Kazakistan Enerji Bakanı Akkuyu 'da  

Kazakistan Enerji Bakanı Akkuyu ’da  , Gündem Haberleri.

Kazakistan Enerji Bakanı Akkuyu 'da  
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 15:18
Kazakistan Enerji Bakanı Akkuyu ’da  , Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kazakistan Enerji Bakanı Bolat Akçulakov ’un başkanlığındaki heyet yapımı devamlı Akkuyu Nükleer Baskı Santrali inşaat alanını gezerek incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgiler aldı.

Akkuyu Nükleer Zorlama Santrali ’nden yapılan açıklamaya tarafından, Kazakistan Enerji Bakanı Bolat Akçulakov ile Samruk-Kazına A.Ş. Idare Heyeti Başkanı Almasadam Satkaliyev ve Kazak iş dünyası temsilcileri, Gülnar ilçesi Büyükeceli ’de yapımı devamlı inşaat alanını gezdi.

Rosatom Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Kirill Komarov ve Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva göre karşılanan Kazakistan heyetine, nükleer santral ve inşaatla ilgili bilgiler verildi. Kazakistan heyeti, saha ziyaretçileri için gerekli olan iş güvenliği eğitiminden geçtikten sonradan projenin esas ulaşım merkezi olan Doğu Deniz Kargo Terminalini ziyaret etti.

İNŞAAT ALANINI İNCELEDİLER

1 No ’lu ünitenin pompa istasyonu inşaat alanını da inceleyen heyet, inşa edilen zor ünitelerinin genel manzarasını görebilmek için sahanın en yüksek noktasına da çıktılar. Gezinin gerisinde nükleer zor santrali inşaat süreci konusunda data alışverişinde de bulunuldu. Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Zoteeva, konuklara Türkiye ’deki projenin uygulanması konusundaki ayrıntıları aktarırken, Rosatom-International Network Özel Kuruluşu Başkanı Vadim Titov da santral inşaatının irtibat etkinlikleri konusundaki tecrübelerini paylaştı. Nükleer zor santrali sahasına yapılan ziyaret soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Türkiye ’nin birincil nükleer güç santrali Akkuyu NGS, gelişmiş emniyet sistemleriyle donatılmış VVER-1200 3+ cins reaktörlere sahip dört zor ünitesinden oluşacak ve NGS ’nin toplam kurulu gücü 4 bin 800 MW olacak. Her ünitenin 60 sene olarak planlanan hizmet ömrünün 20 yıl daha uzatılması da güvenlik değerlendirmesinin akabinde Nükleer Düzenleme Kurumunun onayı ile mümkün olabilecek. 4 zorlama ünitesinin de devreye alınmasının arkasında Akkuyu NGS, yılda yaklaşık 35 milyar kWh elektrik üretecek.

ULUSLARARASI İŞ BİRLİK

İnşaat halindeki nükleer santral için araç gereç ve teçhizat tedariki, büyük ölçekli milletlerarası meslek birliğinin bir sonucu olarak gerçekleşiyor. Akkuyu NGS ’nin 4 baskı ünitesi için reaktör basınç kapları, buhar jeneratörleri, ana sirkülasyon pompaları dahil edinmek üzere tedariki uzun süren ekipmanların çoğu, Rosatom ’un alet yapımı bölümünün birer parçası olan Rus imalat tesislerinde üretiliyor. Türk üreticilerden zorunlu sertifikaların mevcudiyetine tabi olarak, havalandırma ve ısı değişim ekipmanı, pompalar ve basınçlı kaplar gibi ekipmanlar arz ediliyor.

Kazakistan Enerji Bakanı Akkuyu ’da  , başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum