Kelebekler Vadisi cinayetinin sanığı Hakan Aysal yeniden yargılanacak

Kelebekler Vadisi cinayetinin sanığı Hakan Aysal yeniden yargılanacak, Gündem Haberleri.

Kelebekler Vadisi cinayetinin sanığı Hakan Aysal yeniden yargılanacak
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 14:33
Kelebekler Vadisi cinayetinin sanığı Hakan Aysal yeniden yargılanacak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Fethiye'de 19 Haziran 2018 tarihinde Kelebekler Vadisi'nde fotoğraf çektirmek için çıktıkları kayalıklardan eşini iterek karnındaki bebeğiyle ölümüne neden olduğu için Fethiye Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'nden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Hakan Aysal ile ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı.

Karar dosyasının gönderildiği İstinaf Mahkemesi, dosyayı esir sanığın gözlem altına alınarak cezai ehliyetinin olup olmadığı konusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınması için dosyayı Fethiye Ağır Cinayet Mahkemesi'ne geri gönderdiği öğrenildi. Semra Aysal'ın abisi Naim Gezgin “Sıhhat raporlarındaki eksikliğin tamamlanması için karar bozuldu. Sonucun değişmeyeceğine inanıyoruz” dedi.

Semra Aysal, Kelebekler Vadisi'nde 19 Haziran 2018'de fotoğraf çektirirken kayalıklardan düşerek karnındaki 7 aylık bebeğiyle hayatını kaybetmişti. Ölümün şüpheli bulunması üstüne başlatılan soruşturmada olaydan kısa zaman önce eşine 400 bin lira değer ferdi kaza sigortası yaptırdığı tespit edilen Hakan Aysal gözaltına dargın, eşini iterek ölümüne neden olduğu gerekçesiyle Fethiye Ağır Cinayet Mahkemesi'nden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

İstinaf Mahkemesi sağlık raporunun her tarafta alınması için Fethiye Ağır Cinayet Mahkemesi'ne geri gönderirken, başkaca yönleri incelenmeksizin hükmü bozdu. Hukukçular rapor ile birlikte davayı Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nin bitmiş ele alacağı, karar değişmez ise, istinaf mahkemesinin öteki yönleri incelemeye başlayacağını belirtti.

“Karar değişmeyecek”

Semra Aysal'ın abisi Naim Yolcu yaptığı açıklama da “Adalete güveniyoruz, adalette gerekenleri yapıyor. Kanunda ne gerekiyorsa o yapılıyor, eksikler tamamlanıyor. Afiyet raporlarındaki eksiklik sebebiyle gönderildiği için, sonucun değişmeyeceğini düşünüyoruz. Diğer konularda bozulan bir şey değil. Sanığın tutukluluk hali devam ediyor” diye konuştu.

İstinaf Mahkemesi'nden bahşedilen kararda, "Tutuklu davalı avukatı dosyayı istinaf mahkemesine taşırken, duruşma vicdani kanatin oluştuğu mahkeme sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler, gerekçe içeriğine kadar yapılan incelemede Yargıtay 1.Suç Oluşturan dairesinin 16.05.2018 tarih ilgili kararı ve aynı mahiyette emsal kararlar ele alınarak sanığın gördüğü tedaviye ilişkin bütün tedavi evrakların ilgili hastanelerden temini CMK 74.maddesi uyarınca gözlem altına alınmasına karar vererek dava dosyasının ve sanığın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek, Gözlem İhtisas dairesinde gözleme ast tutulmasından sonradan “Zihinsel Olarak durumu ile işlediği iddia olunan 18-06-2018 tarihinde kasten canavarca hisle gebe olduğu bilinen eşini kasıtlı olarak öldürmek suçundan cezai ehliyeti konusunda” İstanbul adli tıp kurumu 4.İhtisas kurulundan rapor aldırılması, İstanbul adli tıp kurumu Gözlem İhtisas dairesinin raporuyla İstanbul Adli Tıp Kurumu 4.ihtisas kurulu raporlarında çelişki olduğu takdirde sanığın TCK'nın 32.maddesinde kalıp kalmadığı hususunda İstanbul Adli Tıp Kurumu 1.üst kurulundan raporun tanzim edilmesi, rapor tanziminden daha sonra, sanığın hukuki durumunun tahsis ve takdiri gerektiğinin gözetilmediği anlaşıldığından CMK 289-1 maddesi gereğince kararın hukuka tutarsız olduğu kabul edilerek, CMK 280/1-e maddesi uyarınca bunun dışında yönleri incelenmeksizin verilen hükmün bozulmasına dosyanın baştan incelenmek üzere hükmolunmak üzere, hükmü bozulan birincil mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar verildi" denildi.

Murat Yalçın
 

Kelebekler Vadisi cinayetinin sanığı Hakan Aysal yeniden yargılanacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kelebekler Vadisi cinayetinin sanığı Hakan Aysal yeniden yargılanacak haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum