruşması olacak. Cumartesi Anneler haklı lakin Diyarbakır Anneleri de haklı. Hiçbir anne, çocuklarının terör örgütüne katılmasını istemez. Anne, annedir. Ayrımcılıktan yok, kucaklamadan söz ediyorum. O konuda da elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.

"HAL ESNAFLARI DURUMDAN DERTLİ"

Açlık, yoksulluk sınırı altında aylık alanlar nasıl geçinecekler? İktidar halcileri suçluyor. Hal esnafıyla konuştum. Dediler oysa, 'Tarımsal üretimde girdiler çok fiyatı yüksek. Gübre, hap, tohum, sera malzemeleri pahalı. Çiftçilere destek verilmiyor, var olan destekleri de toprak sahiplerine veriyorlar. Kasanın fiyatı, domatesten daha fiyatı yüksek. Bu çiftçi, üretici ne yapacak? Biz komisyoncuyuz alacağımız vergi yüzde 8. Bizim fiyatları artırma gibi bir şey yapamayız. 55 milyon ton tarımsal ürün üretiliyor, 29 milyon tonu kayıt dışı. Biz suçlanmak istemiyoruz. Taşıma masraflarından iktidarın haberi değil. Yol, mazot, yağ parası maliyeti etkiliyor. Üretimin paraya çevrilmesinde en garanti yer hallerdir. Bizim en büyük derdimiz data kirliliği. Her türlü denetime açığız, biz tescil dışı ticareti de engelleyelim dedik. Üretim planlaması yapılması gerekir. Hali kazanan seçimi kazanır' dediler. Birlikte çözeceğiz.

"ÜRETİCİ ELİNDEKİ PARASAL SATMAKTAN TEDİRGİN"

Marketlerde saat başı etiket değiştiren elemanlar işe başladı. Türkiye o kadar bir noktaya geldi ki, satarken hasar ediyor. Yarım saat sonra fiyat değişecek, alığı malın yerine yenisini koyamayacak. Yiyecek sektörünün bütün bileşenleriyle buluştum. Diyor fakat, 'Üretici elindeki malı satmaktan sıkıntılı. Sattığı lahza aynı malı alamayacağım diyor. Fiyat artışından ben sorumluluk sahibi değilim. Hükümetin birinci önceliği üreticiyi gözetmek olmalı. Üreticiyi koruyamazlarsa açlık kriziyle aleyhinde karşıya kalabiliriz. Bizim sattığımız ürünlerin yüzde 77'si tarım ürünü. Denetlemeyle, baskıyla fiyatlar düşmez. Mal karaborsaya düşer. Eğer miktar zincirinde kopuş olursa fiyatları denetim edemezsin' dediler.

Bu çiftçi ne yapacak? Halciyi, marketleri suçluyorsunuz. Dolar arttıkça fiyatlar fırlıyor. Baskıyla mı, terörle mi, hal esnafını terörist duyuru ederek mi düşüreceksin? Türk Lirası'nı eriten kim? Sorumluluktan kaçıp, sorumluluğu vatandaşa yüklemeye çalışıyorlar. 'Siz üretimi mi, ithalatı mı finanse edeceksiniz' diye soruyorlar. Yanlış bilgi üzerine dürüst tasarlama yapılamaz. 32 milyon dekar ekilmiyor, çünkü çiftçi hasar ediyor."

Karnabaharda çoğalma yüzde 124, patateste yüzde 70, yüzde 60-70-80 çoğalma var. Asgari ödenti katiyen bu dek artmadı. 14 milyon en düşük ücretli var. 14 milyon en düşük ücretlinin dışarıya, aylık geliri en az ücretin 3'te biri değin 7,5 milyon birey var. Bu vatandaş nasıl geçinecek?

"PAZARA GİDİŞİM BİLE ELEŞTİRİLDİ"

"Kesin olun, ağzımızdan bir söz çıkmadan 'Ne olursunuz bizi kurtarın. Size hiç oy vermedim, ant ederim oyum size' diyorlar. Pazara gidişim bile troller kadar eleştirildi. Giderim dost, icabında tezgahın başına otururum. Ekonominin perişan halini biliyorlar.

Birisi konuşmuş 'siz bizi dolarla, ekonomiyle edep edemezsiniz' diyor. Erdoğan, 'Bu Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle çıkacağız' diyor. Bir AK Partili milletvekili 17/25 Aralık'ta 50-60 milyar doları çaldılar' diyor. En iyi siz bilirsiniz, ben bilmiyordum. 50-60 milyar doları hiç etmişler. 'Oğlum paraları sıfırladın mı' diyen kimdi? 'Bizi terbiye edemez' diyordu, seni dolarla terbiye ettiler. Mezara mı götüreceksin o doları? Dolarla kimleri nezaket ettiler? Ayda 10 bin doları cebine indirirken dolar baronları kadar edep ediliyor. Yabancılardan yüksek faizle dolarla borçlanıyorsun. Parayı veren emri de verir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını dolarla satan ne denir? Dolarla vatandaşlık satıyorsun, sen buna evet demişsin. Türk Lirası ulusal paramızken dolarla, Euro'yla ihale yaptılar. Çağrıda Bulunmak oysa seni edep ettiler. Sen garantilerin tamamını dolarla yapıyorsun. Böylece bir nezaket ettiler ama bunlar Türk Lirası'nı unuttular. Dolar yüzünden tank-palet fabrikasını peşkeş çektiler. Bankalardaki mevduatın yüzde 58 dolar. Böylece bir edep ettiler ama bunları, bir tarafta baronlar öteki tarafta tefeciler oturuyor. Kazananlar hep aynı. Kaybedenler 83 milyon. Adam terbiye edilmiş farkında olan yok.

"1 DOLAR, NASIL 12 LİRA OLDU"

Erdoğan diyor fakat 'Bu idareli kurtuluş savaşından milletimizi zaferle çıkaracağız.' Bu ülkeyi diğer birisi mi yönetiyor, 20 yıldır neredeydin? 1 dolar 1 liraydı, ne oldu 12 lira oldu? Milli kurtuluş savaşı veriyormuş, millete gaz vermeyi bırak, otur görevini yap. Ders verdim, dersini çalış. Dolarla ihale alanların başına fazla şey gelecek. Bu milletin hakkını soracağım. Derhal efelik yapıyor, sanıyor fakat biz yutacağız. Bu halk yutmaz. Bu ırk senin ne mülk olduğunu öğrendi, sen Türkiye Cumhuriyetinin esas milli emniyet sorunusun."

??Sene sonu #dolar tahmininiz nedir?

18.50 itibariyla aktüel Dolar kuru:

1 Dolar = 12,73 Türk Lirası

— Haberler () November 23, 2021

Dolar rekor kırarak 12 ?'yi gördü?

Peki doların yükselişi sizce devam edecek mi? #Dolar #Dolar12

— Haberler () November 23, 2021

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Kemal Kılıçdaroğlu, "İntihar mı edeyim?" diyen emekli vatandaşın gönderdiği notu kürsüden okudu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum