'Kaşıkçı Elması Çalındı' iddialarına Topkapı Sarayı 'ndan açıklama geldi

'Kaşıkçı Elması Çalındı' iddialarına Topkapı Sarayı ’ndan açıklama geldi, Gündem Haberleri.

'Kaşıkçı Elması Çalındı' iddialarına Topkapı Sarayı 'ndan açıklama geldi
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 15:12
'Kaşıkçı Elması Çalındı' iddialarına Topkapı Sarayı ’ndan açıklama geldi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Topkapı Sarayı Müzesi'nde sergilenen Kaşıkçı Elması'nın çalındığına karşın iddialar sosyal medyada çabuk yayıldı. İddialar üzerine Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman açıklamalarda bulundu. 14 Ekim 2019 tarihinden itibaren Topkapı Sarayı'nın Dış Hazine Bölümü'nde sergilenen ve ziyarete açık olan elmasla ilgili sahteciliğin katiyen söz konusu olmadığını söyledi.

“Turizmi baltalamak için olduğu kanaatindeyiz”

Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Iri açıklamasında, “hemen eserimiz burada sergileniyor. Güvenliğiyle ilgili veya diğer bir konuda speküle edilemez. Haberlerin kasti olduğuna inanıyoruz. Şu dönem bilhassa pandemiden daha sonra her gün 10-15 bin ziyaretçimiz burayı ziyaret ediyor. Pandemiden önceki sayıya ulaştık. Bu dönem bunun gündeme gelmesi biraz da turizmi baltalamak için olduğu kanaatindeyiz” ifadelerine yer verdi.

“Define bölümü açılıncaya değin silahların aralarında sergilemeyi planladık”

Kaşıkçı elmasının daha evvelden Topkapı Sarayı'ndaki Fatih Köşkü'nde sergilendiğini söyleyen Iri, “2014 yılında Fatih Köşkü'ndeki restorasyon ihtiyacından dolayı depoya B. Biz 6 Eylül 2019 tarihinde Topkapı Sarayı'nın Milli Saraylar İdaresi'ne bağlanmasıyla birlikte ziyaretçilerimizin en fazla sorduğu Topkapı Sarayı Hançeri ile Kaşıkçı Elması'ydı. Bu ihtiyaca cevap atamak amacıyla define bölümü açılıncaya değin silahların arasında sergilemeyi planladık. Burada sergileniyor” diye konuştu.

“Sahtecilik asla laf konusu değildir”

Iri, “Müzeciliğin gerektirdiği her türlü emniyet tedbirleri aşağıda muhafaza ediyoruz. Bu konu daha önce de speküle edilmişti. Daha önceki yönetimler de bu konudaki araştırmalarını tamamlamışlar. Raporlarını ilgili birimlere sunmuşlar. Kamuoyu İle paylaşılmıştır. Sahtecilik asla laf konusu değildir. 32 aydır bu salonda sergileniyor” dedi.

Caner Sönmez - Davut Has - Elif Somuncu
 

'Kaşıkçı Elması Çalındı' iddialarına Topkapı Sarayı ’ndan açıklama geldi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum