Kartacalı Hannibal Kimdir?

Kartacalı Hannibal Kimdir?, Bilcümle zamanların sunu büyük askeri dehalarından biri akseptans edilen Hannibal diğer bir deyişle Annibal MÖ 247 – MÖ 183 yılları ortada Roma döneminde muammer Fenike kökenli Sami ırkından mevrut Kartacalı tıpkısı generaldir.

Kartacalı Hannibal Kimdir?
Editör: 15Haber
25 Ekim 2021 - 02:10
Kartacalı Hannibal Kimdir?,

Bilcümle zamanların sunu büyük askeri dehalarından biri akseptans edilen Hannibal diğer bir deyişle Annibal MÖ 247 – MÖ 183 yılları ortada Roma döneminde muammer Fenike kökenli Sami ırkından mevrut Kartacalı tıpkısı generaldir. MÖ. 247’dahi Kartaca’dahi yani yıldız Tunus‘ta dünyaya geldi. Babası 1. Pön Savaşlarının adlı kahramanı olan Hamilcar Barca’dır. Barca Fenike dilinde saika veya balkır anlamına gelmektedir. Romalılar, Kartaca amacıyla Pön kelimesini kullanmışlardır. Pön savaşlarına Kartaca savaşları da denir. III. Pön Savaşlarından sonraları Kartaca, Roma eliyle yıkılmıştır. Hamilcar Barca, saldırılarının sürati ve vahşiliğinden etraf böyle tıpkı lakap edinmişti. Gelecekte babasını geçecek olan Kartacalı Hannibal Kimdir?Hannibal Barca, beribenzer yaşlarda babası ile savaşlara katılmaya başladı. Hannibal’in oldukça yaşta savaşlara akmak istemesine bedel babasının şart koşması üstüne Roma İmparatorluğuna cebin değme antlaşma kin duyacağına dayalı ahit içti.

Romalılara alın 1. Pön Savaşlarından çökmüş ile sâdır Hamilcar Barca’nın Hispanya seferinde şapadanak ölümü sonucu Hannibal’mağara kayınbiraderi Hasdrubal, kalabalık komutasını aldı. Hasdrubal, sekiz sene sonraları öldürülünce Hannibal, MÖ. 221 yılında 26 yaşında iken cıvıl cıvıl marifetiyle serdar ilan edildi. Kartaca ’nın İspanya ordusunun komutanı adına MÖ 221’den MÖ 219’a büyüklüğünde Ebro Nehri’nin batısına yani Katalonya’evet başatlık kurarak İspanya’daki konumunu sağlaştırdı.

Hannibal, I. Pön Savaşı ’ndan sonra Roma ile ikinci bire bir savaşın kaçınılmaz olduğunu biliyor, önceki darbeyi kendisi ulaşmak istiyordu. Roma, müttefiki Saguntum’un kuşatılması karşısında Kartaca’evet çekişme zar etti. Böylece II. Pön Savaşları başlamış oldu. Filleri de içeren (37 fil) yüzbin şahsiyet ordusuyla harekete geçen Hannibal Cebelitarik yönünden ilerleyerek bugünkü İspanya toprakları olan İber Yarımadası ve Pirenelerden geçti. Bölgedeki Romalıları kundaklamak üzere Rhone vadisinin yukarısından ilerleyerek Alp sıradağları üzerinden Yıldız İtalya’ya girdi. Yiğit’leri geçmeden geçmiş ”Evet kullanılmamış bire bir sefer bulacağız, evet bakir bir el yapacağız” ifadesini kullanmıştır.

Antik asır şartlarında hakeza bire bir orduyla yüksek Yiğit Sıradağlarından İtalya düzlüğüne (Po Ovasına) yapılan bu sefer (Roma Yürüyüşü), çok büyük tıpkı başarıdır. Yüksek dağların olumsuz gelgel koşullarından etraf Alplerde ve Pirenelerde ordusunun üçte biri kadar kebir aynı kısmını kaybetmiş olsa üstelik Roma’ya alın öç arayışındaki 14 bin Kelt savaşçısı, Hannibal’a katıldı. MÖ. 217’da Apenin dağlarını geçerek, Roma’ya akilane ilerledi ve anne Roma ordusunu Trasimene Gölü Muharebesinde yendi. Romalıların vur birçok taktiğine (Maximus’un uyguladığı yıpratma savaşına) dönmesi üzerine ilerlemesi yavaşlayan Hannibal, Roma’yı kuşatmak namına İtalya’nın güneyine indi. Hannibal’ın hilal taktiğini kullandığı Cannae Muharebesinde kendi ordusundan (40 bin) az daha iki tekmil nazik akıbet tınlamalı Roma ordusunu birlikte (75 bin) tuzağa düşürerek tamamen yok etmesi üstüne Cenup İtalya Hannibal’mağara tarafına geçti.

Hannibal’mağara kalan prestiji Kartaca senatosunu endişelendirdi ve muktezi kuvveti göndermeyerek Hannibal’i ayrımsız bakıma arkadan vurmuş oldu. MÖ. 216’daki Cannae Savaşı ile Roma’dan kopan Capua kenti, eskimemiş tıpkısı ordu kuran ve güçlerini toplamaya başlayan Roma marifetiyle MÖ 211 ’bile tekrar ele geçirildi. Bu format Hannibal’ın liyakatli ilerleyişinde dönüm noktası oldu. Roma hem vur birçok taktiğine bitmeme etti hem üstelik köleleri de azad ederek ordusunu takviye etmeye çalıştı. Destek üzere harekete güzeşte (kayınbiraderi ile bir ismi olan kardeşi) Hasdrubal’ın İtalya’nın kuzeyinde öldürülmesiyle tahkim alamayan ve geri hizmet yolları kesilen Hannibal’e cebin Roma’nın kararlı direnişi başlamıştı. İlerleyen Roma ordusu karşısında bindi kuvvetten dahi mahrum artan Hannibal, İtalya ’nın güneyindeki Bruttium Dağlarına çekilerek İtalyada tutunmaya çalıştı.Kartacalı Hannibal Kimdir?
Scipio Africanus komutasındaki Roma ordusunun Afrika’evet çıkması üstüne başkenti arkalamak için MÖ 203’te Kartaca’evet çağrılan Hannibal, Roma ordusu ile yaptığı Zama Muharebesini kaybetti. Kartaca, Roma ile şartları haddinden fazla vahim ayrımsız barış anlaşması yazmak durumunda kaldı.
Kendine alın yükselen ihtilaf yüzünden fahri sürgüne revan Hannibal, önce Selevkos İmparatorluğuna, daha sonra üstelik Bitinya’ya anbean buradaki saraylarda askeri müşavirlik yaptı. MÖ 183’de Bitinyalıların kendisini Romalılara teyit edileceğini anlayınca yüzüğündeki zehiri içerek yaşamına sonuç verdi.

Hannibal”ın Tarihteki Önemi

Hannibal, Scipio ve Philopoemen ile birlikte döneminin üç balaban generalinden biri olmuştur. Namına sorulduğunda Büyük İskender’i bir numara, Pyrrhus’u ikinci yerine gösterir, kendisini ise üçüncü sıraya koyar. Hannibal’ın başında olduğu bir cins oligarşik cumhuriyet altını olan Kartaca, MÖ 8. yüzyılda tıpkısı Fenike Kolonisi namına müesses, MÖ 5. yüzyıldan MÖ. 3. yüzyıla büyüklüğünde bugünkü Tunus merkezli atılmak için İber Yarımadası kıyılarının çoğunu, Şimal Afrika kıyılarını ve Gün Batısı Akdeniz kıyılarını arama eden ayrımsız fehamet haline gelmiştir. Antrparantez Kartaca şehri Hannibal döneminde, Akdenizdeki Kartaca hegemonyasının merkezi olduğu büyüklüğünde tamlık Akdeniz ticaret kolonilerinin bile merkezi durumundaydı.

II. Pön Savaşlarındaki başarılarıyla maruf Hannibal’ı ”stratejinin babası” namına nitelendiren müverrih Dodge, en balaban düşmanı olan Roma’nın da onu yeniden kendi taktikleriyle yendiğini belirtir. Romalı senatörler endişeli durumları tefhim etmek üzere “Hannibal ante portas” (Hannibal kapıda!) deyimini kullanmışlardır.

Hannibal hakkında bilgilerin çoğu Romalılar kanalıyla geldiği ve Roma toplumuna büyuk teessürat çıkaran arz büyuk antagonist olduğu için acımasız ve imansız adına betimleme edilmiştir. Cicero de Romanın iki balaban düşmanından küçümseme ederken, “mağrur” Pyrrhus ve “acımasız” Hannibal şeklinde ayrıma gitmiştir.

Bir Nice kaynakta Bursa şehrinin kuruluşu Hannibal ile ilişkilendirilir. Bitinya Kralı Prusias’ın beraberinde iken kendisine Uludağ’ın eteklerinde tıpkısı site kurmasını kaynak ettiği söylenti edilerek Bursa’nın kuruluşu ile Hannibal beyninde alışveriş kurulur. 1934’te Atatürk’nam Hannibal üzere Gebze civarında olduğu memul mezarının bulunması ve bire bir abide yapılması isteği vasiyet akseptans edilerek Gebze’birlikte TÜBİTAK arazisi içindeki Hannibal Tepe’ye 1981’birlikte anıtı yapılmıştır.

Edip: Yüksek Nalbant

Kartacalı Hannibal Kimdir?, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum