'Katliamın siyasi ayağından da hesap soracağız'

'Katliamın siyasi ayağından da hesap soracağız', Gündem Haberleri.

'Katliamın siyasi ayağından da hesap soracağız'
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 17:33
'Katliamın siyasi ayağından da hesap soracağız', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Türkiye ’nin en büyük maden faciası olarak kayıtlara geçen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasının yıl dönümü nedeniyle, Soma Maden Şehitliği ziyaretçi akınına uğradı. Şehitliği ziyaret eden maden şehidi aileleri kabristan başında yakınları için dua etti.

MADENCİLER YÜRÜYÜŞ YAPTI

Facianın sekizinci sene dönümü nedeniyle Bağımsız Maden İş Sendikası ’na ast madenciler Soma ilçesindeki Hükümet Meydanı ’ndan madenci heykeline kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında hayatını kaybeden 301 madenci isimleri söylenerek anıldı.

Yürüyüşün arkasından açıklamada yer alan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Soma davasıyla ilgili son kararın ardından Türkiye ’de adalet olmadığına inandıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Kardeşlerimizin katledilmesinin üzerinden bütün 8 yıl geçti. 8 sene Soma ’da aileler, işçiler bu katliam karşı kendi yaslarını ve öfkelerini kendi hak taleplerini dile getirdi. Aileler bu ülkede yargı olduğunu düşünüyorlardı. Oysa bu ülkede patronların hükmettiği, yönettiği ve kul kölen bir devlette asla adalet olmaz. Olmadı.

Yıllar baştan başa yüzlerce işçileri öldürerek servetlerine mal varlığı eklediler bu topraklarda. Saraylar inşaa ettiler. Zevki sefa içinde yaşadılar. Bu lanet soyları. Kandırdılar bizi. Dediler ki ‘Adalet önünde eşitiz ’. Bu büyük bir yalan. Kandırmaya devam ediyorlar. Bir işçiyi öldüreceksin. Sadece 8 gün cezaevinde yatacaksın. Bu Yargıtay kararına kadar bu ülkede meslek cinayetinden yatan 8 gün sonradan salıverilmeli öyle mi? Sahada bir işçiyi öldürüyor işveren 8 gün yatıyor bunun karşılığında. O işçiyi ve aileyi savunan avukat 20 sene ile cezalandırılıyor.

Yalnızca madenci aileleri, işçi aileleri savundukları için. Seslenmek fakat yargı patronlara aitmiş. Lakin bir gün gelecek bunlarında hesabını soracağız.”

Soma Madenci Heykeli ’ndeki açıklamanın ardındaki Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi madenciler Maden Şehitliği ’nin ziyaret etti.

CHP ’Lİ ÖZEL ’DEN MADEN ŞEHİTLİĞİ ’NE ZİYARET

CHP Grup Başkanvekili Bağımsızlık Özel, CHP Manisa Milletvekilleri Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Bekir Başevirgen, CHP ’li Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Egemen Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır ve partililer ile birlikte Soma Maden Şehitliği ’ni ziyaret etti.

CHP ’li Özel şehit madencilerin mezarlarına tek tek karanfil bırakırken, şehit madenci yakınlarıyla sohbet ederek sıkıntılarını dinledi.

Soma maden faciasında eşi Orhan Öksüz ’ü kaybeden ve 8 yıldır hatalı yaşadığını ifaden Arife Öksüz CHP ’li Özel ’e yaşadığı sıkıntıyı anlatarak şu ifadelere yer verdi: “8 yıl önce bir maden katliamında eşimi kaybettim. Ben bu yıl kurban kesemiyorum. Kömür alamıyorum. Bundan Böyle geçinmek zor. Biz ne yaptık da elin Afganlılarına, Suriyelilerine bakıyorlar da, kendi öz evlatlarına bakmıyorlar.

Eşim ölüm edeli 8 yıl oldu. Yıl her tarafında eşimin mezarının başına gelemedim. Çünkü imkanım yoktu. Artık bizi bitirmesinler. Eşlerimizin geri gelmeyeceğini bundan böyle biliyoruz da hiç olmazsa geride kalanlarına sahip çıksınlar.”

Şehit madenci yakını Arife Yetim ’ü dinleyen CHP ’li Özel ise “Sabredin. Her şey bitecek. Her şey daha hoş olacak” sözünü verdi.

“SOMA DAVASI BİTMEZ, SOMA ’NIN HESABI KAPANMAZ”

Soma Maden Şehitliği ziyaretinin arkasından açıklamada bulunan CHP ’li Özel, kendi iktidarları döneminde soma davasının bitmiş görüleceğinin vurgusunu yaptı.

CHP ’li Özel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Burada geçen seneden bambaşka olarak Soma ’nın hak arayışı ile ilgili davanın Yargıtay aşamasının tamamlandığı, yeniden burada görüşüldüğü ve her yerde Yargıtay ’da onaylandığı bir süreci yaşadık. Türkiye ’de Tüzük Mahkemesi ’ne yapılan başvuralar hariç iç hukuk yolları burada tükendi. Ve şuanda bir gerçek var.

Soma ’nın katilleri ölümüne sebebiyet verdikleri her bir madenci için 5 gün yatıp çıktılar. Yalnızca 5 gün. Soma davasında acilen iki tutuklu var. O iki birey madenin patlamasına sebebiyet veren kusurlular veya sorumlular değil. Hayatlarını kaybeden şehitlerin annelerini savunan avukatlar. Soma ’da kusuru olan herkes açık havada fakat içeride Soma ’nın avukatları Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı var. İkisi ayrı olarak tarihlerde Soma ’da çok manâlı bir uğraş verdiler. Hepimiz ve aileler onlardan razı. Fakat onlar öbür sebeplerden ve davalardan tutuklandılar ve Silivri cezaevinde duruyorlar.

Cezaevinde olması gerekenler dışarıda ama avukatlar içeride. Bu da Soma ’nın çelişkisidir. Bizim için büyük kalp acısıdır. daima söyledik ve yeniden söylüyoruz. Bu dava bir kere daha görülecek. Sorumlular cezalarını çekecekler. Bu sorumlular sadece madenin sahipleri ve yetkilileri yok. Soma komisyonunda altı çizilen bu rödövans sistemine izin verenler, Anayasa ’nın peşinde dolaşıp bu madenleri özel şirketlere verenler, bunun siyasi bağlantıları, ölen madencileri arabalara doldurup zor kullanarak götürüp kendi mitinglerinde baretleri ile selamlatanlar hesap vermeden Soma ’nın davası bitmez. Soma ’nın hesabı kapanmaz. Katliamın siyasi ayağından da hesap soracağız.”

'Katliamın siyasi ayağından da hesap soracağız', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum