Katarakt Ve Görme Kusurlarının Tedavisinde Akıllı Lens Cerrahisi

Katarakt Ve Görme Kusurlarının Tedavisinde Akıllı Lens Cerrahisi artık olabiliyor, yeni teknoloji ile ağrısız göz ameliyatı artık daha kolay.

 Katarakt Ve Görme Kusurlarının Tedavisinde Akıllı Lens Cerrahisi
Editör: Derya Demir
15 Nisan 2022 - 00:39 - Güncelleme: 15 Nisan 2022 - 00:46
Akıllı Lens Ameliyatları ile Katarakt, Miyopi, Astigmat, Hipermetrop Tedavisi

Halk tarafından "Akıllı Lens" olarak adlandırılan trifokal lensler, uygun kişilerde uzun süredir kullanılmaktadır. İnsanlar uzağı ve yakını görebilmeleri için 40 yaşından sonra akıllı gözlükler tercih ediliyor. Özellikle hem yakın hem de uzak göz rahatsızlığı olanlar bu ameliyattan oldukça memnun kalmaktadır.

Akıllı Lens Cerrahisi

Trifokal lensler adından da anlaşılacağı gibi trifokal lenslerdir. En yaygın trifokal lensler; Alcon Panoptix, Zeiss Acrilisa Tri ve Finevision lensleri. Johnson ve Johnson Symfony ve Synergy lensleri de kullanılmaktadır. Lenslerin ömrü yoktur. Ameliyattan sonra göz sayısı bir süre sabitlenir ve artık değişmez. Operasyon ortalama 8-10 dakika sürer ve lokal anestezi altında gerçekleşir. Çok küçük bir kesiden yapıldıkları için dikişsizdirler.

Akıllı lens ameliyatı sonrası hastanede kalmanıza gerek yok. Ameliyattan hemen sonra kendinizi rahat hissettiğinizde eve gidebilirsiniz. İki göz arasını kısa tutmak gerekir. Böylece adaptasyon daha hızlı olacaktır. Bazı durumlarda, her iki göz de aynı gün tedavi edilebilir. İyileşme hızlıdır, normal hayatınıza hemen devam edebilirsiniz. Dönemin başlangıcında ışıkların çevresinde haleler gözlenir ve zamanla bu halkalar nöroadaptasyon ile kişiyi rahatsız etmeyecek düzeye iner.

Ameliyat olacak hastalar için doğru lense birçok kriter değerlendirilerek karar verilir. Örneğin sarı nokta, kornea bozukluğu veya tembelliği olanlarda akıllı lens kullanılmaz. Bu konuda doktorların tavsiyelerine uymanızı tavsiye ederiz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum